Jump to content

Compresor BMW E92 325i


Robert_SAW

Recommended Posts

Salut,

 

Am achizitionat un compresor din afara si as vrea sa stiu daca exista in Bucuresti vreo firma care sa mi-l monteze si sa ofere si o garantie ceva asupra lucrarii. Producatorul spune ca nu este treaba mai mare de 8h pentru o persoana care a avut experienta cu astfel de montaje. Trebuie montate injectoarele, intercooler-ul, compresorul si fuel management unit -ul din cate am inteles toate componentele fiind comandate deja. Eu nu am experienta cu modificarile asupra masinilor si m-am hotarat asupra compresorului in defavoarea unei turbine pentru ca este mai liniar din cate am citit si eu pe alte site-uri. Sper sa ma ajute cineva cu o firma de incredere care a mai facut modificari asupra masinii proprii si au fost multumiti de firma respectiva care a facut tuning-ul.

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am achizitionat un compresor din afara si as vrea sa stiu daca exista in Bucuresti vreo firma care sa mi-l monteze si sa ofere si o garantie ceva asupra lucrarii. Producatorul spune ca nu este treaba mai mare de 8h pentru o persoana care a avut experienta cu astfel de montaje. Trebuie montate injectoarele, intercooler-ul, compresorul si fuel management unit -ul din cate am inteles toate componentele fiind comandate deja. Eu nu am experienta cu modificarile asupra masinilor si m-am hotarat asupra compresorului in defavoarea unei turbine pentru ca este mai liniar din cate am citit si eu pe alte site-uri. Sper sa ma ajute cineva cu o firma de incredere care a mai facut modificari asupra masinii proprii si au fost multumiti de firma respectiva care a facut tuning-ul.

 

Multumesc,

 

 

Ai idee cum se numeste kitul cumparat de tine? Am si persoana perfecta pentru asa ceva ! Dar e in bucuresti si ar fi recomandat sa te duci intai pana la el sa vada exact ce piese ai tu acolo :)... Garantie nu iti va putea oferi nimeni ... din cauza ca nu se stie starea motorului tau si pentru ca ceea ce vrei tu sa faci se numesc modificari tehnice la motor... odata ce iesi din "limitele de fabrica" nimeni nu iti va putea da vreo garantie ! SI daca firma ti a zis ca iti ia doar 8 ore la montaj ... se inseala amarnic ! ti a garantat ca o sa vina toate plug n play? un kit de genul costa undeva la 3500-5000 de euro de la firmele bune :)

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Ai idee cum se numeste kitul cumparat de tine? Am si persoana perfecta pentru asa ceva ! Dar e in bucuresti si ar fi recomandat sa te duci intai pana la el sa vada exact ce piese ai tu acolo :)... Garantie nu iti va putea oferi nimeni ... din cauza ca nu se stie starea motorului tau si pentru ca ceea ce vrei tu sa faci se numesc modificari tehnice la motor... odata ce iesi din "limitele de fabrica" nimeni nu iti va putea da vreo garantie ! SI daca firma ti a zis ca iti ia doar 8 ore la montaj ... se inseala amarnic ! ti a garantat ca o sa vina toate plug n play? un kit de genul costa undeva la 3500-5000 de euro de la firmele bune :)

 

L-am comandat de la ARMA SPEED. Ei spun ca sunt plug and play toate componentele pentru ca sunt create pentru E9x. O sa incerc sa mai sun la exelis motorsport ca mi-au spus dupa 6 ianuarie sa ii contactez. Am mai sunat si la Custom Tuning si Racing Code dar acestia nu se baga la motor din cate am inteles. Baiatul de la Custom Tuning mi-a recomandat in caz ca gasesc un service pentru asa ceva sa imi dea si ceva scris, un fel de garantie ca nu o sa explodeze motorul a 2 a zi.:) Bine probabil asta se poate si determina inainte printr-o diagnoza sa vada cum functioneaza pistoanele, eu am mai rulat 2 programe de diagnoza pe masina si nu are nici o eroare deci sper sa fie in regula. Daca poti sa imi dai un mesaj privat cu un numar de telefon al prietenului tau care se ocupa de asa ceva, mersi.

Link to comment
Share on other sites

L-am comandat de la ARMA SPEED. Ei spun ca sunt plug and play toate componentele pentru ca sunt create pentru E9x. O sa incerc sa mai sun la exelis motorsport ca mi-au spus dupa 6 ianuarie sa ii contactez. Am mai sunat si la Custom Tuning si Racing Code dar acestia nu se baga la motor din cate am inteles. Baiatul de la Custom Tuning mi-a recomandat in caz ca gasesc un service pentru asa ceva sa imi dea si ceva scris, un fel de garantie ca nu o sa explodeze motorul a 2 a zi.:) Bine probabil asta se poate si determina inainte printr-o diagnoza sa vada cum functioneaza pistoanele, eu am mai rulat 2 programe de diagnoza pe masina si nu are nici o eroare deci sper sa fie in regula. Daca poti sa imi dai un mesaj privat cu un numar de telefon al prietenului tau care se ocupa de asa ceva, mersi.

 

Ok ... iti dau un pm si pregateste un pix si o foaie langa tine !

 

PS : am vesti foarte proaste in legatura cu acest kit de la ARMA :)

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Nici un montator de pe lumea asta nu iti va da garantie pe piesele aduse de tine. Mai ales ceva necunoscut/netestat.

 

Compresorul este Rotrex cred ca este cunoscut din cate am citit eu. In trecut aveau alt producator de compresoare de au avut un feedback negativ din partea clientilor si l-au schimbat cu acesta. Despre asta era vorba in posturile pe care mi le-a trimis Devil mai sus. Apropo mersi @Devil pentru sfaturi si service.

 

Despre Rotrex:

Rotrex dates back to the early 1970's when Anders P. Kolstrup - today Technical Director - being a passionate race driver, was continuously looking for improvements in engine development and performance. In 1996 the first patent was issued, followed by a string of international patents granted.

 

Today Rotrex develops, manufactures and markets superchargers based on patented traction technology for a wide range of companies and institutions within the fields of industry, research, automobile OEM, OES and aftermarket companies worldwide. Our ambition is to keep developing leading forced induction solutions through constant innovation and based on the very highest quality standards.

Edited by Robert_SAW
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare.

Nu multi s-au incumetat sa faca asa ceva.

Spune-ne si noua cat te-a costat si daca se remapeaza si ecu sau doar se pune acolo compresorul sa bage in draci ?

 

Bravo. Tine-ne la curent

 

Se remapeaza si ecu dar vine cu un hard extern pentru fuel management si restul. Ai si un pm.

Link to comment
Share on other sites

Te-ai interesat la Exelixis pentru montaj ? Cred ca ar putea sa-ti monteze compresorul.

 

Dap am incercat si la ei si mi-au spus ca pana nu vine kit-ul nu ma pot ajuta cu nimic. Mersi pentru recomandare. M-am convins oricum de faptul ca nu pot primi nici macar o foaie scrisa de mana ca garantie asupra lucrarii...

Edited by Robert_SAW
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Salut,

 

Am revenit cu detalii si cateva intrebari pentru cei care se pricep. Kit-ul a fost instalat bine de baietii de la WPP Performance dar mi-au aparut cateva erori de la soft-ul original al masinii, sondele lambda de pe catalizator care masoara amestecul aer/benzina si inca o eroare de la un senzor ce limiteaza cuplul masinii. Masina merge in limitare, ma infraneaza cand schimb treptele, atunci cand am conectat debitmetrul de aer. Dar daca il scot masina chiar trage si merge ok, dar erorile initiale cred ca inca raman, nu am mai apucat sa ii fac o diagnoza daca merg cu debitmetrul scos sa vad ce se intampla cu erorile. Check engine-ul sta aprins, uneori se aprinde si se stinge rapid. Un prieten m-a sfatuit ca trebuie un soft custom pentru a modifica acesti parametri ai soft-ului original. Masina are un powerbox legat la doar 3 senzori( unul la planetara, unul de vacuum si unul de la pedalier(on/off)) pe care i-am primit impreuna cu kit-ul si care controleaza injectorul de aer ce vine pe clapeda de admisie pe circuitul ce iese din intercooler. Cei de la care am comandat kit-ul se consulta pentru a veni cu o idee prin care sa imi rezolve erorile dar nu cred ca au cum, decat daca modifica softul original al masinii. Apropo, este vreo problema daca merg cu debitmetrul de aer scos, pot produce pagube asupra pistoanelor? Astept niste sfaturi.

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mersi, mi-au dat o solutie cei de la care am cumparat kit-ul va trebui sa elimin o bobina care masoara vacuum ul am impresia nu prea stiu nici eu pe dinafara unde duc circuitele respective dar o sa am uit si o sa modific ceea ce mi-au spus ei si apoi o voi pune iar pe diagnoza sa vad daca mai da vreo eroare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

S a terminat prost pentru motor.... n52 nu e facut pt supraalimentare... decat daca e refacut de la.zero.

 

Asa spunea si initiatorul, ca n52 este foarte pretentios si nu suporta sondele lambda, a mers cu ele anulate si a depasit temperatura in camera de ardere.....

are vanos si valvetronic dar nu are injectie directa, daca nu umbli in el este foarte fiabil, are ceva probleme din cauza aliajelor folosite Alusil si magneziu.....

totusi la un resoft m-as baga si eu la 523i :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.