Jump to content

Recommended Posts

M-au sunat acuma cateva zile, probabil ca au citit o carte de marketing si au zis sa foloseasca tehnicile din ea. Faceau feedback pe lucrari.

,,-Buna ziua, de la bimmer service va sunam, ati fost la noi pentru un schimb de simeringuri la supape.

-Am fost.

-Si cum e', mai consuma ulei, mai scoate fum?

-Fum nu mai scoate, dar ulei consuma mai mult, ca mi-ati schimbat busonul la ulei, care era bun si original,fara sa ma intrebati, cu unul aftermarket si imi curge ulei pe acolo si pe la inca vreo doi senzori pe care probabil nu i-ati montat bine.

-A da? Asta voiam sa stim, multumim! O zi buna!''

WTF?!?!?! De ce m-au sunat, sa rada de mine? :)))

 

Mentionez ca dupa cateva saptamani dupa ce mi-au schimbat simeringurile si curgea uleiul pe motor prin toate orificiile pe care le-au atins, m-am dus inapoi si le-am zis de problema. Foarte amabili mi-au zis ca verificam sa vedem. Mi-au curatat motorul cu o solutie si mi-au zis sa vin in alta zi sa vedem exact de unde curge :)) Pai frate, se vede pe unde curge, mai fac eu inca o ora pana la voi ca sunteti ascunsi aici in Ferentari, ca sa-ti dai seama pe unde curge? Evident ca am renuntat...

 

Cat despre lucrarea la simeringuri, a fost facuta corect, masina nu mai scoate fum si nu au fost alte probleme.

  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa fii naiv , sa nu zic prost sa nu gasesti un service in tot ardealu' si sa te mance in cur sa te duci la bucuresti. pai toti fug de acolo, tu mergi invers ? :hyper:

nu vreau sa o trag pe o latura ardeal/vs sud da ca si aici o poti patii dar totusi sansa e mai mica. parerea mea.

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred, sunt sigur, ca i-au montat kit-ul amreiaj fara sa il centreze si au folosit pistolul cu aer comprimat la re-montare. Este oare asa de greu sa folosesti o cheie dinamometrica macar in locurile "sensibile"?!? Spun asta deoarece in cazul meu asa s-a procedat 😠... Slava Domnului ca nu au uitat decat o mufa ne-conectata si bonus un scartait la debraiere care a disparut in timp... Altminteri... ok... sper... Edited by MCO
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Voltron, vad ca tot aiurea comentezi peste tot. Omul a facut update la post, in care a explicat ca a desfacut volanta si avea arcurile rupte. Deci volanta a fost schimbata si ea cu una proasta, adica l-au furat pe client. Nu te mai mira ca iei minusuri.

 

@X X L Nu se poate sa facem aceasta sectiune vizibila la cautarea pe google, sau se incalca ceva?

 

LE: Vad ca apare la cautarea pe google, dar numai la folosirea anumitor cuvinte.

 

tags: pareri, review, bimmer service, bucuresti.

 

 

Evident baiatul din bistrita n-a ajuns si pe forumul asta.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ca persoana fizica nu exista posibilitatea sa fi cumva protejat de ceea ce fac service-urile pe spatele persoanelor? Adica daca ei varzalesc o masina singura posibilitate e sa-i dai in judecata? Pai eu cred ca pe asta se si bazeaza...cine saracie sa-i dea in judecata pt o distributie rau montata...?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am fost la Bimmer pentru revizie in luna August. Totul ok, am fost super multumit, mi-au oferit si niste chestii din partea casei (verificari mecanice, tester etc.). Cu cateva zile in urma, am fost tot la ei sa-mi schimbe discurile si placutele fata/spate si lichidul de frana. Am fost, iarasi, foarte multumit. La masina au lucrat doi baieti asa ca timpul de asteptare s-a scurtat considerabil. Comunicarea si relationarea cu dl. Razvan si cu personalul de la receptie a fost, de asemenea, excelenta. La fel si cu Robert si cu mecanicii, mi-au explicat tot ce am vrut sa stiu in detaliu. Piesele (discurile si placutele) le-am luat de pe forum (ATE) iar de la ei am luat senzorii si lichidul de frana. Senzorii mi i-au comandat si au sosit in ziua respectiva, ma asteptau acolo. Lichidul de frana original. Per total, ma declar foarte incantat. Edited by andytzu
  • Like 2
  • Downvote 15
Link to comment
Share on other sites

Myx nu inteleg unde e problema?! Topicul asta nu e pentru feedback in ceea ce priveste service-ul?! Asta e feedback-ul meu din relationarea cu ei de pana acum. Te deranjeaza cumva ca sunt incantat de serviciile oferite de ei ca nu inteleg? Edited by andytzu
  • Like 2
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

Uite ca eu nu stiu si, chiar daca m-as pricepe, nu as vrea sa o fac in fata blocului si ma duc la service, asa cum fac majoritatea detinatorilor de masini BMW decente. Nu cred ca majoritatea dintre ei isi fac reviziile in fata blocului si schimba discurile/placutele pe trotuar. Si, in urma vizitei la service, postez si eu impresiile mele aici. Observ insa ca sunt mai multi deranjati de ele pentru ca sunt pozitive?! Scuzati-ma daca v-am deranjat cu ceva. Mai mult, in afara de experienta personala, din cate am vazut, de cele 2 ori cand am fost la Bimmer era destul de aglomerat de masini bune (x3, x5, seria 7 etc.). Proprietarii nu mi se pareau deloc nemultumiti, ba din contra... Nu acceptati alte pareri sau care e problema?! Edited by andytzu
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Uite ca eu nu stiu si, chiar daca m-as pricepe, nu as vrea sa o fac in fata blocului si ma duc la service, asa cum fac majoritatea detinatorilor de masini BMW decente. Nu cred ca majoritatea dintre ei isi fac reviziile in fata blocului si schimba discurile/placutele pe trotuar. Si, in urma vizitei la service, postez si eu impresiile mele aici. Observ insa ca sunt mai multi deranjati de ele pentru ca sunt pozitive?! Scuzati-ma daca v-am deranjat cu ceva. Mai mult, in afara de experienta personala, din cate am vazut, de cele 2 ori cand am fost la Bimmer era destul de aglomerat de masini bune (x3, x5, seria 7 etc.). Proprietarii nu mi se pareau deloc nemultumiti, ba din contra... Nu acceptati alte pareri sau care e problema?!

 

Bravo tie.

 

E bine ca ti-ai facut cont ca sa impartasesti experienta ta cu service-ul respectiv si e minunat ca ai remarcat situatia de acolo. Mergi in pace si fa-ti service unde doresti.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu de asta mi-am facut cont. Contul il am deschis de cand am luat masina (nu de foarte mult timp, recunosc) si am si alte postari pe forum, inclusiv legate de aspecte/probleme tehnice sau achizitii de piese. Se pare ca am deranjat aici cu parerea mea buna despre service, pe care am exprimat-o cat se poate de civilizat. Imi cer scuze pentru asta, asa am crezut ca e normal, sa postam aici experientele pe care le avem cu atelierul in discutie. Si, cred eu, civilizat ar fi sa acceptam si alte pareri si sa le respectam. Cred ca nimeni nu e detinatorul adevarului absolut.

 

P.S.: Daca cineva are dubii asupra veridicitatii relatarilor mele, pot sa atasez poze cu facturile primite de la Bimmer pentru operatiunile descrise.

Edited by andytzu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la Bimmer pentru revizie in luna August. Totul ok, am fost super multumit, mi-au oferit si niste chestii din partea casei (verificari mecanice, tester etc.). Cu cateva zile in urma, am fost tot la ei sa-mi schimbe discurile si placutele fata/spate si lichidul de frana. Am fost, iarasi, foarte multumit. La masina au lucrat doi baieti asa ca timpul de asteptare s-a scurtat considerabil. Comunicarea si relationarea cu dl. Razvan si cu personalul de la receptie a fost, de asemenea, excelenta. La fel si cu Robert si cu mecanicii, mi-au explicat tot ce am vrut sa stiu in detaliu. Piesele (discurile si placutele) le-am luat de pe forum (ATE) iar de la ei am luat senzorii si lichidul de frana. Senzorii mi i-au comandat si au sosit in ziua respectiva, ma asteptau acolo. Lichidul de frana original. Per total, ma declar foarte incantat.

Ai fost multumit pt ca acestea sunt operatiuni banale pe care si singur le poti face. Un service bun trebuie sa poata face mai mult de atat si bine ;)

Link to comment
Share on other sites

Te crucesti ce vezi pe aici. Sa schimbi niste discuri si placute e banal, dar nu stiu cata lume si le schimba singura in fata blocului.

Asa e, un service bun trebuie sa rezolve chestii mecanice complexe, nu revizii. Doar ca m-am amuzat de cum s-a pus problema cu schimbatul in regie proprie.

Eu unul nu m-as murdari pe maini si nu as pierde 2 ore sa schimb uleiul si filtrele de ex, cand cu 1 milion ti le face la service. Hai sa fim seriosi ca unii nici nu stiu ce e ala torx. :))

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Tipule nu te agita aiurea ca faci riduri. Eu nu dau doi lei pe serviceul asta, am si specificat ca doar m-a amuzat abordarea asta cu " ti le schimbi singur". Daca tu consideri pasiune sa schimbi placute si ulei, e alegerea ta. Dar mai usor cu " atat ai inteles tu", ca am senzatia ca tu nu prea ai inteles ce am scris. Am si specificat ca " asa e, service bun inseamna sa rezolve chestii mecanice complexe".

Eu unul prefer sa nu ma murdaresc si sa imi pierd timpul cu asa ceva, dar asta nu inseamna nicidecum ca tu esti mai pasionat decat mine de masini.

In fine, am observat ca pe forumuri in cazul in care ai alta parere decat unii,imediat esti luat la misto si criticat. Pax!

Edited by cavaliere
  • Like 6
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.