Jump to content

nu se mai ridica geamul la E36 Coupe


Recommended Posts

E36 Coupe an 95.

 

Salutare,odata cu venirea frigului au aparut urmatoarele :

Volanul imi scartaie,dar nu e scartait de fier pe fier,e un scartait mai mult de plastic pe piele sau ceva de genul si se aude chiar din spatele lui..unde se desparte de bord.

Cand inchid portiera soferului..geamul nu se mai ridica doar daca ma apas pe portiera unde e manerul sau pe dinafara unde incepe geamul.

Astept niste sfaturi va rog,multumesc !! :heart:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Geamul de la portiera se lasa jos automat cand deschizi usa si se ridica automat cand inchizi usa.Exista un switch pe stalpul masinii chiar in interiorul tijei care blocheaza usa cand o trantesti.Acel switch este impins de mecanismul clantei si actioneaza ridicarea geamului la inchidere si coborarea lui la deschidere.

Verifica cu usa deschisa daca geamul se ridica atunci cand apesi acel switch cu o surubelnita.

Daca se ridica, inseamna ca trebuie sa repozitionezi tija aia de pe stalp astfel incat sa iasa un pic mai in afara, astfel o sa existe un contact mai bun intre mecanismul clantei si switch.

Vezi ca tija aia este prinsa in doua suruburi torx ( de 20 cred, nu mai tin minte) si sunt stranse foarte tare, la mine cel putin asa au fost.

Fa-ti un semn cu un marker inainte sa desfaci, nu trebuie sa misti foarte mult ca sa obtii un contact mai bun pe switch.Nu trage tija prea mult in afara ca nu se mai aliniaza usa cu restul caroseriei.

 

Succes!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Titlul oricĂŁrui topic va reflecta pe cât posibil subiectul abordat. Asadar, titlul “ScârÞâie cureaua de distribuĂžie" este de preferat faÞã de “Help !...” sau "Am o problema". Topicele generice, cum ar fi “Ajutor” , “Am o problema fraĂžilor”, vor putea fi Âşterse farĂŁ preaviz. RespectaĂži timpul celorlalĂži.

 

Poate iti faci timp si pentru regulament...

Link to comment
Share on other sites

@Bala se pare ca am Început cu stângul din primul topic,imi cer scuze.

 

Multumesc @Gabriel.B nu ai din greseala o poza sau daca ai idee cum sa scriu in englezĂŁ poate gĂŁsesc un tutorial.

 

Va rog sa mai lĂŁsați topicul pentru scârțâit..poate poate are cineva vreo idee.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mai exista un topic deschis pe aceasi tema, mare lor problema este praful imbacsit si faptul ca se uzeaza micro switch-ul. Rezolvarea problemei este sa le dai jos de pe masina le sufli bine cu aer comprimat, le gresezi (WD40 sau asemanator), iar ca tip and tricks la remontare le pui invers cel din stanga in dreapta si cel din dreapta in stanga. Le montezi inversate pentru ca astfel partea care are suprafata de contact pe mecanismul clantei va fi like brand new.
Link to comment
Share on other sites

Mai exista un topic deschis pe aceasi tema, mare lor problema este praful imbacsit si faptul ca se uzeaza micro switch-ul. Rezolvarea problemei este sa le dai jos de pe masina le sufli bine cu aer comprimat, le gresezi (WD40 sau asemanator), iar ca tip and tricks la remontare le pui invers cel din stanga in dreapta si cel din dreapta in stanga. Le montezi inversate pentru ca astfel partea care are suprafata de contact pe mecanismul clantei va fi like brand new.

 

 

corect ! nota 10 !

Link to comment
Share on other sites

Switch-ul functioneaza,era simplu..nu facea contact cu portiera bine,am atasat o bucata de tablita de metal peste bucata de plastic de pe stalp si acum functioneaza perfect,volanul scartaie doar cand e foarte frig si nu imi dau seama ce sa ii fac..oare sa ii dau cu wd40 ? Multumesc mult.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
redeschid putin acest topic sa nu mai fac altul nou: la masina mea ( E82) mai nou de ceva vreme se deschide /inchide mai putin geamul la usa decat ar trebui......face cam jumatate din cursa. Adica inloc sa coboare sa zic 1cm , de fapt coboara cam jumatate....si freaca putin geamul de cheder. Stiti cumva daca aceasta cursa a geamului este reglabila...sau care ar fi motivul problemei?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

redeschid putin acest topic sa nu mai fac altul nou: la masina mea ( E82) mai nou de ceva vreme se deschide /inchide mai putin geamul la usa decat ar trebui......face cam jumatate din cursa. Adica inloc sa coboare sa zic 1cm , de fapt coboara cam jumatate....si freaca putin geamul de cheder. Stiti cumva daca aceasta cursa a geamului este reglabila...sau care ar fi motivul problemei?

Oare nu a patit nimeni la fel? un sfat ceva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.