Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Vibrochenul nu are gram de uzura. Nici lanturile.

Doar patinele sunt dintr-un material de rahat. De acolo provine sunetul. Probabil noile patine, fiind din alt material elimina neajunsul asta.

 

Esti prea optimist. Eu as zice "POSIBIL", nu "probabil"

Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu sa schimb distribuitia preventiv pentru ca exista un sunet ciudat in spatele motorului si mecanicul mi-a spus ca toata treaba ar costa in jur de 1100 euro. Mi-a spus ca schimba tot chitul de distributie, surube,garnitura chiulasa,ulei,antigel... toate piesele undeva la 30 mil. Va intreb pe cei care stiti daca pretul este unul corect ?
Link to comment
Share on other sites

Mai trebuie inlocuite si ceva garnituri + ca schimbi ulei, filtru etc.

 

deci daca ia in considerare TOT, atunci e un pret OK.

Bun...am vb si cu Robert si mi-a spus ca toata distractia ii cam 31 de mil cu tot kit-ul complet plus garnituri si ulei ....diferenta pana la 50 unde dispare ?

Link to comment
Share on other sites

Am "rezervat" a doua postare in topic unde cred ca ar fi util sa punem o lista cu piesele care trebuie inlocuite (coduri, pret aproximativ, bucati).

 

Am pus o lista acolo mai veche insa nu am timp acum sa ii fac update. Ar trebui apoi cand aflam ceva nou sa modificam acolo sa stim ce si de ce schimbam. Deocamdata e invizibila postarea respectiva.

Link to comment
Share on other sites

... garnitura chiulasa,ulei,antigel...

Io cred ca mecanicul tau se plictiseste. Ce dracu sa caute la chiulasa?

LA fel, antigelul se recupereaza. Eventual se completeaza cu 1-2 litri de amestec. Chilipir.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Am "rezervat" a doua postare in topic unde cred ca ar fi util sa punem o lista cu piesele care trebuie inlocuite (coduri, pret aproximativ, bucati).

 

Am pus o lista acolo mai veche insa nu am timp acum sa ii fac update. Ar trebui apoi cand aflam ceva nou sa modificam acolo sa stim ce si de ce schimbam. Deocamdata e invizibila postarea respectiva.

 

 

hai ca va ajut eu

11318510014 X1

11318509926 X1

11317797899 X1

11317797900 X1

11317797898 X1

13527797908 X1

11317797901 X1

13527797906 X1

13527800395 X1

11317797516 X3

11147797491 X1

13527797904 X1

13528572504 X1

13527797903 X1

13527797905 X1

 

total - 1.375 lei

Link to comment
Share on other sites

am un prieten la 99000 se aude f tare lantul cu revizii facute doar la Banat Car Timisoara si vreau sa va spun din proprie experienta ca N47 este aproape identic cu motoarele de la Mercedes dupa 2009. Am avut ocazia sa desfac un motor de E clase din 2010 si sunt 95 % la fel, difera doar turbinele, galeria admisie si sistemul electronic, ei folosesc Delphi. Aceleasi probleme cu arborele si distributia dar avea 310000. niste motoare f slabe din punctul meu de vedere.
Link to comment
Share on other sites

hai ca va ajut eu

 

Din pacate nu e buna lista. De asta si vreau sa fie asa de info o postare dedicata la inceputul topicului. BMW inca modifica componentele si apar noi si noi versiuni de piese.

 

In decembrie au inlocuit patinele pentru ca desi inlocuta distributia, dupa un timp iarasi facea zgomot. Inclusiv la cele la care a fost inlocuit si arborele!

 

Astfel au aparut noi patine :angry2:

 

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/262715_380720808684383_132116616_n.png

 

si

 

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/45013_380720815351049_568134850_n.png

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu e buna lista. De asta si vreau sa fie asa de info o postare dedicata la inceputul topicului. BMW inca modifica componentele si apar noi si noi versiuni de piese.

 

In decembrie au inlocuit patinele pentru ca desi inlocuta distributia, dupa un timp iarasi facea zgomot. Inclusiv la cele la care a fost inlocuit si arborele!

 

Astfel au aparut noi patine :angry2:

 

 

 

si

 

 

 

 

CHAIN TENSIONER

1

02/13

13 52 7 797 903

asat imi apare mie in programul BMW fabricatie pana in februarie 2013 adica luna care inca nu s-a terminat

poza reala cu patinele nu am pentru ca nu le am fizic la mine

Link to comment
Share on other sites

Alea ce am scris eu apar intr-un PUMA.

 

Deci si intinzatorul de lant are acum alt partnumber ? :wacko:

 

 

unde ai vazut tu ca am zis de intinzator si ca are alt cod? am dat cod de patina - piesa 6

 

vezi foto

 

L.E.

daca tot ai gasit in puma pozele pune si noile coduri care zici tu ca s-au schimbat in decembrie

 

greseala mea ca mi-am pierdut cateva minute din viata sa scot niste coduri si sa le pun aici

nu se va mai repeta

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Aparea la tine in postare:

 

CHAIN TENSIONER

 

De ce te-ai ofticat acum? Chiar nu inteleg...

 

Sunt linkuri. Puse de mine catre materiale postate de altii.

 

Iar aici discutam pentru ca intereseaza pe multi ce trebuie schimbat, preturi, garatie etc.

 

Nimeni nu se da expert ci doar se discuta. Daca nu te-ai prins inca, asta e un forum. Nu e service...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.