Jump to content

leduri semnalizare arse bmw e90


cristian_popescu

Recommended Posts

Update: reparatia a tinut o zi dupa care iar s.au stins cele 3 de pe exterior concomitent cu arderea controlerului de leduri de pozitie. Am gasit electronist talentat care a stiut cum si ce sa repare. Norocul meu a fost ca mai aveam un stop de pe care am transplantat piesele necesare.

 

Poate controlerul era primul care s-a dus si el ardea LED-urile. Apoi, la final, a cedat de tot. Electronistul poate nu are nicio vina.

Link to comment
Share on other sites

Chiar trebuie taiata carcasa a.i. sa ajungi la PCB-uri? Urat de tot...Cred ca ati folosit ceva Dremel de s-a topit plasticul pe langa taieturi. Cred ca mai bine foloseasti ceva firiz manual in cel mai rau caz si nu se mai topea plasticul.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
Salut...am si eu cam aceeasi problema.Am 2 stopuri,unu are geamu spart dar functioneaza din punct de vedere tehnic bine(adica nimic ars functioneaza perfect) si mai am un stop care are sticla buna dar nu functioneaza cele 2 leduri de pe pozitie din verificarile mele pare sa fie o problema din placa electronica(pt ca daca alimentez stopu nu pleaca din placa spre leduri tensiune).Acum vine si intrebarea mea cam ce solutii as putea avea ca din cele 2 stopuri sa fac unu bun.Multumesc mult.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Din cate vad aici, cei care au probleme cu led-urile la stop au si eroare in bord.

La mine de curand am observat ca nu mai arde pozitia deloc pe stopul stanga de pe portbagaj, restul becurilor merg: ceata, stop, mers inapoi.

Ce este ciudat insa, ca nu imi apare eroare de bec ars in bord.

S-ar putea da fie ceva lipsa de contact?

Este cumva o singura mufa care intra in lampa? Inca nu am desfacut capitonajul acela de pe portbagaj sa ma uit.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Azi mi-am ĂŽnlocuit al doilea led și semnalizarea funcționeazĂŁ din nou. Am plĂŁtit 25 RON pe 20 de leduri, cumpĂŁrate de pe net; aceasta plus timpul meu a fost singura investiție.

 

DacĂŁ cineva mai dorește ajutor și este sau trece prin Brașov, ĂŽl pot ajuta.

 

Salut,

 

Am si eu aceeasi problema dar cu pozitia de pe partea dreapta spate care nu mai merge. Poti sa-mi spui de unde ai comandat pe net led-urile si daca trebuie sa tai carcasa stopului ca sa ajung la led. Cred ca pt pozitie este alt tip de led decat la semnalizare.

 

Merci

post-12413-0-16133400-1474533855_thumb.jpg

post-12413-0-47816300-1474533871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Am si eu aceeasi problema dar cu pozitia de pe partea dreapta spate care nu mai merge. Poti sa-mi spui de unde ai comandat pe net led-urile si daca trebuie sa tai carcasa stopului ca sa ajung la led. Cred ca pt pozitie este alt tip de led decat la semnalizare.

 

Merci

 

Trebuie taiata carcasa eu doar asa am putut rezolva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,

 

Am si eu aceeasi problema dar cu pozitia de pe partea dreapta spate care nu mai merge. Poti sa-mi spui de unde ai comandat pe net led-urile si daca trebuie sa tai carcasa stopului ca sa ajung la led. Cred ca pt pozitie este alt tip de led decat la semnalizare.

 

Merci

 

 

Ai reusit sa-ti rezolvi problema? Aceeasi problema o am si eu cu un stop, la fel cu o linie de la pozitie din cele doua.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare, stopurile de E90 se pot repara, se detaseaza partea exterioara (geamul), se scoate placa cu ledurile de semnalizare/pozitie, se fac cateva verificari/masuratori, se inlocuiesc elementele defecte (leduri, folie, etc.) si la final stopul se etanseaza cu silicon. Mai multe detalii aici: http://www.electricautocustom.ro/home/2480-reparatie-stop-led-bmw-e90-v2.html?search_query=stop+e90&results=2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

LED-urile sunt produse de OSRAM! Sunt asadar LED-uri galbene, OSRAM PowerTOP LED, LY E6SF, clasa de luminozitate AB! Tot de la OSRAM poti sa mergi si pe LY ETSF, gasesti acelasi brightness BIN, AB ori mai puternice de AB sunt BA, BB...

 

Salutare! De unde se pot cumpara ledurile? Ideal ar fi online

 

Ai reusit sa-ti rezolvi problema? Aceeasi problema o am si eu cu un stop, la fel cu o linie de la pozitie din cele doua.

 

Salut, de unde ati cumparat ledurile?

 

Azi mi-am ĂŽnlocuit al doilea led și semnalizarea funcționeazĂŁ din nou. Am plĂŁtit 25 RON pe 20 de leduri, cumpĂŁrate de pe net; aceasta plus timpul meu a fost singura investiție.

 

DacĂŁ cineva mai dorește ajutor și este sau trece prin Brașov, ĂŽl pot ajuta.

 

Salut, de unde ai cumparat ledurile?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.