Jump to content

BMW 328i versus Lexus IS250


Alexandrov

Recommended Posts

 

Iar greierasi au toate la drumurile care sunt in Romania.

 

 

x6-le meu are 80k km,0 greierasi si am jante pe 20 si rft-uri (mananca gropile si linile de tramvai),acum cativa ani am avut un e46,l-am vandut la aproape 190k km,0 greierasi.Am avut A4 cu suspensie sport si jante 18,0 greierasi pana la 76k km.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

parerea mea o exprim printr-un citat dat de Constantin Ciobanu de la Pro Motor (daca nu ma insel) :" ExistĂŁ douĂŁ categorii de maÂşini. Din prima fac parte cele care se vĂŽnd la kilogram Âşi la care te duci Âşi ĂŽĂži alegi atelajul. O practicĂŁ defectuoasĂŁ, care seamĂŁnĂŁ extrem de mult cu trocul cu sclavi din trecut. Din a doua categorie fac parte maÂşinile care te aleg ele pe tine – asta dacĂŁ nu eÂşti un ĂŽnfumurat care are pretenĂžia cĂŁ le Âştie pe toate Âşi ajunge ĂŽn showroom cu coji de seminĂže la colĂžurile gurii. Ăn acest ultim univers, restrĂŽns, doresc sĂŁ-l includ pe Lexus IS250

 

DacĂŁ ar pune cineva pe IS o siglĂŁ de BMW, cred cĂŁ fanii mĂŁrcii bavareze ar fi extrem de fericiĂži." Eu ii dau dreptate, insa gusturile nu se discuta :)

Link to comment
Share on other sites

Cum sa fie nevoie sa alegi intre Toyota (Lexus) si BMW? Esti familist si vrei lux iti iei Lexus. Esti tanar si iti place sa conduci iti iei BMW. Daca alegi BMW n-o sa iti para rau. Trage o privire si vezi cat de bine se vinde un BMW sh si un Lexus sh. Ca sa nu mai luam in seama cheltuielile cu taxele crescute la motorul de Lexus si consumul crescut. Iar performantele sunt inferioare BMW.

 

"Dacă ar pune cineva pe IS o siglă de BMW, cred că fanii mărcii bavareze ar fi extrem de fericiţi." Eu ii dau dreptate, insa gusturile nu se discuta :) "

 

Asta e parerea ta. Daca ar fi asa as merge pe Audi, in nici un caz pe vreo japoneza.

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

sal,

indraznesc sa iti dau si eu un sfat chiar daca nu am condus lexus. am avut japoneze, si sunt toate cam aceeasi idee, la fel cum germanele sunt gandite pe acceasi idee. sigur ca lexus e divizie de lux.

cand mi-am luat japoneza, am luat-o si in ideea de a nu-mi lua masina germana "ca toti cocalarii". sa nu faci asta. trebuie sa iti iei ceea ce iti place, si trebuie sa te simti tu bine in masina respectiva.

sfaturile care le primesti aici , majoritatea sunt bazate pe gusturile celor care posteaza. ei nu pot sti ce gusturi ai tu.

vezi ca sunt si o gramada de review-uri pe net.

 

Punctele principale sunt urmatoarele :

1. Design ( interior si exterior )

2. Performante

3. Costuri de achizitie si intretinere

4. Feeling ( la condus, sau efectiv cum te face sa te simti masina respectiva )

 

la cei mai multi dintre noi, castiga pana la urma punctul 4. deci eu zic ca pana la urma de asta tine.

 

dar ca tu sa iti formezi o idee, singura varianta reala este sa le conduci, si apoi sa alegi. restul sunt povesti.

 

plusurile si minusurile, au mai fost mentionate si mai sus.

la design cred ca e pur si simplu chestie de gust., masinile sunt foarte diferite. am vazut ca tu il preferi pe cel de la Lexus, mai ales interiorul.

la condus, si la cutia de viteze, lexus nu se apropie de bmw, ceea ce vei descoperi in orice review . dar poate la tine nu primeaza asta.

costurile de intretinere sunt mai mari si anevoioase la lexus. ( service, piese, impozit )

 

asa ca, dupa cum ziceam mai sus, doar tu poti sa alegi, si iti recomand sa alegi cu inima !

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca Lexus este concurenta pt MB mai mult decat pt BMW . Lasand la o parte design-ul japonez care ori iti place ori te intoarce pe dos , lasand la o parte costurile de intretinere eu persnal nici nu pot sa ma uit la Lexus din cauza pozitiei de consdus foarte similara celei de SUV , adica parca stai pe buda , nu intr-un sedan cu veleitati sport . Nu ma zic ca la Is-ul din generatia anterioara pedalele erau puse aiurea si stateai stramb in scaun . Nu ma-ntelege(ti) gresit . Nici BMW nu e "motul" , dar daca vrei pozitie de condus , tinuta de drum , gadget-uri si un nivel mediu spre ridicat la materiale si finisaje ar fi cam prima varianta , dupa mine . Second best ar fi MB . Daca e sa discutam fiabilitate si intretinere nemtii nu mai sunt de mult ce au fost odata . Comparam zilele trecute e90-ul meu 2008 cu un 520i e28 din '83 si nu prea e nici un concurs intre ele . E28 inca o sa fie pe strazi cand e90-ul va fi doze de cola , dar asta e alta discutie .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9ti)

Link to comment
Share on other sites

O sa ai mult de citit,sunt peste 60 de pagini,asa ca te scutesc : Am avut in vedere Lexus IS la achizitia F30-ului meu,insa mi-am dorit pe langa 4x4 si putere,iar aici Lexus sta destul de prost in comparatie cu 328-ul.La interior este intr-adevar Lexus net superior ca si calitate a materialelor. Daca cauti in America o sa gasesti mai multe informatii,probabil mai pertinente.Problema este ca la Lexus te omoara la costul pieselor ( vorbesc in cunostiinta de cauza,avand ”aproape” vreo 2 Lexus,respectiv LS600h,RX400H ) Concluzie pe scurt : Sunt poate subiectiv,dar as alege F30 oricand in fata tuturor competitorilor. Daca esti din Bucuresti,ne putem vedea sa dam o tura :thumbsup:

 

 

Multumesc pentru postare FRE !

 

In acelasi timp, multumesc si pentru oferta de a da o tura cu masinuta. Daca am ceva timp la dispozitie si nu se contureaza un test drive, accept cu placere. In weekend "m-am jucat" putin pe site-ul BMW si am configurat un 328 dupa criteriile/nevoile mele (ca sa zic asa). Trebuie sa recunosc ca m-a cam uimit putin pretul :blush: , 48,631 Euro fara TVA si fara X-Drive si cu transmisia standard.... :blush:

 

Un prieten m-a sfatuit, in cazul in care oricum astept pana la anu' sa arunc o privire si pe la MB. Cica vor lansa noua generatie de C-Klasse, si se anunta a fi o schimbare majora.

 

Sa vedem, mai caut, ma mai documentez .

 

Oricum multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

In weekend "m-am jucat" putin pe site-ul BMW si am configurat un 328 dupa criteriile/nevoile mele (ca sa zic asa). Trebuie sa recunosc ca m-a cam uimit putin pretul :blush: , 48,631 Euro fara TVA si fara X-Drive si cu transmisia standard.... :blush:

 

 

 

F scump,cred ca la fata locului mai scoti ceva reduceri,altfel e prea scump.Pe bmw.de la sectiunea rulate este plin de 335i x-drive,automate,dotate f bine,sub 30k km la 35-40k euro tva inclus.

Link to comment
Share on other sites

Ala este pretul de lista. Cu siguranta mai poti obtine un discount la suma asta. Daca te hotarasti sa iti cumperi BMW pot sa te ajut sa o scoti la un pret bun. Dar deja la suma la care ai ajuns ai putea lua in calcul si un 5 F10.
Link to comment
Share on other sites

Ala este pretul de lista. Cu siguranta mai poti obtine un discount la suma asta. Daca te hotarasti sa iti cumperi BMW pot sa te ajut sa o scoti la un pret bun. Dar deja la suma la care ai ajuns ai putea lua in calcul si un 5 F10.

Gandeste-te ca F30-ul meu a avut pret de lista 61.700 euro tva inclus :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Pai calculand cu TVA tot la suma asta ar ajunge si el. Un F10 528i costa cu TVA 47.864,00. Eu cred ca inca 20.000 de euro pt optiuni sunt suficienti sa o faci destul de bine echipata. Va ajunge la 67 de mii unde se va scadea un discount de cateva mii. Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Pai calculand cu TVA tot la suma asta ar ajunge si el. Un F10 528i costa cu TVA 47.864,00. Eu cred ca inca 20.000 de euro pt optiuni sunt suficienti sa o faci destul de bine echipata. Va ajunge la 67 de mii unde se va scadea un discount de cateva mii.

Pai eu am putin peste 18.000 euro optiuni,insa cred ca se poate obtine minim 10% de la dealer,asa ca mai scade pretul :rolleyes: Cat despre F10,este de luat in considerare,eu nu am optat in mare parte fiindca stiam ca o sa apara facelift si nu mi-a placut ideea si nu il luam asa dotat in bugetul alocat.

Link to comment
Share on other sites

Eu i-am obtinut unui amic un discount de 15.000 de euro la un X6, dar depinde de mai multi factori valoarea acestui discount. Sunt si aici niste secrete. Acum a aparut si facelift la F10 asa incat chiar merita luata in calcul si aceasta optiune. Avantajul major ar fi la revanzare.
Link to comment
Share on other sites

Eu i-am obtinut unui amic un discount de 15.000 de euro la un X6, dar depinde de mai multi factori valoarea acestui discount. Sunt si aici niste secrete. Acum a aparut si facelift la F10 asa incat chiar merita luata in calcul si aceasta optiune. Avantajul major ar fi la revanzare.

 

La x6 poti coate mult pt ca este mai scumpa si la final de cariera,la anul apare modelul nou.

Link to comment
Share on other sites

Eu i-am obtinut unui amic un discount de 15.000 de euro la un X6, dar depinde de mai multi factori valoarea acestui discount. Sunt si aici niste secrete. Acum a aparut si facelift la F10 asa incat chiar merita luata in calcul si aceasta optiune. Avantajul major ar fi la revanzare.

 

Se poate obtine discount, eu la e70 am obtinut 10.000 euro si un set de cauciucuri + jante de iarna...Cu cat masina e mai scumpa, cu atat ai mai mare discount....

Link to comment
Share on other sites

am pus linkul in ideea in care acolo erau masini cu cateva mii km rulati si cateva zeci mii eur in minus:)

 

edit:

 

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/bmw/model/328/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:bmw,mdl:328,frn:2012-01,frx:2013-12,vcg:limousine,fwd:true/pg:vipcar/183179825.html

 

 

astia mi se pare misto

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.