Jump to content

Prima masina


Kosmog

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Donez 4 anvelope de iarna sh ( am mers vara cu ele ). Nu am masurat nimic, deci nu stiu detalii despre ele in momentul de fata. Joi sunt programat la schimb si daca nu se ofera nimieni pana atunci le las la service, pentru ca nu am unde sa le tin.

 

 

Model: Dunlop Wintersport 4D

Dimensiuni: 205/55 r16

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

N-am mai scris demult aici...

 

Masina a trecut putin de 201 000 km; nicio problema inca, doar revizii de filtre + ulei. Am facut o alegere buna si ma bucur ca am ales BMW. Fiind 318d, uneori simt nevoie de mai multa putere, insa, asta e, momentan am alte prioritati. Aproape de fiecare data cand ma urc in ea am sentimentul acela pe care l-am avut in prima zi. Pozitia foarte buna la volan, totul pare solid, inchegat, confortabil. Pe scurt, e placut si imi place sentimentul :)

 

Mi-am configurat deja urmatoarea masina - X5 50i, pe care sper sa o iau in cativa ani, noua sau sh, dar, cu siguranta, nu o sa trec la alta marca.

 

http://s12.postimg.org/wu3ibww6h/Capture.jpg

 

 

Urmeaza sa ii fac iar revizia in aprox 3000km, cand o sa schimb si furtunul de la pompa de motorina. Aveam de gand sa schimb, pe langa ce am spus, discurile si lichidul de frana, insa imi arata in bord peste 30 000km, pe care, probabil nu ii fac nici pana la anul, pentru ca nu am drumuri lungi de facut, cel putin nu de care sa stiu eu momentan.

 

 

Un review scurt, subiectiv, pentru cauciucurile de iarna:

 

- foarte bune, dar nu fac minuni, deoarece am fost momente cand 'fugea' spatele ( cei cu tractiunea fata mergeau pe acelasi drum cu 60-70 km/h, iar eu cu 30-40 si tot se simtea )

- foarte bune in cazul acvaplanarii

 

 

In aprilie trebuie sa imi cumpar cauciucuri de vara si ma bate gandul la Michelin Primacy 3.

Link to comment
Share on other sites

Pe cele de iarna le-am luat de la best-tires si au avut si montajul inclus, asa ca o sa iau tot de acolo, din mai multe motive, unul important ar fi ca service-ul e foarte aproape de mine si pot ajunge dupa job.

Momentan aveau in stoc Primacy 3, asa ca ma bate gandul la astea.

 

AICI par sa fie in top ( in 2015 )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am cumparat Michelin Primacy 3. Nu sesizez nicio diferenta in mers fata de cele pentru iarna, insa, sunt constient ca nu au fost in top degeaba. Probabil e ca si cu berea..daca bei destula iti dai seama de diferenta de gust dintre branduri.

 

M-au dus aprox 1360 RON - 205/55/R16 cu tot cu montaj & echilibrat, un pret ok zic eu.

 

Sambata mi-a aparut si eroarea ' Dipped left beam failure ' si am fost nevoit sa schimb repede becul de faza scurta, pentru ca urma sa plec seara cu masina, asa ca am luat ceva foarte ieftin din Auchan ( 8 lei :) ) si sper sa ma tina pana fac rost de ceva mai bun. Frumos sentimentul cand iti rezolvi singuri chestiile. Am inteles ca Philips X-Treme Vision ar fi foarte bune.

 

Urmeaza - filtre, ulei, detailing

Edited by Kosmog
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat Michelin Primacy 3. Nu sesizez nicio diferenta in mers fata de cele pentru iarna, insa, sunt constient ca nu au fost in top degeaba. Probabil e ca si cu berea..daca bei destula iti dai seama de diferenta de gust dintre branduri.

 

M-au dus aprox 1360 RON - 205/55/R16 cu tot cu montaj & echilibrat, un pret ok zic eu.

 

Sambata mi-a aparut si eroarea ' Dipped left beam failure ' si am fost nevoit sa schimb repede becul de faza scurta, pentru ca urma sa plec seara cu masina, asa ca am luat ceva foarte ieftin din Auchan ( 8 lei :) ) si sper sa ma tina pana fac rost de ceva mai bun. Frumos sentimentul cand iti rezolvi singuri chestiile. Am inteles ca Philips X-Treme Vision ar fi foarte bune.

 

Urmeaza - filtre, ulei, detailing

 

In care top?

Link to comment
Share on other sites

A venit caldura si odata cu ea momentul sa lucrez din nou la masina. Mi-am luat un aparat de spalat cu presiune, iar jumatate de zi din weekend am rezervat-o pentru masina.

 

- spalare

- blacklight

- ceara

- sealant

- sonax wheel cleaner ( tocmai s-a terminat; mi-a ajuns cam de 5-6 ori )

- gummy pfledge pt chedere & stuff

- aspirare interior

- solutie intretinere piele

- silicon pt bord & plastice

- deodorant masina

 

Totusi, nu am reusit sa scot anumite urme de pe bara din fata & capota ( probabil bitum s.a. ). Daca aveam argila m-ar fi ajutat probabil.

 

 

Poze:

 

WP_20160416_15_41_45_Pro.jpg

 

WP_20160416_15_41_56_Pro.jpg

 

WP_20160416_15_42_13_Pro.jpg

 

WP_20160416_15_42_27_Pro.jpg

 

WP_20160416_15_43_10_Pro.jpg

 

WP_20160416_15_43_37_Pro.jpg

 

WP_20160416_15_43_57_Pro.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Stie cineva care e range-ul de valori admise pentru forta de franare ?

 

Am fost in weekend la ITP si valoarea a fost in jur de 8.86 sau ~11 ( nu mai stiu exact ) KN cu o diferenta de 11%. ITP-ul l-am trecut, deci presupun ca valorile sunt normale.

 

Valoarea pentru frana de mana era in jur de 4,5 KN, dar nu sunt sigur.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

In urma cu 2 zile, 28 ianuarie, inlocuit lichidul de frana si uleiul din cutie. Masina are aprox 211 000 km.

 

La vara, pe langa reviziile de ulei si filtre, pe care le fac la 10-12000km, urmeaza placute, discuri, bucse, protectie amortizoare. O sa trec inainte pe la mecanicul unde fac reziviile de obicei, ca sa imi spuna ce sa mai schimb. Momentan, la placute, pe bord, imi arata 16000km pe fata si 25000 pe spate.

 

Ma gandesc ca pe la 250 000 sa o vand. Imi place foarte mult noul Audi A4 ( B9 ) si noua seria 5 ( g30 ). La confort cred ca seria 5 e mult peste. Sa vedem la ce pret ajunge in 2-3 ani. Mi-am dat seama ca nu se merita o masina scumpa in Bucuresti, atata timp cat nu ai casa + garaj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Una e sa dai 80 000 pe o masina noua si alta e sa o iei la 20 000 peste 3 ani, la mana a 2-a.

 

Asa cum am zis mai sus, pct meu de vedere e ca nu se merita sa dai nici 20k, daca nu ai casa + garaj ( parca saptamana trecuta era un topic pe forum al unui proprietar de seria 7, caruia i se furase navigatia si inca ceva, in plina strada, prin tineretului ). Chiar daca am parerea asta e un risc pe care mi-l asum. De ex eu mi-am gasit bara din sapte lovita de 2 ori pana acum, ultima data, intr-o parcare la supermarket, chiar daca sunt foarte atent unde o las ( plus ca am nr in geam tot timpul, pentru orice eventualitate ). Daca as fi avut o masina la 2000 euro, probabil ca nu mi-ar fi pasat mai deloc, asa, pe moment, m-a afectat ( chiar daca a mea nu a fost atat de scumpa ).

 

Totusi, legat de intrebarea ta, motivele mere ar fi:

- este un model si marca premium, care isi pastreaza valoarea la revanzare in timp

- prefer sa cumpar, sa zicem un G30, cu 20-25000 euro peste 3 ani, cu 150 000 km, decat sa iau un ford/vw/skoda din 2019 cu aproape 1000km, tot in aceeasi bani; datorita standardelor de calitate prin care a trecut inainte de a o scoate pe piata, confortul oferit, calitatea materialelor s.a.

- tehnologia care se gaseste pe modelul premium, chiar daca e mai vechi, e de obicei peste cea gasita pe un model actual mid-range

- b9 si g30 sunt masini elegante si sportive in acelasi timp

- pentru mine ar reprezenta un upgrade fata de ce am acum; e normal sa nu o vand si sa-mi iau ceva de 20 ani la 1000 euro, doar ca sa fie masina ieftina, pentru bucuresti. As lua totusi o asemenea masina, ca a 2-a masina, pe care sa o 'tavalesc' prin oras.

 

 

Acum tine si de fiecare in parte, cat e dispus sa cheltuie cu intretinerea si ingrijirea si cat timp are sa faca toate astea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...

Salut Kosmog, e foarte frumoasa masina ta si te felicit pentru modul in care ai grija de ea. Imi poti spune te rog daca ai mai folosit Gyeon Q2M Wetcoat - Sealant Auto pana acum? Multumesc

 

 

Scuze, acum am vazut mesajul tau. Nu am folosit

 

 

Legat de masina, urmeaza o noua revizie in curand ( de data asta am depasit putin termenul pe care il aveam eu setat 10-12000km si am ajuns undeva pe la 14000 de la ultima revizie ) unde o sa schimb si placutele de frana. Intre timp nu am facut decat lucurile normale spalat + diferite solutii ( ceara, blacklight s.a. - sunt postate in topic )

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Incerc sa imi tin in topic un istoric al masinii, astfel incat sa fie o referinta pentru mine atunci cand uit la cati km am facut x la masina.

 

Ultima revizie pe la 230 000 km. Nicio problema la masina pana acum, sper sa o tina tot asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

N-am mai scris de foarte mult timp aici :)

 

Masina are in prezent 275000 km si merge fara probleme. Nu am schimbat nimic major la ea. Reviziile i le-am facut mereu la 12-15k.

 

Am avut ceva probleme insa lucruri minore: bateria descarcata complet si a fost nevoie de o recodare a modulului de lumini (FRM), un scartait la roata s.a. Iarna mai apare un sunet pe la ventilatie ( din cauza umiditatii probabil )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.