Jump to content

DEMONTARE VOLAN E90.


mihaibarbascu

Recommended Posts

E foarte simplu, insa ai nevoie de putina indemanare. In partile lateral opuse ale corpului volanului exista 2 gauri, una in stanga si una in dreapta, se utilizeaza o surubelnita pentru a misca acel arc care opune rezistenta pentru airbag. Dupa aceasta operatiune airbag-ul va fi scos din volan si cu o cheie tubulara de 16, daca nu ma insel, se desfileteaza surubul acela din centru. Asta-i toata treaba. Eu sugerez sa scoti borna de la baterie inainte de a demara procedura de demontare a volanului. Bafta.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok, depinde ce tip de volan ai:

 

1. http://i350.photobucket.com/albums/q409/viper81156/M-Tech%20Steering%20Wheel%20Conversion/IMG_0027.jpg

 

sau

 

2. http://i350.photobucket.com/albums/q409/viper81156/M-Tech%20Steering%20Wheel%20Conversion/IMG-20110121-00178.jpg

 

banuiesc ca vrei sa il pui pe asta:

 

3. http://i350.photobucket.com/albums/q409/viper81156/M-Tech%20Steering%20Wheel%20Conversion/IMG_3236.jpg

 

daca vrei sa transformi 1 i 3 NU se potriveste airbagul (si cred ca in situatia asta e E90-ul tau din 2005)

 

daca vrei sa transformi 2 in 3, airbagul se potriveste si poti urma pasii de mai jos

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=11825

 

E foarte simplu, insa ai nevoie de putina indemanare. In partile lateral opuse ale corpului volanului exista 2 gauri, una in stanga si una in dreapta, se utilizeaza o surubelnita pentru a misca acel arc care opune rezistenta pentru airbag. Dupa aceasta operatiune airbag-ul va fi scos din volan si cu o cheie tubulara de 16, daca nu ma insel, se desfileteaza surubul acela din centru. Asta-i toata treaba. Eu sugerez sa scoti borna de la baterie inainte de a demara procedura de demontare a volanului. Bafta.

cred ca nu ai observat ca masina este E90, nu e46.

 

la E90 sunt 3 suruburi Torx pe spatele volanului care trebuie defacute.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

In primul rand vreau sa-ti multumesc ca esti foarte operativ.

Din pacate volanul meu este cel din prima fotografie, deci, sa inteleg, ca este aceasta problema cu airbag-ul care spuneai tu nu se potrivesc.

Sa vad ce optiuni am si ce pot face.

Oricum iti multumesc.

Te anunt daca am noutati.

O zi buna!

 

Uite si volanul meu...

post-64230-0-13801400-1383309874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu ai observat ca masina este E90, nu e46.

 

la E90 sunt 3 suruburi Torx pe spatele volanului care trebuie defacute.

 

Are dreptate relu, sunt 2 gauri in stanga si in dreapta si se foloseste o surubelnita ca sa se scoata airbagul. Torxu-urilea alea 3 de care zici tu sunt ca sa dai jos trimul. Airbag-ul iese fara sa dai jos trimul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Sunt nou pe forum asa ca o sa pun o intrebare care probabil mai are raspunsul pe undeva.

 

Am un bmw e90 cu volanul clasic fara piele sau comenzi si doresc sa scot volanul pentru a-l imbraca in piele doar.

 

Am inteles ca inainte de a scoate airbagul si volanul trebuie desfacuta una din bornele bateriei.

 

Imi puteti spune dupa montarea volanului la loc respectiv a bornei de la baterie daca se pierd ceva setari ale masinii sau radioul imi va cere vreun cod ?

 

As dorii sa stiu exact pasii corecti care trebuie urmati pentru a nu pierde nici o setare .

 

Intrebarea principala ar fii daca desfacerea bateriei / a unei borne de la baterie , afecteaza setarile masinii sau daca CD playerul imi va cere codul sau de siguranta - masina am luato SH si nu detin acel cod.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Stie cineva cum se scoate airbag-ul de la un volan M bmw e90 fara a ințepa cu surubelnita prin cele doua canale din spate ? Multumesc!

da...desfaci cele trei suruburi cu care e prins trimul.

apoi departezi putin trimul (atat cat iti permite) si marginea cauciucata a volanului o departezi cu mana si bagi surubelinta printre trim si volan ca sa ajungi la arcurile care tin airbag-ul.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.