Jump to content

Refresh bmw


lazybutsmart

Recommended Posts

Am un bmw e46, 318i an 2003. Eu nu stiu absolut nimic despre masini, mecanica, preturi s.a.m.d. Stiu doar sa-l conduc.

Vine primavara, sunt incepator (!), vreau sa schimb uleiul, filtrul de aer, filtrul de ulei, filtrul de motorina, lichid frana.

Apelez la bunatatea voastra..

 

M-am gandit ca noul ulei sa fie acestea

http://www.castrol.com/ro_ro/romania/products/cars/engine-oils/castrol-edge-no-titanium.html

---stilul meu este aproximativ 85-90% sportiv

 

Filtrul de aer vreau sa fie ceva sport, sa fie putin sunet pe masina (nu foarte scump)

Astept sfaturile voastre + link'uri

 

La filtrul de ulei, motorina (diesel) astept lik'uri si preturi + parerile voastre.

 

Cu lichidul de frana nu am nicio idee, tot in voi in pun speranta.

 

Vreau sa stiu cat m-ar ajunge in total + manopera si piesele mele.

 

Va rog mulr nu ma luati la misto, sunt incepator si nu are cine sa ma invete nimic. Fiti intelegatori cu mine.

Link to comment
Share on other sites

Incearca la vanzatori autorizati de pe forum, au preturi mult mai bune ca magazinele online.

Filtrele mann, mahle sunt cele mai bune calitate/pret.

Cat despre service-uri...tot pe forum recomand sa cauti...

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Edited by enders
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am un bmw e46,318i an 2003. Eu nu stiu absolut nimic despre masini, mecanica, preturi s.a.m.d. Stiu doar sa-l conduc.

Vine primavara, sunt incepator (!), vreau sa schimb uleiul, filtrul de aer, filtrul de ulei, filtrul de motorina, lichid frana.

Apelez la bunatatea voastra..

 

M-am gandit ca noul ulei sa fie acestea

http://www.castrol.c...o-titanium.html

---stilul meu este aproximativ 85-90% sportiv

 

Filtrul de aer vreau sa fie ceva sport, sa fie putin sunet pe masina (nu foarte scump)

Astept sfaturile voastre + link'uri

 

La filtrul de ulei, motorina (diesel) astept lik'uri si preturi + parerile voastre.

 

Cu lichidul de frana nu am nicio idee, tot in voi in pun speranta.

 

Vreau sa stiu cat m-ar ajunge in total + manopera si piesele mele.

 

Va rog mulr nu ma luati la misto, sunt incepator si nu are cine sa ma invete nimic. Fiti intelegatori cu mine.

318 i cu filtru diesel nu prea merge

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"ba pentu filtre te-ar ajunge in jur de 200 ron"

 

http://i.imgur.com/lauS1li.png

 

Probabil gasesti aceleasi filtre MANN aici pe forum la un pret mult mai bun!

 

Bafta.

 

Acum am vazut ca filtru de aer vrei unul sport ? pentru ce ai nevoie de filtru sport??

 

Parerea mea e pentru inceput sa iti cumperi ceva ->>>> normal.

Edited by Joker93
Link to comment
Share on other sites

[quote

 

Va rog mulr nu ma luati la misto, sunt incepator si nu are cine sa ma invete nimic. Fiti intelegatori cu mine.

 

Nu te ia nimeni la misto , dar piesele difera de la diesel la benzina , implicit si pretul .

apropo de revizie , e un baiat aici pe forum care iti da tot pachetul la pret bun

bafta .

Link to comment
Share on other sites

Bai baieti fiti mai intelegatori cu mine

 

Tu cand mergi la peco bagi motorina sau benzina...aici nu mai e vb de nici o intelegere laugh1.gif Eu iti recomand sa nu te prostesti cu filtre sport si alte bazaconii...motorul ala e unul destul de ''pretentios'' ,stiu ce vb pt ca il detin si eu de ceva timp,daca nu ai pierderi de ulei sau disparitii in mod miraculos blush.gif pune un motul 0w30 sau castrol edge fst 0w30 ,filtre mann sau mahle sau oem si e ok...

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce vrei filtru da aer sport ca sa il cureti si sa nu il mai schimbi ca pe cel normal ???? :frantics:

 

crestere de putere 0 iti intra mai mult praf & gunoaie in admisie, iar daca il montezi gresit.. chiar o pierdere de putere.

Edited by Joker93
Link to comment
Share on other sites

Pe langa faptul ca esti "lazy" mai esti si fudul si incapatanat! Atata timp cat oamenii iti tot repeta sa nu folosesti filtre sport, ti-au dat mura-n gura ce si cum, tu batman! Nu mai bine faci tu ce stii, desi te tot vaiti ca nu stii nimic!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vreau sa schimb uleiul, filtrul de aer, filtrul de ulei, filtrul de motorina, lichid frana.

 

Filtrul de aer vreau sa fie ceva sport

 

Cu lichidul de frana nu am nicio idee, tot in voi in pun speranta.

 

 

1. Foloseste filtru de aer normal

2. Trimite un PM unui vanzator autorizat de aici de pe forum (de exemplu: cataxxl, grozadan, claudiuBWR, dani3lll), explica ce ai nevoie si iti vor oferi o cotatie de pret.

3. Iti recomand lichid de frana ATE si filtre MANN sau MAHLE

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Baieti nu ma ajutati, vreau ceva amplu. Vreau sa imi aratati voi, faceti-va o parere despre pret "ba te-ar ajunge 300de lei" etc.

 

 

Si eu sunt de acord ca daca tii la masina pe care o conduci schimba filtru de aer cu, cel recomandat si de cate ori e recomandat.

:offtopic:

Eu am O SUGESTIE pentru tine, inainte de a ne da raspunsuri din varful limbii (negandite!) de sub masca necunoasterii...

Iti sugerez SA CITESTI mai intai CAT MAI MULTE POSTURI (si sunt destule, crede-ma, foloseste search..) si chiar sa iti faci amici aici care au acelasi motor ca si tine, (ca, cred ca ti s-a spus ca ai un motor pretentios..) si retine cat mai multe lucruri mai intai!

 

Lucrari de reparatii si intretinere chiar pentru un incepator (care ar sti doar sa conduca...) pot fi destul de solicitante si uneori COSTISTOARE si ...chiar dureroase cand gresesti din neatentie!

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.