Jump to content

MMD 2


lucianWRC

Recommended Posts

Vlad, se simte bine bine. Am Style 135 care au 11 kg, anvelopele nu sunt runflat deci nu știu cat sa zic, ĂŽnsĂŁ când pun jantele de iarna pe 17, nu mai știu ce style sunt, sunt alea v spoke, este o diferenta simțitoare, adicĂŁ imi place când vine iarna si pun rotile de iarna ca este mai vioaie, nici nu vreau sa ma gândesc cum ar fi cu roti de genul de care spui tu.

 

Mașina are soft si chiar si asa se simte.

Link to comment
Share on other sites

Acestea sunt jantele pe care a rulat sau ruleaza. Eu nu sesizez diferente mari, intradevar, nici nu merg agresiv sau sportiv. Ma deplasez din punctul A in punctul B intr-un confort raportat la varsta si modelul masinii.

Stiu ca exista o formula de calcul vizavi de greutatea jantei si acceleratie, dar diferenta de 2.5kg/roata nu mi se pare f.mult. Diferente mari sunt la jantele de x5, unde o janta are 17-18kg.

O concluzie finala, style 218 vor ramane forever pt vara iar style 277 pt iarna.

post-8826-0-93132800-1640158799_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

replicile dupa style 128 arata mai bine decat varianta OE ... inca este fresh E60'ul

Style 128 sunt ale tale, chiar arata intr-un mare fel. E greu sa ti fresh o masina care circula zilnic si sta afara, dar inca are 70% vopseaua originala, exceptand capota, barile si usile de pe partea dreapta (n-a avut unul loc sa iasa din parcare).

Link to comment
Share on other sites

Nu e greu Lucian, probabil ar fi foarte scump, o lași frumos la salon in fiecare luna sau chiar si mai des si aia e, dar cine naiba ĂŽși permite sa de a atâția bani? Clar timp pentru asa ceva, ar trebui sa nu lucrezi sau sa ti iei zile libere sa faci detailing 1-2 zile la masina in fiecare luna.

 

Eu de când m am mutat cu serviciul si domiciliul, mai ales in zona in care stau, o spĂŁl la o luna când deja este ĂŽntĂŁrit nĂŁmolul pe caroserie de 1 cm :)) si alea repede 4-5 fise la self wash fĂŁrĂŁ șters cu carpa mĂŁcar, ca nu am timp.. ĂŽnainte frumos aveam timp, maxim la 2 luni tratament la piele.. acum de 2 ori pe an.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 7 months later...

A mai trecut un an, am ajuns la 331.000 km, anul acesta am facut in jur de 14.000 km fara nicio problema majora, am schimbat motoras stropitor parbriz. Pt anul urmator vor trebui schimbate niste scuturi, motor + c.v., probabil un calculator scaun confort, cel din dreapta nu mai culiseaza decat pe o sina, data jos bara fata, polishat faruri+proiectore, lac si folie ppf, vopsit bara fata.

20220506_215709_copy_2016x954.jpg

  • Like 1
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, VladE46 said:

Frumoasa tare dihania, ma bucur sa vad ca sunt si E60-uri LCI N47 care nu cauzeaza probleme mari :)) eu n-am avut acelasi noroc de el. 

D-aia mai are putin si face 9 ani in familie, am luat-o la 180.000 km ... deci am facut 150.000 km ... in acest timp am schimbat distributie, amortizoare, 2 brate, frane complete, ceva senzori, bujii si releu  refacut alternator si electomotor (cel din urma l-am facut preventiv) ... iar cea mai mare investitie a fost anul trecut, galerie admisie noua OE. Vazand ce e pe piata si ca nu mi-a facut probleme mari, plus ca nu iau cine stie ce bani pe ea, am preferat sa mai trag de ea. 

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil, însă si eu am zis ca nu voi vinde mașina, adică cel mult voi lua alta, dar asta va rămâne oricum. 
 

Ce a schimbat Lucian ca si suma de când are masina, probabil asta schimb eu in fiecare an. 
 

Cred ca anul asta lejer 2.000 euro au fost la un calcul asa rapid. 
 

 

Am un dosar gros cu “zeci” de mii de euro reparații :)). 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Interesant este ca e60-ul are probleme comune ... eu si finul meu aveam aceeasi masina, a mea fabricatie 09.2009 a lui a 6.2009, eu manuala, el automata ... eu 331.000, el 260.000 km ... ce am schimbat eu pana la 260.000 km a schimbat si el, in plus pe partea de electrica lucrurile stau la fel ... supapa EGR la o diferenta de cateva luni iar motoras spalator parbriz la o diferenta de 2 saptamani. Inca avem DPF activ, eu am schimbat preventiv senzorii, el la cateva luni distanta, la fel rolele, bujiile si releul ...

Link to comment
Share on other sites

Eu de ex la 275.000 cat are acum nu i am schimbat supapa egr. Motorasul a curs si l am schimbat. 
 

In schimb am motoare schimbate, injectoare refăcute, turbo refăcut de 2 ori, Cardan schimbat, dpf anulat, Garniturile de peste tot schimbate de cel puțin 2 ori, ceva zgomot metalic la flansa de la grup, ceva buletin tehnic de reparație, kit amortizoare complet de 2 ori pana acum, toate brațele pe spate, Bieletele antiruliu de vreo 4 ori fata spate, bielete direcție cu cap bara de 2 ori, brațele fata, cred ca vreo 3 din 4 schimbate, furtun intercooler si stânga si Dr, kit complet de accesorii, fulie pompa servo, fulie motor imediat acum a doua oara, suporti motor, suporti cutie. 
sonda lambda, alternator refăcut, senzor presiune diferențială, kit ambreiaj cu tot cu volanta, conducta cu senzor fuel pressure,

Edit: caseta direcție refăcută, senzor nivel ulei. 

si probabil mai sunt multe, dar pe care nu mi le amintesc. 
 

Am zis ca voi face si eu un topic in mașina mea la care voi lucra 2 zile ca sa l organizez cum trebuie :)). 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Volanta mi-a cazut mie pe la 265.000 km, dar am schimbat tot chitul, la puntea spate nu am umblat deloc, la fata doar bratele dinspre interior ... restul sunt bucsile de fabrica, flansele la cardan la fel, la grup am schimbat doar uleiul, caseta de directie bate de la 230.000 km, n-am facut-o si nici nu o fac.

Am schimbat barele antiruliu si  pus de M5 cu tot cu bucsi noi, amortizoarele sunt bilstein b4 m-tech cu arcuri eibach prokit.

La motor in afara de fulie, bujii, releu si garniturile de la evacuare nu am umblat, am mai schimbat racitorul EGR, ramasese blocat pe deschis ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.