Jump to content

comenzi volan bmw e90


CATALIN9215

Recommended Posts

Buna ziua!As vrea sa stiu si eu daca as vrea sa imi pun un volan cu comenzi pe volan trebuie sa iau neaparat si pilotul automat sau mai exact ce am nevoie sa imi schimb volanul cu unul cu comenzi?mentionez ca masina mea nu are pilot automat Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

nu, nu trebuie sa iei pilot automat. de ce ar trebui?? eu am volanul cu comenzi fara pilot automat. o sa fat retrofit la cruise control cand o-m avea mai mult de 10 km de autostrada pe care sa pot circula zilnic sau in weekend.
Link to comment
Share on other sites

marea problema e cu cablaraia, acolo trebuie sa fi atent.

din punctul meu de vedere, daca ai posibilitatea financiara, daca tot faci retrofit la volan fa si la un cruise control, chiar daca eu in postul de mai sus am zis NU cruise control. eu am luat-o deja cu volan cu comenzi si de aceea am zis no cruise, trebuie iar schimbat etc etc si nu merita..dar daca te-ai hotarat sa faci aceasta upgrade, fa-l acum sau leave it.

Link to comment
Share on other sites

In urma cu aproape doi ani am facut retrofit pentru volan multifunctional si tempomat.

In proportie de 99% ai nevoie si de spirala, mai exact chestia asta:

http://www.pieseauto.ro/poze/spira-volan-pentru-bmw/spira-volan-pentru-bmw-8875c12a1af08390a2-300-300-2-95-1.jpg

Spirala care vine cu volan de plastic nu are pini pentru comenzi, iar alea nu merg wireless.

E de verificat si codul de pe ansamblul de manete. Nu stiu sigur, dar am impresia ca exista si variante care nu suporta comenzi pe volan.

Dupa instalarea propriu zisa e nevoie de codare. Una peste alta, trebuie un pic de atentie, eu m-am chinuit cu ele peste masura.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

deci vreau sa va intreb inca o data.Covrigul cu comenzi l-am cumparat...urmeaza acea spira......ce mai trebuie pentru acest retrofit...vreau sa stiu de la cineva care l-a facut ,ce a facut ca sa le activeze?

 

am inteles ca am nevoie de acea spira si sa activez din tester

spira este ca aceasta? http://olx.ro/oferta/spira-banda-volan-bmw-e90-ID29HZD.html

Link to comment
Share on other sites

deci vreau sa va intreb inca o data.Covrigul cu comenzi l-am cumparat...urmeaza acea spira......ce mai trebuie pentru acest retrofit...vreau sa stiu de la cineva care l-a facut ,ce a facut ca sa le activeze?

 

am inteles ca am nevoie de acea spira si sa activez din tester

spira este ca aceasta? http://olx.ro/oferta...90-ID29HZD.html

 

Nu, iti trebuie cu 3 manete, ceva de genul: http://olx.ro/oferta/maneta-pilot-automat-fisa-volan-maneta-bc-bmw-e90-e91-e92-e93-ID2OpIL.html#0838237d3e

Link to comment
Share on other sites

nu ma grabesc dar vreau sa fiu pregatit si sa stiu exact de ceea ce am nevoie...deocamdata am luat covrigul cu comenzi...am dat comanda de el si ajunge pe 14 cred.....as vrea in iulie sa fac acest retrofit dar pana atunci vreau sa cumpar ce am nevoie si sa vad daca gases pe cineva din slatina/craiova care sa ma ajute cu codatul contra cost
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.