Jump to content

Probleme E46 318i NFL - Piese lipsa ?


Recommended Posts

De curand m-am pricopsit cu un E46 318i M43 118cp NFL din 99 si am cateva nelamuriri in ceia ce priveste unele aspecte cum ar fi:

 

- Nu are filtru de aer secundar ( acesta lipseste ) - De unde cumpar?

 

- In partea dreapta fata la picioare pasager ii lipseste ceva de sub mocheta ( mocheta sta lasata putin in jos iar daca apas cu mana sau cu piciorul se lasa si mai mult - vedeti foto )

 

Cineva aici pe forum in alt topic mi-a zis ca ar lipsi ceva module electronice si protectii din locul respectiv de sub mocheta fara a imi da detalii. Nu stiu ce sa cred pentru ca masina functioneaza bine nu se aprinde nimic in bord ( banuiaesc ca daca lipsea ceva masina nu ar fi mers )

 

- Nu ii functioneaza cele 2 butoane de pe ceasurile de bord ( banuiesc ca in momentul apasarii ar trebui ca afiseze ceva informatii - nu am cass original. Sa fie din cauza asta sau sunt defecte ? )

 

- Parca nu trage cum trebuie in treapta 1 si 2 - se tureaza dar nu trage....ceva putere simtindu-se de pe la 4500 rotatii in sus ( nu stiu daca este normal sau nu ) in treapta 3 si 4 trage super.

 

- Poate stie cineva cum este cu diferentialul - ce raport este indicat pentru o acceleratie mai vioaie si ce raport este indicat pentru un consum mai mic la drum lung chiar daca accelerarea ar deveni mai lenta.

 

- Se poate pune volan cu comenzi si pilot automat pe masina mea ? Rog pe cei care stiu si reusesc sa isi faca putin timp sa ma ajute in rezolvarea celor enumerate mai sus.

post-9973-0-66208400-1394790840_thumb.jpg

post-9973-0-32704800-1394790851_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

nu stiu ce module te astepti tu sa se gaseasca sub mocheta. acolo trebuie sa fie tubulatura pentru caldura de la picioarele pasagerilor si niste bucati de polistiren customizate care tin mocheta sus si izoleaza tubulatura de caldura. probabil masina a suferit ceva accidente si nu s au mai montat toate. imi dau cu presupusul doar, nu am de unde cunoaste starea masinii tale... ca sa traga bine probabil ai nevoie de un debitmetru bun. recomand s amergi la un tester si iti spune daca e ok al tau sau e dus. butoanele de la ceasuri nu au legatura cu casetofonul. poate s au rupt ceva plastice din ele care ajutau la setarea orei, resetarea km si schimbarea din grade celsius in farenheid.la ce te referi cand spui filtru de aer secundar? se poate pune volan cu comenzi. despre diferential nu stiu sa dau detalii.

Link to comment
Share on other sites

chestia este ca la mine cel din stanga nu face nimic iar cel din dreapta daca apas pe el tot nimic iar daca invart ca sa zic asa se schimba minutele...Doar ora schimbare grade si reset kilometrii ar trebui sa mearga de la butoanele respective sau mai au si alte functii....nu merge nici reset oil service - am citit pe un topic ca ar trebui sa mearga de la acele butoane.

Cand spun filtru de aer secundar ma refer la filtru acela mai mic de unde vine un furtun la pompa de aer si care este pozitionat de regula langa carcasa filtru de aer. Masina nu cred ca a fost implicata in accidente...cel de la care am luato mi-a zis ca a avut probleme cu inchiderea si ca a fost cu ea la un service si de cand au umblat marii meseriasi cautand dupa modulul de inchidere a ramas asa mocheta. Pe mine ma intereseaza ce trebuie sa aibe sub ea in zona aceia ca sa vorbesc cu vre-un coleg care se ocupa cu dezmembrari si sa iau de la el elementele care trebuiesc puse in locul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Masina nu a fost cu volan pe dreapta. A fost cumparata din Spania de noua:

 

Daten fĂźr die Fahrgestellnummer: WBAAL31020JJ27089

Modellbezeichnung 318I

AusfĂźhrung Europa

TypschlĂźssel AL31

E-Code E46 (4)

Karosserie Limousine

Lenkung links

TĂźren 4Motor M43/TU - 1,90l (87kW)

Antrieb Heckantrieb

Getriebe manuell

AuĂenfarbe Titansilber Metallic (354)

Innenraum Stoff Flock Raute/grau (E3TT)

Produktionsdatum 14.10.1998

Werk Regensburg

 

Code Serienausstattung - Standard Equipment

 

S305A Fernbedienung fĂźr Zentralverriegelung - Remote control for central locking

S548A Kilometertacho - Kilometer-calibrated speedometer

 

Code Sonderausstattung - Optional Equipment

 

S255A Sport-Lederlenkrad Airbag - Sports leather steering wheel

S441A Raucherpaket - Smoker package

S534A Klimaautomatik - Automatic air conditioning

S660A Radio BMW Reverse (C42) - Radio BMW Reverse (C42)

S818A Batteriehauptschalter - Battery master switch

S832A Batterie im Kofferraum - Battery in luggage compartment

S856A Sprachversion spanisch - Language version Spanish

S863A Händlerverzeichnis Europa - Retailer Directory Europe

S883A Bordliteratur spanisch - On-board vehicle literature Spanish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.