Jump to content

335i - F30


IonC

Recommended Posts

  • 1 year later...

Nu am mai scris de ceva timp...

 

Masina a ajuns la 72.300 km.

 

Am schimbat placutele fata spate la aprox 63.500 km, uleiul si lichidul de frana la aprox 68.000.

 

Au mai fost doua actiuni facute, respectiv: actiune tehnica 0011620300 (schimbat corp filtru ulei,set garnituri galerie admisie,surub,furtun racire motor) si actiune tehnica 0051300300 (finisare protectie;acoperirea bornei plus,vaselina KF1,spray,saiba).

 

De cand o am (aprox 12.000 km) consumul pe BC este de 9%. La pompa, conform sprintmonitor.de unde tin un jurnal al consumurilor si interventiilor, consumul este in acest moment de 8,91%, realizat pe baza bonurilor (litri) si kilometrilor. Ma declar foarte multumit de consum. La aceasta masina, consumul nu a fost un deziderat, dar daca acesta poate fi unul extrem de decent, mie imi convine! Afara consuma foarte putin, daca se merge civilizat. A, viteze medie este de 40,9 km/h.

 

Grilele (rinichii si cele de la proiectoare) sunt acum negre.

 

Din vara o tratez cu produse de detailling, alese la sfaturile extrem de amabile ale lui Acero (multumesc!).

 

Poze o sa pun imediat cum o mai spal.

Edited by IonC
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ofertele (sunt doua). Volanul l-as schimba doar daca as gasi unul care sa aiba cusatura rosie, in ton cu restul interiorului (asa este si cel sport din prezent). Schimbatorul era parte din pachet, nu l-am pus ulterior.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

73.614 km

 

Am schimbat la Filaret un senzor de viteza al rotii (ABS) si kitul de schimb pentru ornamentul ruginit al scaunelor fata, de sub sezut (problema cunoscuta pe forumuri, si de catre BMW, dovada ca exista kit special pentru asa ceva). Totul pe garantie.

 

De asemenea, am prelungit garantia pana in 09.2017 sau 200.000 km.

 

Am trecut si la rotile de vara, style 441 M.

Edited by IonC
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In ceea ce priveste volanul, acesta are cusatura integral rosu, conform pachetului sportline ales.

 

Nu am gasit volan care sa aiba cusatura integral rosu, doar cu albastru parca.

 

In ceea ce priveste navigatia mare, sincer nu folosesc.

 

Multumesc pentru aprecieri!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am la 2 din cele 4 masini navigatie, dar zau daca am folosit-o de 10 ori intr-un an. Hai sa fim seriosi ca nu e indispensabila. Eu la bordul de Bmw as lua navigatia doar pt aspect in principal. Vad ca la f30 are oricum displayul ala deci te poti lipsi de nabigatie. Iar daca ainevoie la un drum prin afara, tom tom este foarte bun.

Frumoasa masina si mai ales motorul. Multi km fara incidente!

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Terminati cu protiile , cand te uiti la un bmw sa l cumperi primu lucru este navigatia. Omu si a luat fara navi nu ca n a vrut ci pt ca oferta era f restransa in 2014(sunt convins ca mai avea 1000 €) . Daca erau f30 ca e90 2.0d pe toate strazile , ii dadea si un sut in fund lu ala cu 335 lui fara navi. Masina e super , motorizarea SF , sincer nu m am urcat in bmw cu motor mai mare de 2.5d ! Edited by lavi4175
  • Like 4
  • Downvote 31
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru urari, eu sunt foarte multumit de masina.

 

In ceea ce priveste navigatia, nu a fost primul lucru la care m-am uitat cand am cautat masina, as putea spune ca nu m-a interesat, sincer. M-a interesat motorul (inclusiv sursa de energie), kilometrajul, garantia, faptul ca era de la primul proprietar (masina luata din RO), si...dotarile, dar cele importante pentru mine.

Daca doresc, cu cateva sute de euro pot pune navi CIC fara probleme, care, raportat la valoare masinii, in mod evident nu reprezinta un capat de tara.

Inainte am avut Audi cu MMI mare, color si navigatie, si nu am folosit-o aproape deloc.

 

In plus, dupa cum a amintit colegul cavaliere, displayul la F30, chiar si fara navi, este color, astfel incat nu este deranjant.

 

Multumesc tuturor pentru opinii.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.