Jump to content

Bucuresti, Pod Grozavesti


bartro2

Recommended Posts

Copiez de pe motociclism.ro:

 

Ieri dupa amiaza, pe podul de la Grozavesti un "dragut" de sofer ce conducea auto din imagine, pe principiul “sunt mai mare si nu-mi pasa”… a intrat brusc in fata unui motociclist…. Motociclistul a reusit sa evite impactul insa… s-a ales cu picioare si maini zdrelite si o lovitura zdravana la cap in bordura inalta a podului … motorul e zgariat destul de bine, top case-ul s-a spart…

WTF! nu-i mare lucru ar spune unii…

WTF!... a considerat si soferul, s-a uitat si a plecat razand (dupa cum au spus cei care au venit sa-l ajute pe motociclist)… parcandu-se linistit in regie (unde, conform celor spuse de un sofer de taxi isi schimba numerele cu unele rosii)... Experimentat si descurcaret soferul nostru!

Pozele sunt facute de un biciclist care a fost martorul accidentului.

TR 90 WTF… Daca il cunoasteti si… daca nu il cunoasteti dar il vedeti… e mai bine sa va paziti spatele si… fata!

Daca vreti... SHARE... sa-l ajutam sa devina cineva!

post-3942-0-24922400-1406616486_thumb.jpg

post-3942-0-07279200-1406616493_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

postare de pe bmwclub mai bartro . Zilnic am 2-3 motoristi care imi dau oglinda peste cap , unu a reusit sa o zgarie de am revopsit capac , se mai sprijina de masina cand trec la milimetru pe langa ea si tot asa . Inteleg ca e pe principiul mai mic si mai rapid , fuck u conserva si tot asa . Tot ce spun e ca daca nu ai fost acolo sa vezi cu ochianul tau , eventual cu ochelarii pusi ...e doar o poveste prin ochii cuiva .
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Same shit si la mine pe bulevard. Zilnic ma trezeste cate unu noaptea care vrea sa isi etaleze caii putere de la trotineta. Zilnic trebuie sa vad cate unu care face slalom prin trafic si care la semafor se baga in fata la milimetru de oglinzile masinilor.

Daca ei nu ma respecta pe mine eu pe ei cum sa ii respect?

Nu spun ca a fost sau nu asa in acest caz ... doar ca povestea cam pare trasa de par si spusa doar dintr-un anumit punct de vedere. Vezi Doamne motociclistul mergea perfect regulamentar, iar ceafa lata cu BMW-ul s-a bagat in fata de l-a fortat sa se urce pe bordura.

Din ce imi aduc aminte limita de viteza acolo e 40km/h. De ce nu a franat cand s-a bagat BMW-ul in fata?

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Povestea e colorata, evident nu e scrisa de mine. Am postat aici pentru ca, in caz ca chiar s-a intamplat ceva, eu consider ca soferul trebuie sa stie ce se discuta / anunta in public.

 

Acuma o sa scriu ceva personal, eu fac parte din ambele categoriile, merg si cu masina, si cu motor, si impresia mea este ca pe motor patesc mai mai multe lucruri nasoale din partea soferilor de masina decat invers. Dar si asa, rar mi se intample ceva neplacut, nu pot sa zic ca recunosc frustrariile postate pe forumuri dedicate nici de masini, nici de motocilcisti.

Acuma 3 saptmani oglinda de la motocicleta a fost zgriata cand un sofer nu mi-a acordat prioritate. Pe langa oglinda zgriata am si roata indoita, furca lovita, carene sparte, aripa rupta, dar ma bucur ca sunt intreg.

 

Daca de 3-4 ori pe zi ti le dau oglinda peste cap fie ca ai dusmani, fie ca pozitia masinii nu este in linie cu celalte masini (banuiesc ca nu toate masini in sirul tau de mers patesc la fel). Dar nici asta nu ar justifica sa-ti atinge oglinda.

 

La ambele tarabe se aplica proverbul cu padurea si copaci uscati, eu insa nu vad de ce nu putem impartim soselele fara sa facem probleme inutile.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Same shit si la mine pe bulevard. Zilnic ma trezeste cate unu noaptea care vrea sa isi etaleze caii putere de la trotineta. Zilnic trebuie sa vad cate unu care face slalom prin trafic si care la semafor se baga in fata la milimetru de oglinzile masinilor.

Daca ei nu ma respecta pe mine eu pe ei cum sa ii respect?

Nu spun ca a fost sau nu asa in acest caz ... doar ca povestea cam pare trasa de par si spusa doar dintr-un anumit punct de vedere. Vezi Doamne motociclistul mergea perfect regulamentar, iar ceafa lata cu BMW-ul s-a bagat in fata de l-a fortat sa se urce pe bordura.

Din ce imi aduc aminte limita de viteza acolo e 40km/h. De ce nu a franat cand s-a bagat BMW-ul in fata?

nu merge nici dracu cu 40 pe acolo,daca unu iti schimba banda si esti pe motor si vii lansat ti-o cam iei.oricum nu a avut viteza motocicleta daca avea viteza mare se infigea direct in ala.Probabil ala cu WTF nu l-a vazut a tras de volan si aia a fost.sau l-a vazut a zis lasa da-l dracu ca are loc .PS:in ultimul timp nu m-au mai enervat deloc motociclistii,ciudat :D

de fapt si eu ai aud seara cu se dau de zor,pe de alta parte de la ora 12 mai sunt ceva baieti care dau cercuri asa ca se compenseaza :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca daca ai circula in traficul urban la fel ca si celalalte autovehicule, motocicleta nu si-ar mai dovedi utilitatea, asa ca voi va strcurati in trafic, deci sfidati apoi vreti respect, e aproape utopic, aveti viziere fumurii si numere indoite, motociclisti ordonati in trafic am vazut doar cand circula in grup organizat, cand sunteti singuri sau cu vreo pitipoanca in spate sunteti zmei :) Edited by cotti
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Noaptea mai ies cocalari cu vitezane, unele in bermude si slapi.

 

cotti, nu ti se pare ca ai cam generalizat?

Eu am masini BMW si motociclete, in ce tabara ma pui? Ca sa mai polarizam un pic..

 

Serios acuma, am deschis topic pentru informare. Nu ma trageti in discutiile inutile de a vs b.

Edited by bartro2
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai sti cati prieteni buni si foarte buni am cu motoare...(crazybike SB) si recunosc tacit lucrurile astea, si sunt oameni in toata firea trecuti de prima tinerete, astea sunt avantajele si dezavantajele mersului cu motocicleta.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Noaptea mai ies cocalari cu vitezane, unele in bermude si slapi.

 

cotti, nu ti se pare ca ai cam generalizat?

Eu am masini BMW si motociclete, in ce tabara ma pui? Ca sa mai polarizam un pic..

 

Serios acuma, am deschis topic pentru informare. Nu ma trageti in discutiile inutile de a vs b.

in ce treapta ajungi de la un semafor la altu? prima si atat? toti motociclisti is bagabonzi... asa ca da... eu as generaliza deoarece sunt fara exceptie...

  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

in ce treapta ajungi de la un semafor la altu? prima si atat? toti motociclisti is bagabonzi... asa ca da... eu as generaliza deoarece sunt fara exceptie...

Ajung in treapta a 3-a sau a 4-a. Momentan merg pe un Simson din 1961 cu 15cp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ha ha,bai baieti fix pe Bart l-ati gasit ?motoarele lui au 30 cai adunati :)

@poope aia cu toti motocilisti is bagabonzi e cam deplasata,e ca si cum am zice toti posesorii de BMW e cocalari.

imi retrag cuvintele atunci.... stiu doar ca in aproape toate cazurile soferii nici nu apuca sa vada nici un motociclist... plus ca din cauza vitezei la orice frana mai violenta cu masina motociclistu se duce... pe .p..aa.... tot din cauza vitezei...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mie unu nu mi-ar convenii sa se posteze poze cu masina mea si cu numerele la vedere pe orice forum asa...mai ales cand nu stim povestea adevarata, hai sa nu promovam tiganii dastea si mai bine sa stergem pozele sau thread-ul.

 

Cum a mai spus cineva sus se vede clar ca numerele sunt lipite nici daca avea guta la el si banda dublu adeziva nu cred ca reusea sa schimbe numerele in timp util, motociclistii inainte sa posteze asta pe forum nu si-au dat si ei seama? Mi se pare penibila povestea si pun pariu ca adevarul este undeva la mijloc sau chiar spre favoarea soferului cu E60 si nu are rost sa existe aici.

 

Nici eu nu inghit anumiti motocliclisti care se apropie de masina ta la semafor si accelereaza si parca iti spun prin asta: "ba, fa-mi loc ca altfel sunt sanse sa iti ating oglinda"; sunt multi civilizati care asteapta sa vada daca ii faci loc daca nu asteapta sa se puna verde pana sa ajunga primu in coada, nu zic nu si n-am bagat niciodata in aceasi oala pe toti dar totusi...se stie cum se circula cu motoarele prin Bucuresti cel putin.

 

Ah, apropo, inca o curiozitate, de unde ma rog au poze cu masina? Mai ales ca au spus ca si-a schimbat numerele cu unele rosii si eu vad numerele de TR pe masina.

 

Nu cumva motociclistu asta poate s-au luat in trafic si a spus sa se razbune cumva pe propietaru masinii, exista si posibilitatea asta si voi nu faceti decat sa promovati asta.

Edited by ckh
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bart e o persoana deosebita si sunt sigur ca e bine intentionat.

Nu se incadreaza nici macar 1% in portretul robot al motociclistului tipic.

 

 

Pe de alta parte, nu prea sunt de acord cu ideea de a posta poze cu masina si numarul cuiva. Ma rog, aici nu prea conteaza, dar pe motociclism.ro ies adevarate tragedii online. Apar toti justitiarii, toti smardoii de buzunar care ii promit celui pozat flegme si suturi in masina.

 

Si chiar ma mir ca textul ala pare atat de nevinovat.

 

In mod normal erau incurajari spre violenta si intimidare.

 

E adevarat ca motociclistii devin mult mai usor victime pe sosele, dar multi dintre ei nu au in nici un caz mentalitatea potrivita.

 

Cand pleci la drum cu numarul ascuns si mergi cu 180 km/h in oras si la semafor iti turezi toba la maxim fara sa astepti ca masinile sa-ti faca loc (eu le fac intotdeauna loc daca nu-si tureaza motorul la maxim), e cam greu sa astepti in schimb civilizatie si respect.

Edited by Service Premium
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa sterg pozele de aici, cred, daca considerati ca asa se cuvine. Eu le am preluat de pe un forum cu acces public.

Am facut postarea mea nu cu intentia de a incrimina nimeni, si nu trebuie sa va spun eu ca textul quotat de mine este tendentios.

 

Intentia mea este una de informare, probabil adevarul este la mijoc, cum a sugerat cineva mai devreme, insa eu nu pot sa ma pronunt. Dar ma gandesc ca soferul BMW-ului ar fi interesat sa stie ce circula pe net, si mi s-a parut ca prin acest forum ar putea sa afla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.