Jump to content

BMW-uri de evitat !


FRE

Recommended Posts

Stie cineva sa imi spuna ce inseamna mai exact expresia “Unfallfrei laut Vorbesitzer.”?

In anunt este specificat asa iar eu intaleg din asta masina este "fara accident in functie de proprietari", ajuns acolo pentru a o cumpara am constatat ca masina era revopsita total iar bara fara nu era asezata bine.

Link to comment
Share on other sites

https://www.olx.ro/oferta/vand-bmw-520d-ID84WGR.html#8c2418cee7

Serie masina: WBA5C31040D048166 Nr: MS-01-LMB

Masina respectiva desi pare "ca noua" si km par fiind reali dupa istoricul bmw, aceasta se vinde la un pret destul de bun desi nespecificand faptul ca pretul este 26500+tva. fiind pe firma

Dupa multe discuti telefonice avute cu un batranel "ungur" care o tinea in sus si in jos ca masina este ca noua si se vinde din cauza ca este prea injoasa pentru el si ca sotia lui este bonlava (blaa bla) am decis sa merg sa o vad, ajuns la el dupa aproape 300km constat ca masina avea holograme de polish pe toata masina, apropianduma mai mult de ea si inspectand-o realizez ca bara fata cu farurile nu erau asezate bine. Intreband de ce este asa, raspunde ca a fost schimbat radiatorul ac... desi la telefon nu a specificat asta, ma tot uit si vad ca masina a fost vopsita si integral avand scame in lac peste tot, vopsea pe taisurile barilor fata spate (din cauza vopsiri cu ele pe masina) vopsea pe cauciucul de la capacul rezervor, lac gazat pe spatele portbagajului, Ii arat toate aceste lucruri iar el o ia in brate doar pe "masina e noua nevopsita" zic bun (in gandul meu eram rosu de nervi ca am batut atata drum sa dau de un batran cretin si mincinos)

Ii propun sa mergem la un service de vopsitorie sa auzim parerea unui vopsitor profesionist. Zis si facut mergem la reprezentanta skoda fiind la 50m de el unde tipul respectiv vopsitor profesionist find zice acelasi lucru ca masina a fost vopsita integral probabil din cauza unui accident frontal.

In acest moment mosul a ramas fara cuvinte si imi spune ca daca nu o vreau pot pleca de unde am venit.

Asa ca i-am spus ceva de dulce si am plecat injurandul de toti mmmm lui ca am pierdut o zi aiurea :argue:

Edited by Stormzor
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Stie cineva sa imi spuna ce inseamna mai exact expresia “Unfallfrei laut Vorbesitzer.”?

In anunt este specificat asa iar eu intaleg din asta masina este "fara accident in functie de proprietari", ajuns acolo pentru a o cumpara am constatat ca masina era revopsita total iar bara fara nu era asezata bine.

cam tarziu,dar poate ajuta la altii.zice ca conform propietarului anterior masina nu a avut parte de accidente.trebuie sa tii cont de faptul ca in Germania daca de exemplu iti rade unul masina fara urmari grave si trebuie doar sa o vopsesti ,nu se considera accident

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce nu faci o sesizare la politie pentru tentativa de frauda, poate se invata minte, chiar daca nu rezolvi mare lucru, dosar penal tot ii face. Asa faci si un bine pentru comunitate... poate chiar salvezi o viata sau mai multe.

 

Eu am dat raport la anuntul de pe olx. O sa il si sun maine, sa ii zic ceva de dulce eventual ii zic si ca am facut plangere la politie.

 

Numai tu, ca fost proprietar, ai putea face plangere, ai dovada ca masina a fost a ta si a fost dauna totala.

 

 

Oamenii ca el merita inchisi.

 

Ps: puteti da si voi raport aici

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-bmw-535-biturbo-ID9peu5.html

Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Inteleg asta, dar ai dovada ca masina a fost lovita, si acest tip comite o infractiune.

 

Nu este in regula sa scape nepedepsit.

 

Ps: daca anvelopa a fost noua si ai factura, automat poti sa ii dai in judecata.

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai ca anvelopele aveau vreo 7 luni :) dar dupa ce le-am montat si am vazut ca sunt ok am aruncat factura... dovada o am de la politie dar omu nu e samsar de masini a luato pt el si nu are rost sa imi pierd timpul, care o sa o cumpere daca e destept sa se uite sub ea ca e stramba.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.