Jump to content

Un urs Cabrio


joky

Recommended Posts

Acum trebuie polish si tratament complet la vopsea.

Polish a zis vopsitorul doar prin toamna, urmeaza sa fac motorul sa mearga calumea, si o izolare sub ea completa cu ceva amestec de ceara si vaselina ulei...ceva de genul. Tratament complet la ce te referi, chiar vreau sa fac, daca imi poti zice cu ce si cum, as fi recunoscator

 

 

Daca o sa investesti in ea ca si in padurar, o sa ai peste ani o masina clasica la care-i creste valoarea!Sper sa reușesc sa o vad live cand e gata ☺

Cam asta e ideea sa o fac un bibelou frumos, cand treci prin Zalau suna-ma si cu cea mai mare placere am sa ma dau mare :rolleyes:

 

Si pozeeee

post-11218-0-40638000-1469558242_thumb.jpg

post-11218-0-11771000-1469558248_thumb.jpg

post-11218-0-60772200-1469558252_thumb.jpg

post-11218-0-82200000-1469558257_thumb.jpg

post-11218-0-97782300-1469558266_thumb.jpg

post-11218-0-13127300-1469558272_thumb.jpg

post-11218-0-92533800-1469558277_thumb.jpg

post-11218-0-87036400-1469558282_thumb.jpg

post-11218-0-57920700-1469558286_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos! :goodjob:

Vezi ca ai uitat sa ii pui ceva

Nu am uitat, dar erau prea uzate si vopsitorul a zis ca el nu le pune pe masina proaspat vopsita, ca nu se cade...are dreptate omul, am sa caut 2 noi noute si stralucitoare si am sa le montez.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutare, nu am mai scris de ceva vreme nimic despre urs. Am rezolvat motorul, masina merge super, tinichigeria si vopsitul si ala s-a facut, ati vazut pozele, mai urmeaza iarna asta interiorul. Am o rugaminte, nu am garaj sa o tin peste iarna, masina va sta in curte sub o terasa, si as vrea sa trag o husa peste, credeti ca va fi ok sau...si eventual ce sa fac cu bateria, sa o dau jos, iar cu husa ar trebui data jos lunar....sau e ok daca o invelesc si o desfac la primavara. Astept idei si recomandari. Va doresc iarna usoara.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Foarte faina!

a mai facut probleme motorul?

umbla un pic la suspensia fata ca sta prea sus masina

 

Motorul merge ok, parca tremura putin in relanti, nesemnificativ. Suspensia vreau sa o schimb pe fata, ce imi recomanzi? Arcuri sport sau si telescoape? de care? ce drop?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Buna dragi colegi, nu am mai postat demult, uite ca am reusit sa mai fac cate ceva la Urs, in sfarsit am reusit sa fac interiorul, urmeaza saptamana aceasta si volanul si husa de la schimbator.Astept reactiile, criticile, sfaturile voastre. Sa aveti o vara frumoasa.

post-11218-0-40041000-1525047289_thumb.jpg

post-11218-0-66774800-1525047302_thumb.jpg

post-11218-0-36083400-1525047315_thumb.jpg

post-11218-0-39761800-1525047321_thumb.jpg

post-11218-0-52336500-1525047326_thumb.jpg

post-11218-0-89869200-1525047334_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca si posesor de urs cabrio ... am avut si eu idei sa retapitez interiorul, dar am renuntat cand am vazut ce costuri implica o lucrare executata f.bine. Cu fel si fel de creme si solutii am reusit sa fac un interior decent, chiar daca scaunul soferului mai are ceva crapaturi. Saptamana trecuta fiind f.cald am reusit sa aplic o crema de hidratare destul de consistenta, COLOURLOCK Elephant Leather Preserver.

Legat de retapitarea interiorului nu prea si-au dat interesul, fiind un material cu linii nu au reusit sa pastreze o continuitate, aici ma refer in special la scaunul soferului care are liniile puse intr-o alta directie fata de toate celelalte scaune. La spatar dunga rosie este in partea stanga, cum privesti din fata, la sofer este in partea dreapta. La sezut dunga rosie este in partea dreapta, dar scaunul spate stanga este in stanga. Sezutul de la scaunul din dreapta spate are materialul in doua directi. Eu zic ca te-ai grabit cu retapitarea.

In rest iti urez cat mai multi km fara probleme, poate ajungi la BMW e30 Fest 2018.

P.S. Am avut si eu Borbet A, dar cu unele OE da mult mai bine, parerea mea.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Buna dragi colegi, nu am mai postat demult, uite ca am reusit sa mai fac cate ceva la Urs, in sfarsit am reusit sa fac interiorul, urmeaza saptamana aceasta si volanul si husa de la schimbator.Astept reactiile, criticile, sfaturile voastre. Sa aveti o vara frumoasa.

arata bine interiorul chiar daca era de preferat sa incerci sa il refaci in schema originala.Borbet parca nu dau bine pe cabrio nu stiu de ce daca tie iti plac nu mai conteaza.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca si posesor de urs cabrio ... am avut si eu idei sa retapitez interiorul, dar am renuntat cand am vazut ce costuri implica o lucrare executata f.bine. Cu fel si fel de creme si solutii am reusit sa fac un interior decent, chiar daca scaunul soferului mai are ceva crapaturi. Saptamana trecuta fiind f.cald am reusit sa aplic o crema de hidratare destul de consistenta, COLOURLOCK Elephant Leather Preserver.

Legat de retapitarea interiorului nu prea si-au dat interesul, fiind un material cu linii nu au reusit sa pastreze o continuitate, aici ma refer in special la scaunul soferului care are liniile puse intr-o alta directie fata de toate celelalte scaune. La spatar dunga rosie este in partea stanga, cum privesti din fata, la sofer este in partea dreapta. La sezut dunga rosie este in partea dreapta, dar scaunul spate stanga este in stanga. Sezutul de la scaunul din dreapta spate are materialul in doua directi. Eu zic ca te-ai grabit cu retapitarea.

In rest iti urez cat mai multi km fara probleme, poate ajungi la BMW e30 Fest 2018.

P.S. Am avut si eu Borbet A, dar cu unele OE da mult mai bine, parerea mea.

Ai dreptate, legat de liniile respective, s-au chinuit mult sa le puna egal, dar era nevoie de mult material ca apareau pierderi, si a fost scump materialul 150 lei MP, eu am folosit 5 Mp si a fost la limita. Vechea tapieterie din piele era foarte uzata, plus ca la scaunul soferului nu mergeau reglajele, scaunul era sudat, spatarul de sezut, si cu ocazia asta am rezolvat si reglajele, as fi vrut material original cel cu culorile "M", am gasit pe ebay la 100 euro 1m liniar, si aveam nevoie de 3m liniari, asa cum arata acum am ajuns la 2700 lei cu interiorul, eu sunt multumit, daca stii ceva BBS style 5 ma intereseaza si pe mine, caut de ceva vreme, dar preturile ma omoara.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina.Se tine bine vopseaua conform pozelor. O tii numai in garaj? sau prin parcari

 

Pune doar ceara de cavitati in praguri si lonjeroane. Nu folosi vaselina si ulei

Multumesc, vara circul cu ea, deci sta prin parcare, iarna este in curte sub o terasa cu prelata pe ea

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.