Jump to content

stie cineva un electronist bun in Bucuresti ?


Recommended Posts

Salut, am probleme cu un e46 din '99 cu 4 geamuri electrice, oglinzi elecrice, fara trapa , problema consta in faptul ca uneori nu mi se mai descuie masina, se descuie cand vrea.... problema fiind modulul confort, nu vreau sa iau unul Sh ca e posibil sa aiba aceeasi problema si nu ma tine buzunaru sa iau unul nou, asa cam am luat doar releele responsabile de inchiderea centralizata , si vreau sa le schimb, doar ca nu am aparatura nici experienta sa le desfac de pe placa fara sa stric toate contactele, asa ca daca stie cineva un electrician bun, care sa se bage sa schimbe releele de pe modulul confort in bucuresti v-as fi recunoscator :D multumesc anticipat Edited by Bench Press
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa stii ca placa de baza este acoperita cu un lac protector termo/hidro-izolant...

 

poti incerca la un service de telefoane mobile, pt ca e nevoie de statie de lipit...

 

mare inginerie nu e, dar trebuie scule

 

Cred ca mai degraba ar trebui sa cauti un electronist.

fixed

Link to comment
Share on other sites

fii mai explicit nu se incuie/descuie din telecomanda sau incerci manual cu cheia in usa? daca e vorba de tlecomanda nu cred ca o sa rezolvi ceva schimband doar releele, am facut ceva timp electrica si electronica auto si cred ca problema ta este reciverul sau chiar telecomanda; daca problema este atunnci cand incerci sa o inchizi cu cheia (manual) pot fi microswitchurile din incuietoare.daca esti din bucuresti te pot ajuta eu.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
am si eu o problema la inchiderea centralizata.din ce am inteles de la fostul propietar ca a schimbat modulul confort acum 10 luni si deja face figuri si anume:cand las masina o zi si vin si o deschid din cheie e ok ,cand cobor din masina e fiind blocat si apas pe butonul de langa schimbator e ok se dedeschide.dar daca apas pe buton de mai mult ori in joaca sau ma duc undeva o inchid vin o deschid ple iar si repet figura sa terminat nu mai vrea.se aude ca vrea sa faca ceva dar nimic,semnalele se aprind ca si cum ar vrea sa fie deschisa dar tot nimic,ce ma sfatuiesti?sa cumpar alt modul sau sa iau relee si sa le lipesc.ms
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
aceeasi problema am avuto si eu cu modulul confort.am schimbat bateria am facut reinitializarea cheii si tot facea figuri la inchidere deschidere din cheie si din buton.asa ca am cumparat 4 relee de la o firma din craiova parca ,mi le a lipit un prieten care se ocupa de asa ceva si acum merge perfect.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

RECOMAND cu mare incredere un electronist extraordinar de bun

demn cinstit corect bun profesionist cu extraordinar de mult bun-simt

Aici aveti datele Domnului Inginer Electronist

[censored]

Eu sunt extraordinar de multumit de calitatea reparatiilor cu care ma ajutat in decursul vietii. Este posibil sa aibe preturi mari in comparatie cu alti electronisti dar stie meserie.

 

Eu am fost la el cu un display de la un echipament de mii de euro care nu se gasea nicaieri pe planeta si avea lampa sparta nu mai lumina , mi-a desfacut display-ul si mi-a introdus in loc de lampa in loc de neon LED-uri si masinaria functioneaza chiar si in ziua de azi.

 

Ma mai ajutat si cu reparatia unui invertor auto pt rulota care face sa se incarce acumultorul de la soare si ofera curent pt toata rulota 12v 24v 220v

(gresisem eu am pus bateria solara invers si luase foc placa de piese.) Domnul inginer a curatat tot ce arsese si a reconstruit din mintea lui coltul lipsa cu piese din placa respectiva si operatia a reusit .

acum sursa fuctioneaza din nou.

 

Apoi am tot tinut legatura am fost la dansul cand mi-a crapat un cuptor de ceramica dentara in care fac dinti din portelan intr-un laborator de tehnica dentara. cuptorul era plin de softuri si de integrate cu programe de calculator in interiorul lor, nimenu nu ii dadea de cap , dar domnul electronist mi-a facut un alt soft pentru monitorizarea si controlul graficului de crestere al temperaturii cuptorului respectiv. Asta in anul 2015.

 

Alta data ma salvat cu un laptop care facea liniute pe tot ecranul a dat jos un integrat cu zeci de bilute si i-a refacut lipiturile. in anul 2016 .

 

In urma cu cateva zile se defectase banda de alergat si mi-a reparat placa electronica a schimbat niste piese mai mici de cat gamalia unui bold cu picioruse foarte foarte fine.

 

L-am chemat si cand aveam probleme cu o motocicleta care nu mai incarca acumulatorul si mi-a spus ca este defect releul de incarcare , am tot cautat pe tot internetul si nu am gasit un releu de incarcare pt ea. dar domnul electronist mi-a fabricat o placa electronica care indiferent de ce turatie am la motor tot 13,5v maxim scoate pentru incarcarea bateriei.

 

L-am chemat si pentru centrala termica fabricantul ei spunea ca nu exista posibilitatea montarii unui termostat wireless , dar domnul electronist sa legat din termostatul deja existent si a reusit sa interconecteze pe firele de date termostatul nou wireless cu termostatul vechi care era prin cablu, acum ma bucur de un termostat wireless .

 

Ieri i-am cerut ajutorul ca am rupt cablul de incarcare dintr-un incarcator de laptop sau dat firele in scurt atunci cand am rupt cablul si a scos fum incarcatorul.

Am mers la Domnul Inginer si Mi-a desfacut incarcatorul a mers a cumparat piese pe care le-a schimbat cu ajutorul unui microscop si acum incarcatorul de la laptop-ul meu merge din nou cu piese originale la fel ca din fabrica. Anul 2016

 

 

 

Cel mai bun electronist de pe planeta din punctul meu de vedere !

 

[censored]

Edited by Romulus
removed personal data.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.