Jump to content

Ulei motor 318i e46


Mark2048

Recommended Posts

Salut.

BMW e46 318i 1.9 118cp din '98.

Ce ulei se pune la el?

La primul schimb am fost la un magazin care face schimburi si mi-a pus Castrol 5w-40.

 

Dupa 2000km a fost nevoie de o interventie la motor si mecanicul care a facut reparatia a pus un ulei 10w-40 (nu mai tin minte marca).

A zis ca 5w-40 se pune la motoare ceva mai noi decat am eu pe masina.

 

In concluzie, la urmatorul schimb ce ulei sa pun ?

Edited by Mark2048
Link to comment
Share on other sites

Salut.

BMW e46 318i 1.9 118cp din '98.

Ce ulei se pune la el?

La primul schimb am fost la un magazin care face schimburi si mi-a pus Castrol 5w-40.

 

Dupa 2000km a fost nevoie de o interventie la motor si mecanicul care a facut reparatia a pus un ulei 10w-40 (nu mai tin minte marca).

A zis ca 5w-40 se pune la motoare ceva mai noi decat am eu pe masina.

 

In concluzie, la urmatorul schimb ce ulei sa pun ?

in concluzie mecanicul e tampit

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi mananca uleiul dar am facut o prostie.

Am luat masina de la mecanic fara sa-l intreb ce ulei a pus, am facut ceva 700km cu ea apoi cand sa fac iar un drum mai lung am verificat joja.

Uleiul (10w-40) era la minim.

Ma grabeam sa plec si mecanicul nu raspundea la telefon sa-l intreb cu ce ulei sa completez asa ca am luat un castrol 5w-40 si am completat aproape jumatate de litru.

Dupa vreo 400 km de la completare nu a mancat nimic.

 

Totusi ma gandesc sa-l schimb cat mai curand si de asta am zis sa va cer sfatul.

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi mananca uleiul dar am facut o prostie.

Am luat masina de la mecanic fara sa-l intreb ce ulei a pus, am facut ceva 700km cu ea apoi cand sa fac iar un drum mai lung am verificat joja.

Uleiul (10w-40) era la minim.

Ma grabeam sa plec si mecanicul nu raspundea la telefon sa-l intreb cu ce ulei sa completez asa ca am luat un castrol 5w-40 si am completat aproape jumatate de litru.

Dupa vreo 400 km de la completare nu a mancat nimic.

 

Totusi ma gandesc sa-l schimb cat mai curand si de asta am zis sa va cer sfatul.

 

5w40 , original BMW. Scoate 10w40 din motor si baga 5w40, in plus schimba si mecanicul. Bmw nu recomanda sa bagi 10w40.

Link to comment
Share on other sites

Si care ar fi marea diferenta intre 5w40 si 10w40 ??? , ca e un pic mai vascos la rece ???, la cald au aceeasi vascozitate.

Sa mi arati si mie unde scrie ca Bmw nu recomanda 10w40 !!!!

Am cartea masinii si la specificatiile uleiului la modelul asta de 1.9 i se poate baga de la 0w30 pana la 15w40 in functie de CLIMAT,,, daca nu ai pagina respectiva din carte iu fac poze si o postez.

La motorul asta (generatie destul de veche) se poate baga linistit atat 5w40 cat si 10w40.

 

Asa ca baga banii de ulei in altceva, mai schimba ce mai ai nevoie pe la masina, lasa prostiile.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si care ar fi marea diferenta intre 5w40 si 10w40 ??? , ca e un pic mai vascos la rece ???, la cald au aceeasi vascozitate.

Sa mi arati si mie unde scrie ca Bmw nu recomanda 10w40 !!!!

Am cartea masinii si la specificatiile uleiului la modelul asta de 1.9 i se poate baga de la 0w30 pana la 15w40 in functie de CLIMAT,,, daca nu ai pagina respectiva din carte iu fac poze si o postez.

La motorul asta (generatie destul de veche) se poate baga linistit atat 5w40 cat si 10w40.

 

Asa ca baga banii de ulei in altceva, mai schimba ce mai ai nevoie pe la masina, lasa prostiile.

 

Fiecare poate sa bage ce ulei vrea in masina lui, inclusiv dela de dacie cu 10 lei litru, insa eu am recomandat exact ce specifica producatorul. Mai jos sunt specificatiile uleiului recomandate de BMW.

post-58938-0-04595900-1379244317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si care ar fi marea diferenta intre 5w40 si 10w40 ??? , ca e un pic mai vascos la rece ???, la cald au aceeasi vascozitate.

Sa mi arati si mie unde scrie ca Bmw nu recomanda 10w40 !!!!

Am cartea masinii si la specificatiile uleiului la modelul asta de 1.9 i se poate baga de la 0w30 pana la 15w40 in functie de CLIMAT,,, daca nu ai pagina respectiva din carte iu fac poze si o postez.

La motorul asta (generatie destul de veche) se poate baga linistit atat 5w40 cat si 10w40.

 

Asa ca baga banii de ulei in altceva, mai schimba ce mai ai nevoie pe la masina, lasa prostiile.

Si oare ce fel de CLIMAT o fi pe la Mark2048 prin ograda ?!?

Link to comment
Share on other sites

Salut.

BMW e46 318i 1.9 118cp din '98.

Ce ulei se pune la el?

La primul schimb am fost la un magazin care face schimburi si mi-a pus Castrol 5w-40.

 

Dupa 2000km a fost nevoie de o interventie la motor si mecanicul care a facut reparatia a pus un ulei 10w-40 (nu mai tin minte marca).

A zis ca 5w-40 se pune la motoare ceva mai noi decat am eu pe masina.

 

In concluzie, la urmatorul schimb ce ulei sa pun ?

eu am pus in e46 benzina ulei de la Motul SPECIFIC LL04 5W40 si toarce foarte frumos , uleiul se mentine curat. mi a recomandat un pilot de curse uleiul asta , cica majoritatea folosesc asa ceva. bafta

Link to comment
Share on other sites

Intreb si eu pt a nu deschide un alt subiect. Va rog o parere.

E46 316i motor 1.9 105 cp

am 250 mii km in prezent, am luat-o din Germania pe la 227 de mii km. In cateva zile tr sa fac schimbul de ulei.

Primul schimb de ulei l-am facut cu bmw 5w30 luat din targul vitan. In fix 12 mii km am completat pentru a mentine nivelul pe maxim aproximativ 800 gr ulei.

Al 2-lea schimb, pentru ca nu eram sigur de calitatea primului ulei l-am facut cu GM 5w30 adus de un prieten din Germania dintr-o reprezentanta, si cu asta acelasi consum, care de altfel mi se pare normal.

1. Sa merg pe GM sau sa revin la BMW ? ( daca merg pe GM, de data asta il iau din Romania de la Opel)

2. La diferential trebuie schimbat uleiul?

Va rog frumos un rspuns.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand la motoarele astea era bine sa ii fi pus 5w40 nu 5w30. In al 2lea rand mergi pe orice marca de ulei vrei tu, dar asigura-te sa il cumperi de undeva cu provenienta cert, in niciun caz din targul vitan.

 

Uleiul la diferential nu e impetuos necesar sa il schimbi, dar si daca o faci nu strica cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

5w30 a fost in ea cand am luat-o. Tot cu 5w30 au fost facute reviziile de catre neamț. In cartea masinii diferenta dintre indicativele de ulei recomantate de bmw consta in toleranta la temperatura. 5w40 nu este indicat de exemplu la temperaturi scazute in comparatie cu 5w30. Pretul este mai mare la 5w30 fata de 5w40 si asa mai departe.

Ok chestia cu Vitanul e destul de dubioasa. Dar unde gasesc in Romania ulei BMW care sa nu fie adus prin cei 2 mari distribuitori de la noi din tara si de unde se aprovizeoneaza orice revanzator ???

Link to comment
Share on other sites

5w30 a fost in ea cand am luat-o. Tot cu 5w30 au fost facute reviziile de catre neamț. In cartea masinii diferenta dintre indicativele de ulei recomantate de bmw consta in toleranta la temperatura. 5w40 nu este indicat de exemplu la temperaturi scazute in comparatie cu 5w30. Pretul este mai mare la 5w30 fata de 5w40 si asa mai departe.

Ok chestia cu Vitanul e destul de dubioasa. Dar unde gasesc in Romania ulei BMW care sa nu fie adus prin cei 2 mari distribuitori de la noi din tara si de unde se aprovizeoneaza orice revanzator ???

uite aici si cred ca 99 la suta e original.

http://www.bavauto.ro/consumabile/uleiuri/81229407547

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Se poate pune in E46 318i FL, motor N42, uleiul BMW 5W30 TWIN POWER TURBO Longlife-04 ?

Pana acum am folosit Castrol Edge 5w30.

Multumesc.

 

Se poate pune fara probleme..eu folosesc inca castrol ,am folosit odata si bmw twin power dar nu am observat absolut nimic diferit..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.