Jump to content

BMW F30


PTDA

Recommended Posts

Va salut. Sunt relativ nou pe forumul vostru si vreau sa ma prezint. Am facut in septembrie saltul de la VAG la BMW. Dupa cum scrie in titlu, sunt posesorul unui BMW 320d, 2013, Luxury line, automatic.

 

Din lista de dotari fac un scurt rezumat:

Piele integral maro

Trapa

Head-Up-Display

Navi BMW proffessional

Pilot automat cu functie de franare

Faruri adaptive bixenon

Senzori ploaie/ lumina

Pachet exterior lumini

 

Masina a fost cumparata cu 24000km, acum are 37000km.

Urmatoarea investitie va fi un set de jante pe 18"

Atasez cateva poze

 

Ps. Din pacate nu pot sa atasez mai mult de 2 poze.

post-51629-0-93281800-1421579338_thumb.jpeg

post-51629-0-21661700-1421579352_thumb.jpeg

Edited by PTDA
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Catalin, diferenta exista categoric. Eu am avut o Octavia 2 echipare de top la vremea respectiva (2005). M-am folosit de masina pana in urma cu 3-4 luni cu succes...pot sa zic ca a fost o masina extraordinara, buna la toate, insa noul 3 si vechea octavia nu se pot compara. Masina asta e un adevarat cruiser. Cei 184 cp cuplati la o cutie cu 8 trepte se simt cel mai bine la peste 145 km/h.

Desi initial m-am gandit aerios la un 330d, am renuntat la idee din cauza taxelor si a asigurarilor. Pot sa spun ca deocamdata sunt extrem de multumit si simt ca am facut alegerea corecta.

Masina a venit cu jante pe 16" cu anvelope Bridgestone blizzak de iarna, pe care le-am schimbat cu michelin alpin 5. Pentru primavara ma gandesc la un set pe 18" cu Good Year Eagle F1 asymmetric 2.

post-51629-0-97492500-1421585332_thumb.jpeg

post-51629-0-44716600-1421585715_thumb.jpeg

Edited by PTDA
Link to comment
Share on other sites

Credeti ca merita sa fac schimbul de ulei la 15000 km, tinand cont ca masina e automata, nu folosesc functia Start/Stop masina ruleaza 95% din timp pe autostrada in Germania (grija mea e distributia). Desi m-am informat anterior cumpararii masinii citind topicul de peste 150 de pagini dedicat, am decis totusi sa o cumpar si sa ma bucur de ea si am gandit strategia cu schimbul de ulei la 15000 km.
Link to comment
Share on other sites

E reprezentanta BMW in toata regula cu service, doar ca nu e Niederlassung, e fransiza exact ca si Procar, doar ca mai mici. Au si parc auto pt masini second hand si desi la ei pe site apare ca vand si audi, vw, etc..., in curte am vazut doar BMW si Mini (aprox 50 de buc.) Ma rog, eu am vrut sa iau masina de la reprezentanta/ dealer autorizat cu garantie, Jahreswagen, Premium Selection, unfallfrei si cu simt de raspundere :)) . (firma respectiva apare pe siteul oficial BMW la colaboratori http://bmw-partner.bmw.de/autohaus-heermann-rhein-heilbronn/de_DE/uebersicht.html)

Masina e luata deja in evidenta la Niederlassung Dortmund, imi vor schimba un stop pe garantie, fara sa fi solicitat eu asta pt ca aveam un bec de marsarier ars si au zis ca s-ar putea sa fie un stop neetans, ca ar fi vazut ceva umezeala. Urmeaza sa fac o programare pt asta si printre altele vreau sa schimb si uleiul de motor si placutele de frana pe fata.

Edited by PTDA
Link to comment
Share on other sites

Oricum intrebarea ramane: date fiind conditiile de exploatare, ati schimba uleiul de motor la 15000 km tinand cont de problema distributiei care teoretic se manifesta doar la n47 pana in 03.2011,insa practic exista destule exceptii, sau v-ati conforma recomandarilor BMW?
Link to comment
Share on other sites

e cu dus si intors intrebarea ta, daca o tii peste cei 2 ani de garantie poti incerca strategia, desi au fost care au facut asta si tot acolo au ajuns. Personal oricum as face schimbul la 15k km, indiferent de problema cu lantul sau nu, mi se pare prea mare intervalul de 25-30k km pentru un schimb de ulei. Faptul ca mergi pe autostrada si zice-se ca nu e uzura la fel de mare ca in oras, e usor un mit, pe autostrada mergi la viteza mai mare ceea ce tine uleiul la o T mai ridicata, deci se va oxida mai rapid.
Link to comment
Share on other sites

Initial si eu am afirmat ca voi respecta intervalul,insa am ales sa schimb pe la jumatatea lui,aproximativ 15k,nu este o suma mare sa fim seriosi,iar rau nu are ce sa faca :shifty:

 

primul schimb de ulei l-am facut la 5k mile, iar urmatorul trebuie facut peste inca 7k mile... nu inteleg cum in EU se face la 25k km?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok...prima problema enervanta: celebrul scartait al volanului. Initial m-am gandit ca sigur e vreun greier pe care il rezolv in 20 min, insa dupa ce am citit pe forum am constat cu frustrare ca e o chestie veche, cunoscuta si nerezolvata. Nici nu stiu daca are rost sa merg in reprezentanta sa imi desfaca bordul/ coloana de directie...scap de scartaitul asta si apoi apar vreo 5 noi.

Oricum a aparut azi, dupa ce am tras in pic de masina pe zapada...nush daca e vreo coincidenta, sau pur si simplu e atat de sensibila

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zgomotul a disparut dupa cateva zile. Intre timp au venit si rotile de vara:

18'' cu anvelope GoodYear F1 Asymmetric 2 225/45 R18. Atasez si o poza.

As avea o intrebare legat de cutia zf8: desi in general mi se pare super, am observat tendinta neplacuta de a rula la 1200 rpm in oras in special. Masina vibreaza usor, minim as putea zice, insa mie nu mi se pare deloc ok turatia asta. Mi-ar placea daca ar sta macar peste 1500 rpm. Masina circula oricum 99% din timp pe autostrada, undeva intre 135-170 km/h, deci peate 2200rpm, insa pe scurtele trasee in oras pe care le mai fac din cand in cand observ fenomenul asta de subturatie extrema si ma cam deranjeaza. Credeti ca se poate face ceva? Am tot cautat pe forumuri sa vad daca exista vreun update de soft, insa nu gasesc nimic.

post-51629-0-81872100-1426030410_thumb.jpg

Edited by PTDA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.