Jump to content

NU SE INTARESTE VOLANUL IN TIMPUL MERSULUI


Recommended Posts

Salut ! Am un BMW e46...cand am cumparat masina am observat ca in timpul mersului volanul este foarte "rigid" ceea ce mi-a placut foarte mult...acum nu stiu din ce motiv dar senzatia de volan rigid a disparut...volanul este foarte "moale" ,imi da o senzatie de nesiguranta ...aveti idee care ar putea fi problema ?
Link to comment
Share on other sites

In functie de ce masina ai condus inainte, s-ar putea sa fie si obisnuinta.

Eu am condus in vara un clio 3 in concediu si cand m-am urcat iar in e46 aveam impresia ca s-a stricat servo la cat de grea era in comparatie cu cea electrica de renault :) dar dupa 2,3 zile mi-a trecut cand m-am reobisnuit cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Stai putin, deci tu vrei sa fie lejer la viteze mici si la viteze mari rigid?

Nu cred ca exista optiunea asta pe e46.

 

Poate doar la modelele mai noi care au servotronic.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Stai putin, deci tu vrei sa fie lejer la viteze mici si la viteze mari rigid?

Nu cred ca exista optiunea asta pe e46.

 

Poate doar la modelele mai noi care au servotronic.

idee e ca atunci cand am luat-o de la 40-50 km directia se intarea...acum volanul are aceeasi sensibilitate la orice viteza...cam dupa o luna am patit chestia asa...chiar e o diferenta foarte mare...:-??

 

ideea e ca atunci cand am luat-o de la 40-50 km directia se intarea...acum volanul are aceeasi sensibilitate la orice viteza...cam dupa o luna am patit chestia asa...chiar e o diferenta foarte mare...:-??

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu e46 si directia nu se intarea in functie de viteza.

Ce sistem ar face chestia asta daca nu servotronic, care nu e disponibil pe e46.

iti dai seama ca nu scriu aici de placere...eu spun ce am patit ...in mare ideea este ca volanul nu reactioneaza la fel ca inainte...sa nu mai spun ca in curbe se facea "beton" volanul acum e "mamaliga"...sezantia este foarte nasola...intrebarea mea este VOLANUL TAU ERA RIGID SAU MOALE(nu am gasit alt termen)

Edited by LOW 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca impresia asta era din cauciucuri sau jante. Aveai cumva jante mai late inainte?

tu deja incepi sa ma ajuti...am avut jante de aliaj (nu am idee daca erau mai late) cand am pus cauciucuriele de iarna am pus jante de tabla...sa nu-ti spun ca senzatia a aparut dupa ce am pus cauciucurile de iarna

Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca nu scriu aici de placere...eu spun ce am patit ...in mare ideea este ca volanul nu reactioneaza la fel ca inainte...sa nu mai spun ca in curbe se facea "beton" volanul acum e "mamaliga"...sezantia este foarte nasola...intrebarea mea este VOLANUL TAU ERA RIGID SAU MOALE(nu am gasit alt termen)

 

Foarte rigid, in orice conditii cu orice roti, am avut si de pachet M pe 17 si table pe 16 de iarna.

Link to comment
Share on other sites

Verifica cuplajul de la volan.

 

Probabil s-a uzat si are joc, astfel iti da senzatia de nesiguranta.

 

Verifica si bucsele mari de la brate. Eventual monteaza bucse poliuretanice Powerflex la brate si cuplaj volan nou OE. O sa ai o directie beton. Eu am cuplaj nou + coloana de directie noua OE si bucse poliuretanice Powerflex iar directia e greoaie si precisa.

 

 

PS:

 

Cuplajul e piesa 2:

 

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AS71&mospid=47635&btnr=32_0942&hg=32&fg=30

 

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/v/s/98.png

 

 

Coloana de directie e piesa 1. Eu am schimbat-o pt ca cloncanea volanul pe drum cu pietris. Daca la tine e linsite, coloana e in regula.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Foarte rigid, in orice conditii cu orice roti, am avut si de pachet M pe 17 si table pe 16 de iarna.

foarte rigid ERA si al meu...chiar nu-mi pot da seama de unde problema asta...dar problema chiar a aparut dupa ce am pus cauciucurile de iarna...poate a fost doar o intamplare...
Link to comment
Share on other sites

Apropo, vezi ca poate e mai alunecos asfaltul acum mai ales daca a inghetat afara sau a nins. Am patit si eu de cateva ori pe zapada/gheata sa ma speriu de usor ce mergea volanul si abia dupa ce m-am dat jos din masina am observat ca era din cauza zapezii/ghetii.

 

 

@Ronin

EU am bucse poliuretanice, amortizoare Bilstein B4 M Tech, arcuri H&R Sport 35/20MM, jante pe 17" (+ brate si toate bucsele noi) si nu mi se pare rigida masina, sau nu prea rigida.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.