Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
36 minutes ago, Romulus said:

Cred ca a inceput "sa poarte ghinion" acest pasaj. De cand l-au reabilitat, se tin lant intamplarile nefericite aici. Un tir blocat (sau mai multe, nu mai retin exact cate au fost), un autocar, o masina arsa....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, enders said:

Baaaa, sa nu coboare nimeni cu un stingator !?!?! in primele minute se mai putea salva ceva din masina.

Asta am remarcat si eu, nimeni nu a oprit cu un stingator, in primele minute se putea stinge usor incendiul. Nu are sunet inregistrarea de pe camere dar sunt sigur ca cativa claxonau nervosi, e o masina care trece de pe banda 2 pe 1 in spatele Mini-ului probabil sa ajute victimele si sa il lase pe ala din spate intr-un Duster sa treaca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am citit mult despre dezastrul de la Kaprun. Cred ca la prima valvataie, urlam la toti sa plece si sa lase stingatoarele. Chestia asta se poate termina repede si urat intr-un pasaj care functioneaza ca un cos de fum. Nu e de joaca. Si sincer nu am incredere in sistemele de ventilatie instalate de primarii nostri dragi, care probabil sunt ca armata rusa... in port la Monaco.

Kaprun disaster - Wikipedia

 

Link to comment
Share on other sites

multi s-au si panicat  probabil din cauza tunelului si riscului de a ramane blocat , in general lumea sare ,ciudat ca nimeni acum nu a intervenit , in realitate impactul vizual si fumull i-a facut mai rezervati . In fine ,de cand ma stiu am avut stingator ,cine nu are , asta e rezultatul itp la misto , nici la rar nu verifica daca ai cand aduci masina in tara 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Myx said:

multi s-au si panicat  probabil din cauza tunelului si riscului de a ramane blocat

Daca se degajeaza fum toxic intr-un tunel/pasaj, poti fi pus in pozitia in care ai la dispozitie doar 30-40 secunde sa iesi inainte sa lesini de la fumul toxic si atunci nu mai te salveaza nimeni.

 

Link to comment
Share on other sites

Am avut stingătorul “original” care a fost pus de când era mașina noua si l am ținut pana acum 3-4 luni in mașina.

Am zis sa l arunc ca sa nu mai stau cu doua, înainte sa l arunc l am golit. Nu mi a venit sa cred Cata pulbere a putut sa arunce, am făcut ceata in curte la munca..m am ofticat maxim, dar cine naiba se gândea ca mai merge ca nou.

Avea data pe el 2008. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WIN60 said:

Am zis sa l arunc ca sa nu mai stau cu doua,

Stingatoarele ar trebui luate sa aiba cel putin un indicator de presiune sa ii stii starea macar viziual, chiar daca e expirat unul, il pastrezi.. ai doua (sa zicem); e super bine pentru situatii din astea. Decat DELOC.

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 4
Link to comment
Share on other sites

Penibil, pentru un cotet de doi bani vor sa infiereze romania

Ba lake sef ia zi mai bine cum a ramas cu oamenii aia arsi in spitale, copii aia morti, tinerii aia de la concert , sa nu mai vorbim de covid si epoca post covid cand oricine are 30 de ani e deja un octogenar care poate crapa ca o bomba cu ceas in orice clipa

Nu ai stingator.... asa si? Doua stingatoare, patru pt doua masini, nu mai bn iau unul deala pe roti sa il tin agatat dupa masina nonstop

Da sa iasa in plm unu sa zica ceva....., ba penibililor da io cetateanul de rand cand sun si zic, x si cu y fac trafic de daia si daia, ala scoate p.de la produs, aia fura ...... cu ......si e mana in mana cu voi, cine raspunde ma la astea? 

Cine iese sa raspunda pt criza energetica, pt falimentul tarii, ati ramas in doua stingatoare, ba da cine raspunde de dezastrul din armata, de lipsa avioanelor de lupta, fregatelor, aparare antiaeriana si unde ne adapostim in caz de nevoie? 

 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

A deci eu st sifon daca as denunta un abuz sau din spirit civic as denunta teoretic vorbind  o fapta ilegala a cuiva

Pe cand voi vorbiti de cum va echipati bolizii siliconati cu spe mii de stropitori in timp ce uitati ca nu stingatorul era problema ci spiritul civic, sa ajutati victima si restul participantilor sa se puna in siguranta, cotetele m-as pisa pe ele oricum st niste rable fara valoare si pt astea exista asigurari, ce sa spun, mai face lumea o nunta un  botez mai vinde o casa la tara si isi cumpara o noua petarda tzipla de la mos din keller

Ce imi plac mie astia legalii cu leduri si cu jante pe 19 care suna sa fie rezolvati pe unde deschid usa cu capul

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu am idee ce masina era, pare un audi? In comentarii am auzit suma de 70.000 € ca valoarea mașinii.

Ea este Sonja Maria, tânăra de 20 de ani, care a murit în accidentul din Sibiu. Tatăl ei este preot (antena3.ro)

Este si filmarea cu accidentul. Depășit prin dreapta, încercare aiurea de redresare pe banda liberă, derapat stânga, lovit bordura stânga, tras de volan spre dreapta, și direct în TIR.

Accidentul de la Sibiu a fost surprins de camerele de supraveghere! Doi tineri au murit și doi sunt în stare critică la spital (antena3.ro)

2 morți, și ceilalți doi cu șanse mici de supraviețuire. Trist dar tipic pentru mașini puternice pe mâna unor tineri plini de bravadă.

Proprietarul mașinii (era a tatălui) a dat mașina pretenarului să dea o talpă să vadă cum „fuge” probabil. A murit pe loc. Pretenarul e în comă în spital.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu apreciez ca mașina avea peste 100 km/h si din ceva motiv, nu a redus viteza după ce a lovit bordura, în plus cei din spate nu cred ca aveau centuri. Când lovești așa un TIR, practic mașina intră sub TIR, deci locurile din față au puține șanse de supraviețuire.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.