Jump to content

De ce sunt mașinile BMW Seria 5 F10 atât de ieftine?


UnuLAltuL

Recommended Posts

Pai, bun si daca la reprez BMW mergi si aia gasesc istoricul masinii si reiese ca are service-ul facut si km sunt aia din bord si reviziile in server corespund cu cele din cartea service si chiar au 180k km ? Posibil ca la cele de pe mobile.de sa fie de pe flote sau particulare , si cele de la ~samsarii~ romani sa fie de pe licitatzii (tot flote) si chiar la numarul ala de km sa le vanda.

Despre cele din 2002 incoace fara evidentza service - Doamne ajuta.

Oricum ai dreptate vis-a vis de nr de km trecuti la anunturi, si e cam universal valabil la toate , totusi ptr cele clasa non premium gen Ford / VW... sunt sub 150k km.

 

Referitor la ceea ce zici tu am mentionat: Esti foarte norocos daca o sa gasesti o masina ieftina si buna.

Atentie mare la intrarile in reprezentanta, datorita faptului ca masina poate a avut de ex. 300.000 km, dupa care ii da inapoi 150.000, ii face o revizie la reprezentanta si masina figureaza cu ultima intrare la 150.000.

 

La reprezentanta se inregistreaza toate intrarile in soft si nu poate nici o reprezentanta sa le stearga, plus ca apar toate operatiile efectuate la masina.

 

In concluzie daca vrei sa iti cumperi o masina si are 150.000 km reali ce figureaza in baza de date a BMW, atentie mare ce lucrari s-au efectuat la masina restectiva.

 

O masina ok este o masina cumparata de la reprezentanta, sau de la primul sau al doilea proprietar, care a mers cu masina sa ii faca reviziile doar la reprezentanta, si esti sigur ca nu a platit pe un angajat al unui service sa spuna ca a facut reviziile la el.

Si aici sunt dubii de cumparare, pentru ca poate face 100.000 pe an, iar pentru revizia din reprezentanta ii poate da inapoi 70-80.000 pe fiecare an, iar masina figureaza compet cu reviziile la zi.

Interesant e ca la masinile SH, cumparate de la reprezentante iti da garantie 2 ani. Ceea ce e un avantaj enorm.

 

Rar sunt oamenii care vand masinile de bune, iar acelea imediat se cumpara, nu stau cu luniile la vanzare. Cine are bani si vrea o masina noua merge cu ea la reprezentanta, o lasa acolo si pleaca cu alta.

 

Daca verificati o masina la reprezentanta va sugerez sa aruncati si voi o privire in monitor, deoarece in Ro nu se castiga asa mut incat orice sursa externa de bani e acceptata.

Edited by Dobrescu Alex
Link to comment
Share on other sites

Prin ceea ce zic nu vreau sa iau painea numanui de la gura, dar cu siguranta daca esti un vanzotor cinstit si nu vrei sa dai teapa apreciezi asta.

Sunt sigur ca pe aici nu toti au BMW, si repezinta un mod direct de promovare a unei mici afaceri pe care o au.

Sunt oameni care vand BMW pentru ca cererea e mare, dar nu detin unul.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la ceea ce zici tu am mentionat: Esti foarte norocos daca o sa gasesti o masina ieftina si buna.

Atentie mare la intrarile in reprezentanta, datorita faptului ca masina poate a avut de ex. 300.000 km, dupa care ii da inapoi 150.000, ii face o revizie la reprezentanta si masina figureaza cu ultima intrare la 150.000.

 

La reprezentanta se inregistreaza toate intrarile in soft si nu poate nici o reprezentanta sa le stearga, plus ca apar toate operatiile efectuate la masina.

 

In concluzie daca vrei sa iti cumperi o masina si are 150.000 km reali ce figureaza in baza de date a BMW, atentie mare ce lucrari s-au efectuat la masina restectiva.

 

O masina ok este o masina cumparata de la reprezentanta, sau de la primul sau al doilea proprietar, care a mers cu masina sa ii faca reviziile doar la reprezentanta, si esti sigur ca nu a platit pe un angajat al unui service sa spuna ca a facut reviziile la el.

Si aici sunt dubii de cumparare, pentru ca poate face 100.000 pe an, iar pentru revizia din reprezentanta ii poate da inapoi 70-80.000 pe fiecare an, iar masina figureaza compet cu reviziile la zi.

Interesant e ca la masinile SH, cumparate de la reprezentante iti da garantie 2 ani. Ceea ce e un avantaj enorm.

 

Rar sunt oamenii care vand masinile de bune, iar acelea imediat se cumpara, nu stau cu luniile la vanzare. Cine are bani si vrea o masina noua merge cu ea la reprezentanta, o lasa acolo si pleaca cu alta.

 

Daca verificati o masina la reprezentanta va sugerez sa aruncati si voi o privire in monitor, deoarece in Ro nu se castiga asa mut incat orice sursa externa de bani e acceptata.

n

Vis a vis de garantie dezinformezi sau nu esti bine informat.

Eu personal am cumparat 4 autoturisme BMW din reprezentanta DE si doar una a avut garantie 1 an.(A avut garantie 1 an pentru ca era premium selection)

Unele mai au 1 an garantie cu Europlus garantie.

Majoritatea masinilor SH din reprezentante NU au garantie.Doar la cele care se specifica expres Europlus garantie sau Premium selection au garantie 1 an.

Link to comment
Share on other sites

n

Vis a vis de garantie dezinformezi sau nu esti bine informat.

Eu personal am cumparat 4 autoturisme BMW din reprezentanta DE si doar una a avut garantie 1 an.(A avut garantie 1 an pentru ca era premium selection)

Unele mai au 1 an garantie cu Europlus garantie.

Majoritatea masinilor SH din reprezentante NU au garantie.Doar la cele care se specifica expres Europlus garantie sau Premium selection au garantie 1 an.

 

Nu imi place sa ma contrazic. Fiecare crede ce vrea, dar e bine sa ca oamenii sa stie si de acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca cumperi o cratita de 3000€ de la un händler este obligat sa-ti ofere garantie, asa spune legea, il poti da in judecata daca se strica masina in per garantiei, acum daca in functie de dealer unii dau mai mult sau mai putin, sau o iei pe platforma avariata si o faci acasa de vanzare.....padurea e plina de uscaturi

 

Daca ai actele de proprietate de la primul proprietar care de obicei este o reprezentanta bmw si unde masina ruleaza in leasing 40k-50k Km si pe urma este vanduta tot de reprez. ca gebraucht geprüft wagen beneficiaza in continuare de garantie si are tot la zi, dupa ce ajunge la mana a 3.4-a la turci dispare brusc istoricul, apar reparatiile ascunse, km manipulati, dispar nr de proprietari... si se dau mai mult la export fara garantie :popcorn:

 

Mai exista si cazul in care o persoana lasa masina veche si cumpara alta din reprez cu garantie dar nu este de acord cu pretul pus pe masina lui de dealer, asa ca poate lasa masina la vanzare in reprez la cati bani doreste el dar nu beneficiaza de garantia oferita de reprez.

dar poate ca un romanas nu stie cum merg treburile se uita in parcul de masini, o vede mai ieftina si mai stinghera o plateste cash si pleaca pe roti sau platforma :pardon:

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

in afara de km falsificati si altele asemenea mi se pare o masina fara "vino-ncoa'". am am luat pt ca ramasesem cu nostalgia seriei 5 pre-bangle din care am avut cateva si mi-au placut. am dat-o dupa 4500km (cumparata noua).
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GeCj3.html#7ec9b1655f cel mai ieftin seria 5 din 2011

http://autovit.ro/anunt/mercedes-benz-e-classe-e-ID7GeBJN.html#79807f3a42 cel mai ieftin e-klasse din 2011

http://autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GeLlB.html#03a4b5bdad cel mai eftin a6 din 2011

adevarul e ca bmw-ul e SUSPECT de ieftin fata de cele doua marci!!!!!

Edited by danypop
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

MĂŁ uit pe autovit și mĂŁ minunez cât de ieftine sunt mașinile BMW Seria 5 F10 ĂŽn comparație cu rivalele Audi A6 și Mercedes Benz. Sunt ieftine și ĂŽn comparație cu seria 3 F30

 

ExistĂŁ foarte multe oferte la prețuri de 18-19000 euro pentru o mașinĂŁ din 2010 și 2011 cu absolut toate opțiunile pe ea.

Mi se pare incredibil de puțin pentru o asemenea mașinĂŁ.

 

Are cineva vreo explicație? De ce le vând nemții dupĂŁ doar 3-4 ani de utilizare? O astfel de mașinĂŁ merge fĂŁrĂŁ probleme ĂŽncĂŁ 4-5 ani de acum ĂŽncolo.

 

M-as mira sa gasesti la pretul asta full option..

Link to comment
Share on other sites

Daca scade cum a scazut si E60..Pe mine m-a costat 11 mii,2008 130 mii km,direct la nemti luat,din Bonn. Un F10 intretinut cu sub 200 mii km nu cred ca o sa gasesti mai jos de 20 de mii,la noi in tara e numai si numai samsareala,refuz sa cred ca mai exista masini la care nu s-a umblat. Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

Ba exista si masini intretinute la noi in tara, cu tot cu istoric verificabil si facturi pt orice surub schimbat. Dar nu le cauta nimeni, toata lumea vrea si ieftin si bun si garantat. Ceea ce nu se prea poate cand vine vorba de genul asta de masina.

Asa cum spunea si un coleg mai sus: o masina buna e o masina scumpa. As mai adauga indiferent de an si km.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Asa cum spunea si un coleg mai sus: o masina buna e o masina scumpa. As mai adauga indiferent de an si km.

Nu e chiar asa.

Exista ani prosti in cazul masinilor. Cam ca la vin. :D

Adica E60 prefacelift din 2004 clar e un exemplu bun. Sau E65 prefacelift.

 

Cat despre numarul de km, nu degeaba o masina cu putini km e foarte scumpa. Uzura nu e doar la interior

 

Degeaba ceri foarte mult pe o masina de 250 000 sau 300 000 km. Aia e o masina uzata si in care trebuie bagati bani indiferent de starea ei aparenta.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nici asta nu e regula. Mai sunt si masini intretinute foarte bine, la care s-a schimbat orice surub cu urme de uzura.

Dar astea nu se cauta. Sau chiar daca se cauta, sunt tratate dupa varsta.

Nu intreaba nici dracu in ce stare e masina (oricum ar fi subiectiva caracterizarea). Doar pretul conteaza.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Service Premium

 

Tu vorbesti de exceptii si ai dreptate in cazul anului de fabricatie.

 

Cat despre km, eu nu ma refeream la starea ei aparenta. Ma refeream la intretinere in adevaratul sens al cuvantului: tinut cont de uzurile tuturor pieselor cu risc, de la toate piesele unde e prezent cauciucul, amortizoare, sistem admisie-turbo-evacuare, cutie de viteze-cardan-diferential, curatare periodica radiatoare, toate fluidele din bara in bara, etc.. Daca iti pun in brate toate facturile reviziilor si pieselor schimbate, te crucesti. Si eu inca nu am trecut de 200.000km. Normal ca atunci cand ii va veni timpul nu o voi da ca pe o masina de flota din Belgia, iar cine intelege lucrurile astea va avea de castigat.

Sunt sigur ca iti dai seama ca nu ma laud, ci doar ca sunt pasionat. Si sunt sigur ca nu sunt singurul.

 

@Cosmin

 

Ai dreptate.

Edited by 99SDT
Link to comment
Share on other sites

@Service Premium

 

Tu vorbesti de exceptii si ai dreptate in cazul anului de fabricatie.

 

Cat despre km, eu nu ma refeream la starea ei aparenta. Ma refeream la intretinere in adevaratul sens al cuvantului: tinut cont de uzurile tuturor pieselor cu risc, de la toate piesele unde e prezent cauciucul, amortizoare, sistem admisie-turbo-evacuare, cutie de viteze-cardan-diferential, curatare periodica radiatoare, toate fluidele din bara in bara, etc.. Daca iti pun in brate toate facturile reviziilor si pieselor schimbate, te crucesti. Si eu inca nu am trecut de 200.000km. Normal ca atunci cand ii va veni timpul nu o voi da ca pe o masina de flota din Belgia, iar cine intelege lucrurile astea va avea de castigat.

Sunt sigur ca iti dai seama ca nu ma laud, ci doar ca sunt pasionat. Si sunt sigur ca nu sunt singurul.

 

@Cosmin

 

Ai dreptate.

 

De unde ai tras tu concluzia ca masinile de flota sunt prost intretinute?

Prietena mea are BMW`uri luate pe leasing operational si sunt mai bine intretinute ca 99% din masinile de pe forum, crede-ma. E si logic..Bavaria iti schimba ce vrei si ce nu vrei la ele la revizii..lesne de inteles de ce....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De unde ai tras tu concluzia ca masinile de flota sunt prost intretinute?

Prietena mea are BMW`uri luate pe leasing operational si sunt mai bine intretinute ca 99% din masinile de pe forum, crede-ma. E si logic..Bavaria iti schimba ce vrei si ce nu vrei la ele la revizii..lesne de inteles de ce....

 

Adevarul cu flotele e undeva la mijloc. Ce zici tu e adevarat insa daca masina a fost daily rental poti sa-i faci si pe dracu ca are uzura si la filetul de la buson.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adevarul cu flotele e undeva la mijloc. Ce zici tu e adevarat insa daca masina a fost daily rental poti sa-i faci si pe dracu ca are uzura si la filetul de la buson.

 

Si aici e o mica discutie. Firmele mari de inchirieri auto, gen Sixt (n-am actiuni, nu le fac reclama) au un standard, nu ofera rupturi clientilor si le intretin ca la carte. Angajatii trebuie sa justifice inclusiv drumurile pana la spalatorie auto.

Da, e ceva mai mare uzura ca masinile sunt fredonate de X soferi, dar mai bine una fredonata 50.000km (cam asta le e media) decat una alergata vreo 200.000km. La 200.000km vine revizia aia sanatoasa in care schimbi piese de te apuca paranoia. E o chestie generala, la aproape toate marcile.

 

Si aia care iau masini la daily rental, merg la consum, pe suspensie-directie daca e sa fie probleme, desi, masina luata de noua, cu roti comune (nu pune nimeni 19" la seria 3 la inchirieri - e un exemplu aleator)....ma astept sa fie in stare destul de buna si la capitolul asta.

Edited by jeezy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cat sunt la ei masinile sunt relativ bune, insa starea masinilor la momentul vanzarii nu este de dorit. Unele au zgarieturi de zici ca s-a sarit cu ele pe aratura, jante lovite, infundaturi in caroserie, etc. Ce este pe dedesubt nici nu vreau sa imi imaginez, unele au chiar motor defect. Ce se intampla cu ele dupa e lesne de inteles.

Si nu vorbesc prostii.

L.E. cat despre mersul la consum, eu zic ca nu e diferenta mare la diesel (2.0 l) unde daca mergi normal scoti un 6 l /100 km si daca mergi la rupere scoti 8 l /100 km.

 

 

Edited by Cristi_S
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.