Jump to content

Ce spalatorii auto recomandati in Bucuresti?


D_A_N

Recommended Posts

Eu azi am asteptat pentru acel Express Detailing facut undeva pe Buzesti mult mai mult de 30-40 minute si am paltit mult mai mult de 40-50 lei :).

Am asteptat pana sa intru pe rampa vreo 40 minute, dupa care am stat pe rampa cam 70 minute.

Costul total s-a ridicat la 80 lei, la care se adauga bacsisul, dar inainte ca sa ma asigur ca are grija ce face.

Rezultatul: exteriorul ok, cu exceptia capotei pe care am urme de insecte necuratate (cred ca se putea insista sa dispara si alea, totusi), plus picaturile alea mici care posibil sa fie mai in profunzime. Interiorul lasa un pic de dorit. Cand m-am urcat in masina, am observat ca nu s-a sters bine intre geam si keder pe interior (au ramas niste urme de hartii, probabil a sters cu prosoape de hartie). Bordul a fost sters fara nicio substanta, deci tot praful se va aseza imediat inapoi (deja au aparut urme de praf). In buzunarele usilor nu s-a aspirat. In cotiera nici macar nu s-a deschis.

Pe interiorul manerelor de la usi s-a dat rapid cu o carpa. Si ceva ce am observat abia azi, dupa ce a trecut masina prin vreo 20 de spalari, niciodata nimeni nu a sters parasolarul pe interior si nici nu a deschis sa stearga oglinda :)).

 

Per total serviciile sunt peste cele de la o spalatorie "de cartier", dar avand in vedere pretul, lasa de dorit. Ma gandesc ca daca ma duc la spalatoria de strada in timpul saptamanii cand nu e nimeni si platesc 2 spalari in loc de 1 si dau si un bacsis pe masura, rezultatul pe interior e mai bun...

Link to comment
Share on other sites

La spalatoria de pe Buzesti, ca la orice alta spalatorie de altfel, conteaza enorm bacsisul lasat celui care iti spala masina. Macar la Buzesti folosesc o spuma buna (spal masina acolo de cativa ani), sufla masina la final, folosesc tornador la interior samd.
Link to comment
Share on other sites

La 40lei express interior include ozonare interior (20min parca), la express exterior include o ceara aplicata cu microfibra, e ok, dar nimic senzational. A stat pe rampa 70min, numeri pe degete spalatoriile in care un int-ext dureaza mai mult de 30min. Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

LA JETURI pe Strada Grigore Moisil 65, București. Spala bine cu spuma activa, folosesc tornador, o sufla cu aer la sfarsit, sunt destul de meticulosi baietii. Conteaza bacsisul pe care-l lasi dar per total e ft ok. Interior exterior 30 ron si primesti si un odorizant de masina, dar nu e cine stie ce, eu il las mereu acolo pt ca nu-mi place mirosul :good: Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Ozonarea interior a durat 10 minute maxim.

Spalarea e ok, dar nu extraordinara pt cat costa.

Bacsisul a fost ok, zic eu. Am lasat 20 lei la inceput, comparativ cu 80 lei intregul serviciu... Eu as zice ca e ok. Daca face 10 masini pe zi, inseamna 200 lei pe zi :)). Stiu ca nu e un calcul potrivit :p.

Am apreciat si chiar m-am mirat ca au suflat masina la final. Ce mi s-a parut ciudat e ca au suflat-o fara sa aiba si o carpa in mana, ca sa ia excesul de apa :))

 

@Acero99, ai alte variante de spalatorii ok la bani similari sau la fel?

Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma ceva spalatorii unde sa se spele masina corect, cu sampon cu PH neutru si carpe curate gasim?

Vreau sa imi aplic un ceramic coating, dar daca nu spal unde trebuie ulterior, degeaba dau o galagie de bani... Prefer sa spal o data pe luna dar bine decat de 3-4 ori la palatorii de cartier.

Self service nu e o varianta pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

nu exista asa ceva pentru ca toate spalatoriile lucreaza la volum nu la calitate ... plus de asta o spalare corecta dureaza 2-3 ore si costul materialelor folosite ajunge pe la 100 ron :

 

- Sonax FullEffect pe jante agitat cu o pensula dedicata ( pe un set de jante murdare se consuma cu aprox 500ml )

- clatire jante

- prewash cu PH neutru la alegere ( MagiFoam / CitrusPreWash - se consuma 350-500ml )

- clatire

- spalare 2BM ( two bucket method ) cu manusa de microfibra ( Lupus ) si sampon de calitate care este friendly cu protectiile aplicate ( Megs GoldClass Shampoo 50-75ml )

( se curata element cu element )

- clatire

- suflare cu aer / metrovac pentru cine isi permite

- uscare cu prosoape de microfibra element cu element folosind un drying aid ( Sonax Brilliant Shine Detailer - se consuma aprox 100-150ml ) pentru lubrifiere corespunzatoare ( apa in 99% din surse este dura )

- geamurile sterse cu o microfibra dedicata + CarPro Eraser ( se consuma 50-75ml )

- dressing / protectie pe anvelope Megs Endurance Tire Gel ( se consuma 30-50ml )

 

95% din defectele prezente pe masini in general provin de la o spalare incompleta si o uscare incorecta ... in momentul in care lacul nu a fost curatat 100% si are in continuare o contaminare abraziva ( praf / nisip / noroi ) + presiunea aplicata in timpul uscarii ( bonus daca se foloseste carpa de la spalatorie jegoasa care este pusa prin nisip inainte de uscare ) = swirls / panza de paianjen si bonus cateva RDSuri ( random deep scratch ) daca reuseste sa prinda vreo pietricica in carpa

 

O spalare corecta o poti face doar la atelierele de detailing care din pacate nu prea presteaza doar asemenea servicii datorita spatiului limitat ( nu este rentabil sa blochezi garajul doar ca sa speli o masina )

 

PS : poti sa aplici ce protectie ceramica doresti de la alea de 250-300 ron pana la Modesta / Ceramic Pro daca masina este spalata incorect zgarieturile o sa apara fara intarziere ( asta in cazul in care nu esti o victima a marketingului mincinos agresiv care transforma coatingurile facute la butoi in niste produse cu proprietati extraterestre )

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

PS : poti sa aplici ce protectie ceramica doresti de la alea de 250-300 ron pana la Modesta / Ceramic Pro daca masina este spalata incorect zgarieturile o sa apara fara intarziere ( asta in cazul in care nu esti o victima a marketingului mincinos agresiv care transforma coatingurile facute la butoi in niste produse cu proprietati extraterestre )

Eu ma uitam la ceramic pro. Deci sa inteleg ca nu am nicio sansa (sam am sanse extrem de slabe) sa spal masina in Bucuresti, la niste costuri ok, astfel incat sa mentin efectele protectiei ceramice o perioada cat mai indelungata (care sa se apropie de garantia lor de 3 respectiv 5 ani, in functie de pachetul ales)?

Pe mine nu ma "doare" atat de tare ca apar mici zgarieturi cat ma doare ca ramane vopseaua patata. Masina mi-a venit cu vopseaua ca noua (probabil in urma unui polish) in urma cu 4 luni. Acum vopseaua mai ales pe bara fata si capota e patata si nu se mai curata. Zgarieturile sunt inevitabile, dar macar culoarea si luciul sa se pastreze...

Link to comment
Share on other sites

Ai sanse, dar numai daca faci asta personal, cu produse de calitate, precum cele indicate de ACE mai sus. Petele la care faci referire pot sa dispara prin diferite procedee - depinde de ce au fost cauzate petele: poti fi pete de calcar, pot fi poluanti, urme de seva din copaci etc. Daca e calcar, pot iesi chiar si cu o solutie apa-otet (50/50), daca sunt poluanti poti incerca solutii tip fallout remover, daca e seva din copaci, poti incerca cu alcool izopropilic. In orice caz, oricare dintre acesti contaminanti poate lasa urme permanente in lac, daca e lasat mai mult timp fara sa fie curatat. In cazul asta, numai cu polish reusesti sa elimini urmele.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru ca pe Buzesti era coada de vreo 10 masini, citisem ceva recomandari pt spalatoria din parcarea Afi, asa ca am dat o fuga.

Am plecat de acolo total dezamagit. M-am simtit ca la baietii in slapi si am plecat cu masina spalata la interior doar partial.

 

M-am asezat la coada si am inceput sa urmaresc cum se spala masinile celelalte pe exterior. Pareau destul de ok, atenti la detalii. Ma abordeaza un tip sa ma intrebe ce vreau. Vedem masina, imi

recomanda el sa fac si o degresare, zic ok hai sa facem. Imi da si numarul de telefon, la ureche, ca are el un prieten care face polish de-ala adevarat, 600 lei ma costa toata masina, sa nu-l fac aici la spalatorie ca ma costa 900 si il fac si prost :)).

 

Initial voiam sa las cheia si sa ma duc prin mall, pana cand am vazut cum se purtau cu masinile pe care le aveau in "custodie": usi trantite de zici ca erau cu tractorul, demarari in forta, turatii de motor doar ca sa vada cat de tare suna, liniute pe aia 50 metri de parcare, cand se nimereau 2 soferi sa mute 2 masini in acelasi timp. M-am ingrozit, m-am inchis in masina si am zis ca eu nu las nicio cheie, imi conduc singur masina.

 

Spalarea pe exterior a decurs bine. Au o masina de uscat care face si o re-spalare. Uscarea e slabuta, masina ramane in continuare uda.

Din exces de zel, mi-a deschis clapeta de la busonul de motorina sa spele si in interior, dupa care a uitat sa deschida sa usuce. I-am deschis de vreo 3 ori la final ala pana cand s-a prins ce trebuie sa faca cu el. Ziceai ca suntem in filmele cu prosti: eu deschideam, cand venea il inchidea. A doua oara deja se uita ciudat ca nu intelegea cine il deschide. A treia oara a sters cat de cat.

 

La interior totul a durat vreo 10 minute, 2 baieti. Din cele 10 minute, maxim 2 minute au acordat atentie masinii in felul urmator: au sters geamurile laterale "de ochii soacrei", au scuturat un pic presurile, le-au dat cu o carpa si le-au pus la loc, au sters bordul stand in scaunul pasagerului, cat a ajuns, nu mai departe de display.

A se tine cont de faptul ca eram langa ei, ma uitam la ei ce fac.

Dupa operatiunile de mai sus, a venit unul din ei la mine: masina dvs e gata.

Nu am insistat, pt ca oricum eram in dubii daca aveam nevoie de curatare de interior sau nu.

 

Intreb daca mai marele locului stie ce am de platit, imi spune ca da, sa ma duc inauntru. Eu stiam deja ca am de plata 64 lei in mod normal (pachetul Tokyo la 44 lei si o degresare la 20 lei). Mai marele tocmai muta o noua masina careia am crezut ca ii scoate vreun piston prin capota. Cand s-a dat jos urla si injura si a trantit usa de s-a clatinat masina. Era un Mercedes C Class, cu numere rosii, la cum arata cred ca era nou.

Vine la "tejghea". Eu cu cardul in mana pregatit de razboi. El: 64 lei te costa, dar nu-mi da card ca n-am ce sa fac cu el. Pai, zic, ai POS aici. Da, dar am facut mai devreme niste plati cu el si nu prea mi-a mers, mi-au ramas banii blocati, nu vreau sa risc.

Zic ok, fii atent: la exterior au facut baietii treaba ok. La interior si-au batut joc. Interior+exterior trebuia sa fie 44 lei. Iti dau 22 lei pt exterior ca, practic, atat au prestat, plus 20 lei degresarea. Si ii pun pe masa 42 lei.

A inceput sa zica ceva, nu l-am auzit ca am plecat.

 

Nu mai calc pe la ei ever again. Si daca ajung intamplator sa fac un exterior, am invatat azi sa nu las cheia pe mainile lor, ca nu stiu daca mai iau masina intreaga...

Ciudat e ca mare parte din masini erau masini de 20.000+ Euro.

Sper sa ajute pe cineva postarea asta.

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ciudat e ca mare parte din masini erau masini de 20.000+ Euro.

Sper sa ajute pe cineva postarea asta.

 

Normal, cĂŁ doar e „premium”, e ĂŽn mall. Eu am senzația cĂŁ dupĂŁ ultima spĂŁlare de la Promenada mi-a apĂŁrut o zgârieturĂŁ pe partea dreaptĂŁ, ca și cum s-ar fi atins puțin de un stâlp de p-acolo. Nu pot sĂŁ dovedesc cĂŁ de la ei e, deci rĂŁmâne paguba mea...

Link to comment
Share on other sites

Si in park lake e aceeasi treaba. Am spalat-o iarna trecuta cand era frig afara in ideea in care se usuca in parcarea subterana pana ma fatai eu prin mall.

19lei doar exteriorul (vesnica replica - "facem si o degresare?", facea numai bine protectiei de pe masina in plina iarna). Evident ca am stat langa ei cat au spoito fleosc-fleosc apoi mi-am sters-o singur cu prosopul mf.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca pe Buzesti era coada de vreo 10 masini, citisem ceva recomandari pt spalatoria din parcarea Afi, asa ca am dat o fuga.

Am plecat de acolo total dezamagit. M-am simtit ca la baietii in slapi si am plecat cu masina spalata la interior doar partial.

 

M-am asezat la coada si am inceput sa urmaresc cum se spala masinile celelalte pe exterior. Pareau destul de ok, atenti la detalii. Ma abordeaza un tip sa ma intrebe ce vreau. Vedem masina, imi

recomanda el sa fac si o degresare, zic ok hai sa facem. Imi da si numarul de telefon, la ureche, ca are el un prieten care face polish de-ala adevarat, 600 lei ma costa toata masina, sa nu-l fac aici la spalatorie ca ma costa 900 si il fac si prost :)).

 

Initial voiam sa las cheia si sa ma duc prin mall, pana cand am vazut cum se purtau cu masinile pe care le aveau in "custodie": usi trantite de zici ca erau cu tractorul, demarari in forta, turatii de motor doar ca sa vada cat de tare suna, liniute pe aia 50 metri de parcare, cand se nimereau 2 soferi sa mute 2 masini in acelasi timp. M-am ingrozit, m-am inchis in masina si am zis ca eu nu las nicio cheie, imi conduc singur masina.

 

Spalarea pe exterior a decurs bine. Au o masina de uscat care face si o re-spalare. Uscarea e slabuta, masina ramane in continuare uda.

Din exces de zel, mi-a deschis clapeta de la busonul de motorina sa spele si in interior, dupa care a uitat sa deschida sa usuce. I-am deschis de vreo 3 ori la final ala pana cand s-a prins ce trebuie sa faca cu el. Ziceai ca suntem in filmele cu prosti: eu deschideam, cand venea il inchidea. A doua oara deja se uita ciudat ca nu intelegea cine il deschide. A treia oara a sters cat de cat.

 

La interior totul a durat vreo 10 minute, 2 baieti. Din cele 10 minute, maxim 2 minute au acordat atentie masinii in felul urmator: au sters geamurile laterale "de ochii soacrei", au scuturat un pic presurile, le-au dat cu o carpa si le-au pus la loc, au sters bordul stand in scaunul pasagerului, cat a ajuns, nu mai departe de display.

A se tine cont de faptul ca eram langa ei, ma uitam la ei ce fac.

Dupa operatiunile de mai sus, a venit unul din ei la mine: masina dvs e gata.

Nu am insistat, pt ca oricum eram in dubii daca aveam nevoie de curatare de interior sau nu.

 

Intreb daca mai marele locului stie ce am de platit, imi spune ca da, sa ma duc inauntru. Eu stiam deja ca am de plata 64 lei in mod normal (pachetul Tokyo la 44 lei si o degresare la 20 lei). Mai marele tocmai muta o noua masina careia am crezut ca ii scoate vreun piston prin capota. Cand s-a dat jos urla si injura si a trantit usa de s-a clatinat masina. Era un Mercedes C Class, cu numere rosii, la cum arata cred ca era nou.

Vine la "tejghea". Eu cu cardul in mana pregatit de razboi. El: 64 lei te costa, dar nu-mi da card ca n-am ce sa fac cu el. Pai, zic, ai POS aici. Da, dar am facut mai devreme niste plati cu el si nu prea mi-a mers, mi-au ramas banii blocati, nu vreau sa risc.

Zic ok, fii atent: la exterior au facut baietii treaba ok. La interior si-au batut joc. Interior+exterior trebuia sa fie 44 lei. Iti dau 22 lei pt exterior ca, practic, atat au prestat, plus 20 lei degresarea. Si ii pun pe masa 42 lei.

A inceput sa zica ceva, nu l-am auzit ca am plecat.

 

Nu mai calc pe la ei ever again. Si daca ajung intamplator sa fac un exterior, am invatat azi sa nu las cheia pe mainile lor, ca nu stiu daca mai iau masina intreaga...

Ciudat e ca mare parte din masini erau masini de 20.000+ Euro.

Sper sa ajute pe cineva postarea asta.

 

 

Spalatoria din Afi e in cardasie cu Alex Telie, probabil e asociat pe acolo sau cine stie. Metoda de abordare a clientilor si preturile practicate sunt in ton cu locatia care colcaie de cocalari shaormisti cu cefe late si masini scumpe care se simt foarte bine cand sunt chemati cu apelativul b0$$, gen: "ia zi b0$$ ce-i facem?", "ia zi b0$$ ii facem si-o degresare?", "i-a zis b0$$ ii dam si cu ceara sa luceasca asa frumos?". Ceea ce ai experimentat tu mai sus este fix tactica pe care Alex Teile o masterizeaza si o preda tuturor prestatorilor de servicii cu care colaboreaza, in sensul ca iti lasa impresia ca stie foarte bine ce face, iti induce o stare de siguranta sau nesiguranta dupa caz, pentru a profita de pe urma clientului la maxim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu cred ca exista asa ceva in Bucuresti...numai ciori peste tot. Mai nou observ o noua moda, ca "femelele" sa stearga masina si sa-i faca interiorul.

 

 

Imi dau seama ca nu sunt spalatorii la care clientul sa fie multumit 10/10, dar oricum unele trebuie sa fie mai bune decat altele.

Cu siguranta am experimentat toti mai multe spalatorii si stim unde sa nu mai mergem niciodata si unde merge ptr o curatare ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

O

1525720613[/url]' post='2449202']

"Salut !

 

Dadusem like paginii voastre putin mai demult (dupa ce citisem review-urile) iar acum cautam o spalatorie auto buna pe forum si am dat de un topic din 2014 in care cineva vroia sa deschida un loc de detailing profesionist...se pare ca a reusit, am ajuns tot aici :D.

Ma bucur pentru voi ca va merge."

 

 

Am primit astazi acest mesaj pe pagina de la garaj, motiv pentru care as vrea sa "resuscitez" aceasta discutie referitoare la locatiile in care se pot spala masinile in Bucuresti; nu stiu cati dintre cei de aici ne urmaresc activitatea pe farcebook, insa am reusit cel putin din punctul meu de vedere sa dezvoltam partea de detailing pana la un nivel la care inca putem oferi calitate si nu cantitate; cu toate ca noua locatie ne permite un volum mai mare de masini prefer sa ramanem o echipa restransa pentru a nu ne scapa lucrurile "din mana" mie si sotiei. ( DYC GARAGE pe fb )

 

Lovindu-ne foarte des de problema intretinerii curente, am inceput sa ne gandim la un concept de spalatorie care sa corespunda atat cerintelor clientilor nostrii cat si a pasionatilor ce doresc sa isi intretina masinile in mod corect.

As dori cateva opinii referitoare la:

1. Concept de self wash cu rezervarea unei rampe complet echipate pentru o perioada de timp / spalarea executata de un personal bine instruit si platit / ambele variante in funtie de necesitate dar cu costuri mai mari pentru a doua varianta ( cu personal );

2. Zona preferata

3. Cu rezervare prealabila online sau cu aplicatie / asteptat la rand

4. Ati fi dispusi sa platiti 80-100 de lei/h pentru o rampa inchisa, complet echipata si climatizata pt. curatarea in regim de self wash interior/exterior ( spalare cu sampon si bureti de microfibra, uscare cu jet de aer si prosoape de microfibra, aspirator, pensule etc. , precum si instructiuni pentru executarea corecta a tuturor operatiunilor ).

5. Ati fi dispusi sa platiti 150 de lei/h ( 1h ar trebui sa fie un timp suficient pentru spalarea exterioara si curatarea interiorului de intretinere) pentru ca toata operatiunea sa fie executata de o persoana instruita corect si care nu vaneaza "spaga" ci este remunerata suficient de bine incat sa isi dea interesul.

 

g30.jpg

 

f10_3.jpg

 

f10_432.jpg

 

rolls.jpg

 

Eu as fi dispus sa platesc 150 de lei pentru asa ceva. Pana la urma a prins contur aceasta idee?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

"Salut !

 

Dadusem like paginii voastre putin mai demult (dupa ce citisem review-urile) iar acum cautam o spalatorie auto buna pe forum si am dat de un topic din 2014 in care cineva vroia sa deschida un loc de detailing profesionist...se pare ca a reusit, am ajuns tot aici :D.

Ma bucur pentru voi ca va merge."

 

 

Am primit astazi acest mesaj pe pagina de la garaj, motiv pentru care as vrea sa "resuscitez" aceasta discutie referitoare la locatiile in care se pot spala masinile in Bucuresti; nu stiu cati dintre cei de aici ne urmaresc activitatea pe farcebook, insa am reusit cel putin din punctul meu de vedere sa dezvoltam partea de detailing pana la un nivel la care inca putem oferi calitate si nu cantitate; cu toate ca noua locatie ne permite un volum mai mare de masini prefer sa ramanem o echipa restransa pentru a nu ne scapa lucrurile "din mana" mie si sotiei. ( DYC GARAGE pe fb )

 

Lovindu-ne foarte des de problema intretinerii curente, am inceput sa ne gandim la un concept de spalatorie care sa corespunda atat cerintelor clientilor nostrii cat si a pasionatilor ce doresc sa isi intretina masinile in mod corect.

As dori cateva opinii referitoare la:

1. Concept de self wash cu rezervarea unei rampe complet echipate pentru o perioada de timp / spalarea executata de un personal bine instruit si platit / ambele variante in funtie de necesitate dar cu costuri mai mari pentru a doua varianta ( cu personal );

2. Zona preferata

3. Cu rezervare prealabila online sau cu aplicatie / asteptat la rand

4. Ati fi dispusi sa platiti 80-100 de lei/h pentru o rampa inchisa, complet echipata si climatizata pt. curatarea in regim de self wash interior/exterior ( spalare cu sampon si bureti de microfibra, uscare cu jet de aer si prosoape de microfibra, aspirator, pensule etc. , precum si instructiuni pentru executarea corecta a tuturor operatiunilor ).

5. Ati fi dispusi sa platiti 150 de lei/h ( 1h ar trebui sa fie un timp suficient pentru spalarea exterioara si curatarea interiorului de intretinere) pentru ca toata operatiunea sa fie executata de o persoana instruita corect si care nu vaneaza "spaga" ci este remunerata suficient de bine incat sa isi dea interesul.

 

g30.jpg

 

f10_3.jpg

 

f10_432.jpg

 

rolls.jpg

 

@AlexChris - din pacate am ramas fara garaj de aproximativ o luna

 

@DYC88 - cand deschizi ? ma bag si eu , am ramas fara loc de bibilit la masina :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.