Jump to content

recomandare pompa de apa e90 320d


andrei d1z

Recommended Posts

  • 1 month later...

Ruville si Febi sunt ok.

Salut ,am o nedumerire in a alege o pompa de apa referitor la aceste marci Dolz,SKF,Vaico,Thermotec,Saleri si nu stiu care ar fi mai indicata ca durabilitate/calitate (toate sunt c-am la acelasi pret pe site-ul de unde cumpar deobicei -+10€ diferenta) am gasit si Febi dar imi indica precum ca ar fi pt 330d masina mea fiind un e90 320d 163 cp cod motor m47n22d4 si daca stie cineva ce marca este cea de fabrica (orientativ) ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri. Zice-ti ca SKF nu-i rea nu de altceva dar sunt satul sa l-e platesc adaosurile de 200% celor de la reprezentanta deaceea si orientarea spre aftermarket iar bmw nu cred ca fabrica pompe de apa(poate gresesc desi nu cred) si apropo totusi nimeni nu stie cine fabrica originalul pt bmw?
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Inainte de a-ti da cu parerea despre chestii pe care nu le cunosti invata sa scrii corect romaneste.

Serios? Ai putea sa oferi tu lectii? Daca esti asa dragut si saritor in loc sa iti pierzi timpul facand observatii' gramaticale ai fi putut sa imi dai un sfat mai folositor raspunzandu-mi la ultima intrebare din ultimul post.

Link to comment
Share on other sites

Firma care produce si livreaza pompa de apa ca element de prim montaj,ca piesa de schimb reconditionata sau pur si simplu ca piesa de schimb....

http://www.gpm-merbelsrod.de/e21_gpm.php

Di pacate ei nu produc pentru reteaua af.

Hepu nu mai sunt asa calitative si au inceput sa apara multe probleme cu ele.

Ruville este doar ambalator de piese...deci iese din discutie ca producator.

Febi/Swag sunt produse destul de bnicele dar in materie de pompe de apa nu au traditie si sigur sunt ambalatori.

Skf sunt produse premium dar si pretul lor este pe masura.

Dolz...nu merita atentie.

Graf...nu merita atentie.

Valeo in multe cazuri sunt ambalatori de Airtex.

Airtex este produsul cu raport excelent calitate pret.Nu am auzit pe nimeni sa aiba opinii contra sau reclamatii fata de Airtex.

Link to comment
Share on other sites

Atasez foto cu pompa originala (e90 320d)a unui prieten schimbata la 217000km ,deci acele pale(rotita) sunt/este din plastic. Schimbul a fost facut pt mentenanta nu avarie dar fulia nu se mai invartea cu usurinta (cum ar trebuii). A mea are 227000km deci cred ca este in acelasi stadiu .

post-52760-0-39755400-1384854223_thumb.jpg

Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi. In final am sa cumpar aceasta SKF dar aceasta vine fara garnitura ..

eu am schimbat pompa de apa cu una aftermarket si nu m_a tinut mai mult de 80k (care pur si simplu a explodat)apoi am pus originala si a facut deja 130k si nu da semne de oboseala

si o pompa noua originala este in jur de 90e si apoi mai trebuie si garnitura

una aftermarket cat e ??? 50-60e???

crezi ca se merita diferenta???

Link to comment
Share on other sites

Salut ,am o nedumerire in a alege o pompa de apa referitor la aceste marci Dolz,SKF,Vaico,Thermotec,Saleri si nu stiu care ar fi mai indicata ca durabilitate/calitate (toate sunt c-am la acelasi pret pe site-ul de unde cumpar deobicei -+10€ diferenta) am gasit si Febi dar imi indica precum ca ar fi pt 330d masina mea fiind un e90 320d 163 cp cod motor m47n22d4 si daca stie cineva ce marca este cea de fabrica (orientativ) ?

eu am pus valeo , se zice ca si originala este valeo ,dar este doar emblema de bmw diferenta,oricum emblema costa dublu....in o ora un mecanic bun o schimba...

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat-o la aproximativ 190.000km si cred ca nu voi mai face mai mult de 20000km in urmatorii 2 ani asa ca am ales SKF, mi se pare ca a fost sub 300lei in timp ce pompa originala e "numai" cu peste 300 de lei mai scumpa.... Pentru o diferenta de 50.000km intre una orginala si una pe producator eu zic ca merita luata cea la jumate de pret.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.