Jump to content

E36 316i Coupe


Alin KIR

Recommended Posts

Pe celelalte doua le-am luat si eu din dezmembrari, au mers bine la inceput insa dupa un timp incepusera sa mearga in valuri, iar pana intr-un final au cedat de tot. Bun, am zis ca poate am avut eu ghinion si s-au stricat. De aceea pe cea din urma am cumparat-o noua, si azi s-a dus si asta! Ori am eu un ghinion fantastic, ori problema e in alta parte. Din cate am inteles, daca motorasul aerotermei e gripat din cauza lui se poate arde piesa cu tepi. Poate fi un scurt ceva? Imi vine greu sa cred ca s-au ars 3 rezistori asa din senin, tinand cont si ca unul a fost nou. Chiar nu stiu ce sa-i mai fac. Am tot schimbat la ele incat cred ca reusesc sa le montez si cu ochii inchisi.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am montat intr-un final si OBC-ul cu 7 butoane. Masina a venit din fabrica cu ceas analog, iar in locul lui a fost pus un OBC 11 nefunctional. Am ales sa pun OBC 7 pentru ca e mai simplu de montat ( teoretic ).

Cu ajutorul unui amic si cu ajutor de aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/64904-diy-montare-mid-cu-7-butoane-serie-3-e36/ am reusit sa il montam. Mai greu a fost cu trecerea firelor pentru senzorul de temperatura exterioara, din interiorul masinii in compartimentul motor.

Dupa cum se vede si in pozele de mai jos, l-am trecut pe langa firele ce duc la panoul de sigurante. :thumbsup:

post-54102-0-66377100-1429224419_thumb.jpg

post-54102-0-05046200-1429224426_thumb.jpg

post-54102-0-60811800-1429224433_thumb.jpg

post-54102-0-17713200-1429224440_thumb.jpg

post-54102-0-70683200-1429224447_thumb.jpg

post-54102-0-64025300-1429224454_thumb.jpg

post-54102-0-08868400-1429224461_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Azi am rezolvat cu scurgerile enervante de ulei - schimbat garnitura capac culbutori + garnitura corp filtru ulei. Pe la aceasta din urma se prelingea cel mai mult. Urmeaza sa schimb cotul de la debitmetru, era vechi si in timp ce am demontat carcasa filtrului de aer s-a crapat de tot. Intre timp am bagat freon in instalatie si mai trebuie sa schimb cureaua de la compresor, care e cam crapata. Docamdata cam atat.

post-54102-0-37575300-1433334200_thumb.jpg

post-54102-0-12284100-1433334206_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dupa ce am schimbat garnitura corpului filtrului de ulei, am constatat ca mi se prelingea mai mult ca inainte. Se pare ca trebuiau schimbate doua o-ringuri de cauciuc. Le-am schimbat si am rezolvat problema definitiv. Este vorba de componenta nr. 5 din poza atasata: Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul pare ca s-a mai diminuat, se aude foarte incet si doar cu capota deschisa ( cu capota inchisa nu se aude nimic ), insa e tot acolo. Inca nu am schimbat uleiul, e urmatorul lucru pe care o sa il fac. O sa revin la Castrol si vom vedea daca mai face zgomot.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos! Asemenea si tie.

 

Sincer sa fiu nu stiu sa iti spun cu exactitate ce dimensiune aveau, insa cred ca pe RealOEM.com poti afla. Daca vrei sa le schimbi sfatul meu e sa le cumperi originale ( 10 lei bucata ). Cand am schimbat prima data garnitura, am pus niste o-ringuri oarecare la 50 de bani bucata. Erau identice cu cele OEM, insa cauciucul din care erau realizate nu era rezistent la presiune/caldura. Drept urmare nu etanseizau corect, iar uleiul dadea pe afara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Intre timp am facut si schimbul de ulei ( Castrol Magnatec 10w-40 ) si se pare ca am scapat si de acel zgomot de tacheti. Ca o comparatie, motorul ruleaza mai silentios acum cu Castrol comparativ cu LM.

Momentan masina e la tinichigiu pentru rezolvarea unor pete de rugina. O pregatim pentru iarna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.