Jump to content

Discuri frana noi ovalizate


mihai vigariu

Recommended Posts

Salutare,

 

am facut recent cateva reparatii la e36 318i din dotare, caseta directie, ambreiaj si discuri cu placute pe fata. De asemenea am mutat cauciucurile de iarna pe jante de aliaj si le-am echilibrat. Datorita casetei am facut si geometria. La primele teste cu masina am fost multumit de franare. precizez ca am schimbat franele doar pentru ca mi s-a parut ca discurile vechi nu fusesera schimbate de mult timp, discurile nu erau ovalizate si nu prezentau zone de uzura neuniforma, au fost folosite de catre mine in ultimii 60 de mii km.

Am montat discuri ATE si placute LPR, deoarece placute ATE aveam in prezent si am fost nemultumit de calitatea franarii inca de cand l-eam montat(dimensiune maimica cu un mm, pacaneau la franare, scartait in primii 5 mii de km, franare nu foarte buna). Am mers catev zile cu franele astea prin oras apoi am facut un drum craiova brasov pe rucar bran, dus intors. Nu am observat nici o problema, insa ulterior la un drum mia lung pe autostrada am observat ca dupa 4-500 de km imi vibreaza volanul la franare. La viteze peste 80km/h cand apas incet pedala se simt vibratii in volan. La franari mai agresive se simte mai putin aceasta vibratie.

Tinand cont de experienta proasta cu placutele ATE cred ca si discurile sunt la fel de proaste. Ce imi recomandati ca producator exceptand OEM? Este posibil sa tremure si din alte cauze?

Link to comment
Share on other sites

Pune placutele vechi inapoi si vezi daca face la fel, in caz ca le mai ai.

 

nu le mai am, le-am donat. Ma gandesc ca daca ar fi placutele s-ar simti altfel, ori ar scartai ori ar frana slab, dar nu ar trebui sa tremure. Oricum ma gandesc sa schimb iarasi discuri si placute, poate incep cu placutele, asa de proba sa vad ce impact au.

Initial am crezut ca a fost prost montajul, si am desfacut si am curatat bine fuzeta, avea ceva urme de rugina, dar nu foarte rau. Nici o schimbare insa.

Care procucator este mai ok, TRW, Jurid, BOSCH, Zimmerman, Meyle, Textar, Brembo?

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

pe spate am frane cu saboti si am sabotii ferodo si tamburii Zimmerman, cilindrii receptori sunt LPR, si sunt foarte multumit.

Imi aduc aminte ca la drumul pe rucar bran a trebuit sa franez destul de mult si am facut si ceva opriri sa admiram peisajul, la -18grade. Asta sigur nu face bine franelor, dar totusi ar trebui sa reziste. O sa caut din ce mi-a recomandat Myke sa vad ce gasesc set complet, discuri si placute + senzor de uzura, am vazut ca astea sunt cele mai avantajoase, undeva la 100 Euro set.

Link to comment
Share on other sites

nu se decalesc discurile de la aer rece. poti avea probeleme daca treci cu ele incinse printr-o balta, altfel nu.

 

si eu am patit-o cu ATE, s-au ovalizat in 1500 km parca. Am pus originale, luate de pe ebay si nu am mai avut probleme de atunci. Am peste 30k si nu am avut nicio problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu se decalesc discurile de la aer rece. poti avea probeleme daca treci cu ele incinse printr-o balta, altfel nu.

 

si eu am patit-o cu ATE, s-au ovalizat in 1500 km parca. Am pus originale, luate de pe ebay si nu am mai avut probleme de atunci. Am peste 30k si nu am avut nicio problema.

 

si la mine la fel, ve-o 900 d ekm in tara am mers si apoi am plecat spre germania. Prin Austria am inceput sa simt tremuricii. Mi-e si aiurea sa mai comand ATE acum, ca le vad pe ebay, dar nu mai am incredere. Pe cele care le am acum scrie pe buza discului made in ITALY.

Link to comment
Share on other sites

La mine neamtul a montat marca proprie Trost si sunt ok.

In spatele marcii proprii tre sa fie un producator consacrat, astia d ela Trost nu cred ca fabrica ei piesa.

 

http://www.ebay.de/itm/BMW-316i-318i-E36-ORIGINAL-ZIMMERMANN-SPORT-BREMSEN-KIT-VORNE-MIT-WARNKONTAKT-/311174247296?pt=DE_Autoteile&hash=item48736e3380

 

Discuri perforate? oare merita?

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Pune originale, TRW ,zimmerman am incercat s-au ovalizat imediat, orice ai pune tot se ovalizeaza, pune originale.

Daca pana si Ate, Trw, Zimmerman se ovalizeaza ... atunci e naspa rau :huh:

Eu am pus Ate pe fata (discuri si placute) in urma cu 3 ani si sunt ok

Edited by Marius_Is
Link to comment
Share on other sites

Daca pana si Ate, Trw, Zimmerman se ovalizeaza ... atunci e naspa rau :huh:

Eu am pus Ate pe fata (discuri si placute) in urma cu 3 ani si sunt ok

 

cred ca se gasesc multe piese contrafacute in Romania. Am mai auzit si cazuri in care se ovalizau discurile din cauza portetrierilor strambi, dar ma gandesc ca daca era asa as fi avut probleme si cu discurile vechi. Am citit catev acazuri care au avut problema asta si le ovaliza orice disc ar fi pus.

Link to comment
Share on other sites

Am pus pe e36 compact discuri Ferodo + plãcute TRW - s-au ovalizat in 2000 km . Apoi am luat discuri ATE plãcute TRW - am 5000 km si au Început semnele ovalizarii, tremura volanul la frânare dupã 90-100km/h.

Am avut mai demult pe un e46 330i discuri ATE power disc ( cele cu striații ) si am fost f mulțumit . Deja am luat acum la fel pt e36 , mâine le montez .. Discuri Ate power + plĂŁcute ATE . Sper si eu sa ma ținĂŁ mĂŁcar 20.000

Cu discurile originale - Golf 6 cumpĂŁrat de nou - am schimbat discurile la 22.000 km - ovalizate - tremura la frânare . Nu știu ce sa zic - zici ca sunt blestemat sa schimb discuri .

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

am facut recent cateva reparatii la e36 318i din dotare, caseta directie, ambreiaj si discuri cu placute pe fata. De asemenea am mutat cauciucurile de iarna pe jante de aliaj si le-am echilibrat. Datorita casetei am facut si geometria. La primele teste cu masina am fost multumit de franare. precizez ca am schimbat franele doar pentru ca mi s-a parut ca discurile vechi nu fusesera schimbate de mult timp, discurile nu erau ovalizate si nu prezentau zone de uzura neuniforma, au fost folosite de catre mine in ultimii 60 de mii km.

Am montat discuri ATE si placute LPR, deoarece placute ATE aveam in prezent si am fost nemultumit de calitatea franarii inca de cand l-eam montat(dimensiune maimica cu un mm, pacaneau la franare, scartait in primii 5 mii de km, franare nu foarte buna). Am mers catev zile cu franele astea prin oras apoi am facut un drum craiova brasov pe rucar bran, dus intors. Nu am observat nici o problema, insa ulterior la un drum mia lung pe autostrada am observat ca dupa 4-500 de km imi vibreaza volanul la franare. La viteze peste 80km/h cand apas incet pedala se simt vibratii in volan. La franari mai agresive se simte mai putin aceasta vibratie.

Tinand cont de experienta proasta cu placutele ATE cred ca si discurile sunt la fel de proaste. Ce imi recomandati ca producator exceptand OEM? Este posibil sa tremure si din alte cauze?

 

ai luat discuri de calitate si placute de kkt, aproapre cel mai jos nivel de calitate

te-ai scumpit la tarate

Edited by claudiuBWR
  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

N-au nicio treaba placutele cu trepidatul la franare.

 

oh da, cat musca si cum din disc

 

in fin epoate ai o experienta vasta in piese si eu sunt pe diafara

L.E>.

am discuri de 75.000 km ate pe masina si 2 seturi de placut ATE si nu bat , nu sunt ovalizate

in martie schimb iar ca si-au facut norma de 80.000 la cat se ecomanda schimbarea discurilor de frana

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.