Jump to content

Prima masina


Kosmog

Recommended Posts

Dupa ce i-am facut revizia la ~275500km am vazut ca masina are o vibratie in pedala de acceleratie (sau cel putin acolo se simte) cand esti la 1500rpm. Daca esti sub or peste acest prag, vibratia dispare. Ma gandesc ca fie loveste ceva pe sub masina (probabil scutul fiindca stiu ca lipsea un surub dintr-o parte), fie pe la motor suportul nu e f stabil. Nu cred ca e nimic grav.

 

Urmatoarea revizie urmeaza sa o fac intre 285-290k. Cam asa le-am facut pe toate pana acum.

Pretul reviziei a fost 960lei

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Experienta BMW Bavaria

 

Am primit recent eroare de: bec mers cu spatele stanga, bec ceata spate stanga + portbagaj blocat pe inchis. Din am citit pe net ar fi un fir intrerupt care trece pe la portbagaj.

Toate bune, incep sa sun pe la service-uri si le explic problema insa mai toate dau acelasi raspuns: nu avem electrica din pacate. Asa ca ma orientez catre reprezentanta. Sun in cele din urma la Bavaria. Ma programez peste 100 de ani, dar zic ca o sa se rezolve si e mai profi toata treaba.

 

Ajuns azi acolo, las masina de dimineata si o iau seara in speranta ca e gata. Cand sa o iau imi spun ca doar au constat si ca problema ar fi la incuietoare, dar au schimbat becuri care intr-adevar aveau probleme. Platesc 116 lei constatare blocare portbagaj (constatare de expert probabil, au vazut ca nu se deschide :frantics: ) + 116 lei pt schimbat becuri. Din pacate nu am ridicat eu masina, ci sotia fiindca am avut ceva treaba.

 

Cand verific mai pe seara fiindca eram curios si in gandul meu ma intrebam, cum au schimbat ei becurile, portbagajul fiind inchis, evident observ ca masina avea aceleasi erori, cu alte cuvinte nu au facut nimic. A fost un gigel care era cu cheia in mana "hmm, se dechide portabagajul, pare ca nu. Uite si niste erori pe la becuri. Hmm, pare ca trebuie schimbate si becurile"... Cred ca asta a fost cam tot ce s-a intamplat la service-ul asta, mare reprezentanta BMW.

 

Ma intreb daca piesele pe care le-am platit si trebuie sa ajunga, au vreun sens (gen incuietoare portbagaj)

 

Abea astept sa vad ce imi spun maine la telefon.

 

Voiam sa va relatez experienta mea cu BMW Bavaria. Am stiut de ce nu merg niciodata la reprezentanta pentru revizii sau alte lucruri. Din pacate eram acum constrans de faptul ca nu gaseam alt service.

Aveti ceva recomandari pentru Bucuresti ? Chiar daca am platit pt piese, nu ma astept sa se rezolve sincer.

Edited by Kosmog
Link to comment
Share on other sites

Ai un fir rupt de la portbagaj , exista si chit de reparatie cu rabdare il schimbi si tu ! , sau desfaci mansonul si vezi care fir este rupt , il legi/izolezi si gata , eu asa am facut la un e90 , avea 2 fire aproape retezare , in 15 minute a fost gata

post-63180-0-76534000-1639727318_thumb.jpg

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Portbagajul se poate desface manual din interior, asa s au schimbat becurile. Doar nu te așteptai sa ti se si rezolve problema. Daca ĂŽți schimba ĂŽncuietoarea si problema e de la cablaj trebuie sa si asume singuri.

 

 

Din punctul meu de vedere, procesul s a desfĂŁșurat conform procedurii. Ti au zis care e problema la portbagaj, adicĂŁ ĂŽncuietoarea si ti au luat bani pentru asta. Ti au ĂŽnlocuit becurile arse si normal ca ti au luat bani si pentru asta.

 

Sa ĂŽnțeleg ca incontinure ai erori de becuri arse?

 

Daca da, atunci e posibil ca sa nu fi schimbat nimic sau sa fi schimbat becurile cum am spus Mai sus, ĂŽnsĂŁ problema nu este de la ĂŽncuietoare ci de la firul care l a spus colegul mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Haha. Mersi. Acum deja am plătit la Bavaria. Sa văd ce rezolv. Dacă nu, cu drag

 

Portbagajul se poate desface manual din interior, asa s au schimbat becurile. Doar nu te așteptai sa ti se si rezolve problema. Daca îți schimba încuietoarea si problema e de la cablaj trebuie sa si asume singuri.

 

 

Din punctul meu de vedere, procesul s a desfășurat conform procedurii. Ti au zis care e problema la portbagaj, adică încuietoarea si ti au luat bani pentru asta. Ti au înlocuit becurile arse si normal ca ti au luat bani si pentru asta.

 

Sa înțeleg ca incontinure ai erori de becuri arse?

 

Daca da, atunci e posibil ca sa nu fi schimbat nimic sau sa fi schimbat becurile cum am spus Mai sus, însă problema nu este de la încuietoare ci de la firul care l a spus colegul mai sus.

 

Da exact. Erorile sunt încă acolo. Deci nu au schimbat și nici nu au verificat. Toate lucrurile in mașina, pe lângă portbagaj s.a sunt fix la fel. Deci nu l-au deschis deloc.

Le-am și spus ca e de la fire când m-am dus fiindcă găsisem pe net.

Chiar sunt curios ce o sa zica.

Le-am spus bineinyeles ca dacă vor schimba încuietoarea și tot nu merge ma aștept sa am reparația făcută fiindcă altfel demonstrează ca verificarea a fost una de suprafața, fără sa caute cauza

Edited by Kosmog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
16 hours ago, Kosmog said:

Mda. Am primit eroare de nivel scăzut antigel. M-am uitat și nu era nimic in vas. Când completez se duce in 2-3 secunde. 
nu prea se vede ce e spart însă probabil trebuie sa o urc pe platforma 

Desfa vasul si vezi ce gasesti. Trebuie sa fie gaura mare undeva daca e vorba de secunde

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

In total am platit 3200RON in cele din urma pt cele de mai sus, inlocuit maner usa dreapta fata (asa am aflat ca manerul e din 2 bucati si au inlocuit doar interior lol 😂 ), deblocat portbagaj si inlocuit iala + cateva becuri


Ma gandesc sa o vand si sa iau un seria 5 2018+, insa nu stiu ce pret corect as putea cere pe ea. Are 280k km, bara spate putin crapa si ceva zgarieturi jos pe sideskirtul din dreapta (asa cred ca se numeste). Probabil maxim 5000 euro. Poate nici aia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am răsfățat-o putin și pe bătrânica. Am fost la detailing la aceeași băieți unde am dus X5ul (apropo, spuneau ca nu prea au comenzi luna asta; dacă aveți de gând sa va aranjați mașina, poate ii ajutați și pe ei in felul acesta) 

https://ibb.co/XZ7LZ6S
https://ibb.co/hx6PYN3
https://ibb.co/j4b5bPV
 

 

sunt pe telefon și nu pot încarcă pozele. Îmi apune ca sunt prea mari, așa ca las linkuri către ele 

Edited by Kosmog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

280000+ km and counting

Bătrână încă merge 🙂
De când mi-am luat-o pe cealaltă, seria 3-ul a fost cam chinuit în sensul ca l-am folosit pentru drumuri scurte, prin oraș. Nu prea ii face bine, fiind diesel. Cred ca mi-ar trebui o electrică sau ceva hibrid pe benzina

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@WIN60 N-am facut eu, ci la service; n-as sti exact ce metoda au folosit.
Au zis ca baga nu stiu ce substanta 🙂

PS: Caut un break (touring; sau cel putin sa aiba deschiderea portbagajului completa, cu tot cu geam, ca la GT/audi a5) hibrid sau benzina, incepand cu 2017, sa faca 0-100 sub 5s; pret pana in 40k. Daca aveti recomandari let me know va rog 🙂

Edited by Kosmog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare,

N-am mai postat de ceva timp aici. Masina probabil va fi scoasa in curand la vanzare sau o voi dona. O inlocuiesc cu o Tesla Model 3 performance.

Daca ar fi cineva interesat imi poate lasa un mesaj. Momentan nu este postata nicaieri

De cand am luat M-ul, masina aceasta a fost folosita doar in oras, drumuri scurte de maxim 10 minute, in fiecare zi. Nu are probleme cu DPF-ul, dar nici nu am mai avut grija de ea. In trecut ii faceam destul de des detailing interior/exterior.

Probleme actuale:
 - zgarieturi exterior; bara spate putin crapata
 - zgarietura interior pe bord
 - maner usa pasager trebuie inlocuit
 - uneori miroase a motorina in interior (probabil racordul flexibil este fisurat); eu nu mi-am batut capul fiindca am folosit doar la drumuri scurte cum am zis mai sus si nu a fost asa deranjant
 - placutele fata mai au 1000km sau ceva de genul

Reviziile au fost facute la 10-14000km, iar masina are in prezent aprox 290.000km



Ma gandesc sa vand si X5M-ul si sa imi iau un hibrid, dar nu m-am decis.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.