Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Stie careva daca as putea monta senzorii astia de pe Ali pe F10-le meu? Mentionez ca n-a venit din fabrica cu astfel de senzori. La specificatii se mentioneaza ca se pot monta pe F10 incepand cu 2014. Stiu ca sunt si NFL-uri care vin cu senzori de presiune. Mai trebuie ceva modul instalat care mie mi-ar lipsi?!?! Pretul mi se pare f bun pt toti patru si m-ar bate gandul sa-mi montez daca ar fi vorba doar de ei, plus poate ceva codare. Multumesc.

 

Senzori presiune F10

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2022 at 3:17 PM, RaYn3 said:

Salutare. Mi-a venit zilele trecute armrestul de la usa-sofer si am niste nelamuriri despre care n-am gasit niste raspunsuri. Toate tutorialele sunt despre manerul din interiorul armrestului si cam nimic despre acesta in sine. Am vzt ca spre deosebire de maner, armrestul se fixeaza de panoul usii cu niste nituri/bucse din plastic. Stiti daca acele bucse se dau usor jos si se pot refolosi ori se distrug si trebuie altele noi. Vreau sa stiu daca imi trebuie a.i. sa nu ma apuc sa desfac degeaba. 

 

L-am schimbat azi pana la urma. Am tinut cont de recomandarile colegului zeronoo. Multumesc inca o data. Am dat jos niturile cu un burghiu, desi zburau capetele alea imediat, f casant plasticul ala. Am pus sub capul fiecarui surub de asemenea cate o saiba din pasla. Overall, f multumit de schimbare. A iesit f bine. Mi-e ciuda ca n-am schimbat totusi si manerul, desi al meu nu are uzura, totusi e ceva murdar si i-am rupt doua ciocuri care se fixau in interior pe armrest, desi nu e nici un joc pt ca la final el se fixeaza cu patru suruburi destul de mari. Este coltul din stanga unde a ramas un mic spatiu, totusi nu e deranjant. 

Poze aici:

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Romulus said:

@RaYn3 sa stii ca poti face link la un post asa:

Ca dacă punem pozele de doua ori...

OK. Merci de tip. N-o sa se mai repete data viitoare 🙂 N-am stiut sau poate ca nu mi-am dat seama la acel moment. My bad. Srry.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare, caut și eu de câteva zile un F10 și F30, am dat de toate mașinile și toate dotările posibile și imposibile, dar doua mi s-au părut foarte ciudate.
1. În prima poza clima nu are butoanele cu care selectezi unde sa dea aerul,dar totuși are clima dubla. Pe toate am văzut existenta acestor 2 butoane, dar le asta nu, care ar fi motivul? 
2. Lângă blocul lumini sunt două rotiți, una pentru luminozitate bord și încă una, pare sa fie pentru reglarea farurile. Sa înțeleg ca mașina nu are xenon?

 

1983678775_eyJidWNrZXQiOiJwZXJzaXN0ZW50LXJlc291cmNlcy1wcm9kLWltYWdlLWRhdGFzdG9yZSIsImtleSI6ImVjMDQ1M-0OWM0ZjUwMWRiM2I0MzFjYjBjMWIuanBnIiwiZWRpdHMiOnt9fQ.thumb.jpeg.aa4c10007c24a37a614408858b7d62ba.jpeg

eyJidWNrZXQiOiJwZXJzaXN0ZW50LXJlc291cmNlcy1wcm9kLWltYWdlLWRhdGFzdG9yZSIsImtleSI6ImY1OTVhYWEzYjExMjE0NDc5ODE3OWRlNzQ2MzM5ZjY2NjMwOWZlODcuanBnIiwiZWRpdHMiOnt9fQ==.jpeg

Screenshot_20220315_000937_ro.mercador_edit_342886354815387.jpg

Edited by AlexNT
Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2022 at 12:30 AM, AlexNT said:

Salutare, caut și eu de câteva zile un F10 și F30, am dat de toate mașinile și toate dotările posibile și imposibile, dar doua mi s-au părut foarte ciudate.
1. În prima poza clima nu are butoanele cu care selectezi unde sa dea aerul,dar totuși are clima dubla. Pe toate am văzut existenta acestor 2 butoane, dar le asta nu, care ar fi motivul? 
2. Lângă blocul lumini sunt două rotiți, una pentru luminozitate bord și încă una, pare sa fie pentru reglarea farurile. Sa înțeleg ca mașina nu are xenon?

 

1983678775_eyJidWNrZXQiOiJwZXJzaXN0ZW50LXJlc291cmNlcy1wcm9kLWltYWdlLWRhdGFzdG9yZSIsImtleSI6ImVjMDQ1M-0OWM0ZjUwMWRiM2I0MzFjYjBjMWIuanBnIiwiZWRpdHMiOnt9fQ.thumb.jpeg.aa4c10007c24a37a614408858b7d62ba.jpeg

eyJidWNrZXQiOiJwZXJzaXN0ZW50LXJlc291cmNlcy1wcm9kLWltYWdlLWRhdGFzdG9yZSIsImtleSI6ImY1OTVhYWEzYjExMjE0NDc5ODE3OWRlNzQ2MzM5ZjY2NjMwOWZlODcuanBnIiwiZWRpdHMiOnt9fQ==.jpeg

Screenshot_20220315_000937_ro.mercador_edit_342886354815387.jpg

Este o versiune cheala de F10, adica nu are modurile Auto la climatizare, iar din cea de-a doua poza reiese ca are faruri cu halogen, a doua rotita fiind pt reglarea beam-ului de lumina in functie de incarcarea masinii a.i. sa nu-ti bata prin pomi in cazul in care ai o incarcatura mai mare pe spate. Mai pe scurt nu are acea optiune de auto-leveling care se regaseste de la Xenon in sus.

Eu sincer nu mi-as lua in ruptul capului o masina premium fara sa aibe un minim de optionale spre cat mai multe. Astea fac diferenta la o masina pana la urma. Decat un F10 chel, mai bine un E60/E90 mai bine dotat. 

LE. Din poze se vede ca este prost intretinuta, are praful de-un deget pe plastice, altele sunt murdare, hartiute si agende aruncate aiurea prin masina, ce concluzie poti trage.

Edited by RaYn3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2022 at 7:11 AM, WIN60 said:

Ia uita te, nu e lângă filtrul de polen in partea pasagerului? Trebuie sa fie un  switch negru indreptat in dus pe care poți apasă cu mana. 
nu știu daca ai ce sa cureti

Problema este ca nici nu-l gasesc nou de cumparat, de o ora tot caut si nimic. Am gasit switch, am reglat capota sa apese mai tare pe el si la fiecare franare mai brusca sau denivelare imi apare, eu banuiesc sa fie un contact.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare baieti! Vreau sa montez niste bare transversale pe un f10 2013, dar se pare ca suruburile de prindere nu sunt pe acelasi pas la filet cu prinderea masinii. Intrebarea mea e: ce suruburi imi trebuie sau ce pas la filet? Sa stiu sa comand online, caci am cautat pe la Dedeman si nu numai, mi-au zis ca ei au tot ce am eu, adica de 6, cand le-am aratat. Cineva mi-a sugerat ca piulitele masinii ar fi M7 totusi. Am zis sa ma documentez mai bine inainte de a mai incerca, pentru a nu face vreun rau la filetele masinii. Multumesc!

Edited by steff195
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, zeronoo said:

Atentie, au lac in filet, am cumparat si eu un kit de bare de la Thule care a venit cu un tarod pentru curatarea filetului, fara sa folosesc tarodul a fost imposibil sa montez suruburile

E cumva M7x1mm tarodul? Sa stiu ce sa caut, caci sunt sanse sa nu vina cu barele, nu toti includ. Multumesc!

Edited by steff195
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare grup, aveti careva experienta cu discuri Bosch si placute ATE? Cum merg impreuna? Stiu ca cele mai bune sunt OE evident, dar si pretul e pe masura. I am dat masina lui taica-miu si i s-au aprins senzorii de placute. M-am uitat, evident trebuie sa schimbe si discurile asa ca am comandat tot de pe AUTODOC. Produsele vin cam intr-o saptamana din Polonia. Sper sa fie ok 😉 Daca aveti sfaturi, acum e momentul, inca pot sa fac retur 😄

Link to comment
Share on other sites

Placutele ATE cel putin lasa un praf de te doare capul. Am avut randul trecut pe spate tot pe F10 si m-au disperat la cat praf puteau lasa. La fel se comportau si pe E90, mult praf pe jante. Cam asta a fost minusul placutelor ATE, in rest n-am intampinat alte probleme. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.