Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Alina B din ce an este masina ta?Din cate inteleg distributia nu prezenta urme de uzura.

Masina este din 2008, 120D - N47, 107000km

 

Si eu spun ca ar fi recomandat sa-l fi schimbat dar sincer daca nu ai facut-o nu m-as stresa prea mult in locul tau. Presupun ca ai in motor un ulei de calitate ce nu-si pierde proprietatile dupa numai 5k km. Va unge destul de bine noul kit.

 

Iar referitor la impuritati in vechiul ulei cum spunea un coleg de mai sus....de aceea exista filtrul, nu? :rolleyes: Multa bafta!

 

Ultima data am pus ulei bmw 5w30 si filtru MANN, sper sa fie ok. Acum pentru inca 500km in plus sau in minus...

Link to comment
Share on other sites

dragi colegi....cate probleme am citit pana acum despre distributia la variantele de dupa 2009, e90 si f10 ...... mi-am pus mainile in cap .... nu-mi vine sa cred ca s-a ajuns la bmw sa se umble la distributie ...... masini care se pare ca merg dupa varianta "afara vopsit gardul" ....se pare ca doar marketingul si design-ul sunt singurele domenii in care s-a investit foarte mult de catre producator ....

 

cred ca revin la e46/2004 (fl) sau cel mult e90 (2006-2007 nfl) ..indiferent ca o iau cu 250k km ..

 

am ramas interzis la cate probleme vad...in special la distributie.....si cand am mai observat ca la f10 pt schimbarea distributiei trebuie sa dai jos motorul sau in cel mai fericit caz ...se da cutia de viteza jos ....o doamne.....

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare , am inlocuit de curand distributia la un seria 5 , avand celebrul motor in discutie N47 , 2.0D si va pot spune ca piesele pe original m-au costat undeva 2200 de lei si manopera 2000 de lei la Bimmer Service din CT . Toata distractia a durat cam 3 zile , sunt foarte multumit de masina si parerea mea este ca cei care se plang de distributie nu au bani sa intretina masina . Daca schimbi distributia iti poti vedea linistit de viata fara sa`ti mai pierzi timpu` pe forum despre problemele motorului .Cunosteam problema distributiei si cu toate astea tot am cumparat masina , am mers cu ea la service , a "ascultat-o" mecanicu` si mi-a recomandat sa o cumpar . Din ce am inteles distribuita are o bataie specifica inainte de a se rupe , la mine nu a fost cazul , dar am schimbat distributia preventiv.

Un minus pentru acest motor este tremuratul la relanti , atunci cand motorul se incalzeste , resimtindu`se destul de pronuntat in interioriorul masinii .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

fara suparare dar sunt aici colegi care au masini cu 500k sau peste si nu au umblat niciodata la distributie...iar generatiile astea noi, pardon "cazanele" astea noi nu ajung nici la 200k si gata, umbli la distributie parca e opel sau vw....si acolo un set de gume costa cat o distributie la bmw (fara manopera) .....in momentul cand te impaci cu gandul ca "asa au toate"..atunci sunt cele 2 lucruri in viata care se platesc si scump .....una dintre ele este domnia, cealalta o stiti cu totii.

 

nu am mai intrat de mult pe forum, dar acum aprox 1 an si ceva chiar 2...se discutau despre cu totul alte probleme la bmw mult mai acceptabile ...dar nici de cum de distributie (sau foarte foarte rare)...acum vad ca acest capitol este "ceva normal" si ca "asa e la toate" si ca ne impacam cu gandul ......

 

fara suparare colegi...poate am fost off-topic cu scuzele de rigoare ...

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

fara suparare dar sunt aici colegi care au masini cu 500k sau peste si nu au umblat niciodata la distributie...iar generatiile astea noi, pardon "cazanele" astea noi nu ajung nici la 200k si gata, umbli la distributie parca e opel sau vw....si acolo un set de gume costa cat o distributie la bmw (fara manopera) .....in momentul cand te impaci cu gandul ca "asa au toate"..atunci sunt cele 2 lucruri in viata care se platesc si scump .....una dintre ele este domnia, cealalta o stiti cu totii.

 

nu am mai intrat de mult pe forum, dar acum aprox 1 an si ceva chiar 2...se discutau despre cu totul alte probleme la bmw mult mai acceptabile ...dar nici de cum de distributie (sau foarte foarte rare)...acum vad ca acest capitol este "ceva normal" si ca "asa e la toate" si ca ne impacam cu gandul ......

 

fara suparare colegi...poate am fost off-topic cu scuzele de rigoare ...

 

Ai partiala dreptate, insa ''cazanele'' astea noi au tractiune integrala, 218 cp si motorul de doar 1995 cmc iar consumul este asemanator cu al unui Logan. Undeva trebuie facut rabat nu?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

totusi, cei carora li s-au rupt lanturile, chiar si pe acest forum, sunt putini.

nu toti isi fac distributia preventiv pentru ca nici nu stiu de astfel de probleme, comparat cu cate n47 circula.

si sunt convins ca sunt o gramada de n47 peste 200 000 km fara distributie schimbata, inclusiv a mea.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca la noile motoare B47 au rezolvat problema. Din cate am inteles sunt revizuite total, mai silentioase si turbo cu lag mai mic.

 

Stie cineva cand si daca noul B57 va fi disponibil pe F30 330d LCI? Pe net nu prea gasesc informatii despre el (doar pe seria 7).

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu distributia la Bogdan (BM Garage); multumit de lucrare, motorul e mai silentios parca; sa vedem cum se manifesta in timp.

Lucrarea a durat vreo 3 zile, la xdrive procedura e mai complicata; am schimbat cu ocazia asta si kit-ul de ambreiaj si uleiul din cutia manuala.

Distributia veche cred ca ar mai fi rezistat 30-40k km, nu avea urme serioase de uzura (comparand cu cea noua, cea veche avea un usor fasait intre 1400-1800 de ture).

Am schimbat si tipul de ulei (am trecut pe Motul, parca cel nou original e cam zgomotos, si era si cam mazgos pe lant dupa ce a fost demontat).

 

In concluzie, cred ca merita suma platita pentru linistea dobandita :) (mai silentios in masina, si mai linistit soferul).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, E90, 2.0D, 2007, 250k km, la mine de 30k. E posibil sa fie probleme cu distributia dar sa se auda doar in mers si nu cand stationez?

Am ascultat si la rece si la cald in timp ce stationez si nimic nu se aude, m-am uitat la multe video-uri si cred ca mi-as da seama daca s-ar auzi. Insa in sarcina mi se pare ca se aude ceva zgomot.

E posibil asa ceva sau doar sunt eu paranoic? E posibil sa fie probleme si sa se auda doar in mers?

Eu toate videoclipurile pe care le-am vazut erau in stationare, de asta ma intreb...

Link to comment
Share on other sites

Cand un motor ajunge la 250k - 300k km are nevoie de verificare/inlocuire distributie si daca nu e N47. Nu exista motoare eterne.

 

Zgomotul de lant nu prea depinde de sarcina. Daca e sa se auda, se aude si stand pe loc. In miscare, e chiar mai greu de auzit.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu ce zici tu, planuiesc sa o schimb dar la toamna... defapt planuiam s-o schimb acuma dar am avut alte probleme si s-au dus banii (poate chiar dublu), deci am amanat pentru la toamna.

Doar ca m-am speriat putin cand mi s-a parut ca aud ceva in mers, si de atunci sunt putin paranoic.

Mersi de opinie, ma gandeam si eu ca ar trebui sa se auda si stand pe loc daca era cu probleme. Pana una alta, o s-o tot ascult pana la toamna, noroc ca a venit vremea calda si nu mai e nevoie sa circul asa des cu masina :)

Link to comment
Share on other sites

am schimbat tot kitul plus vreo cateva garnituri/suruburi si nu stiu ce pinion - 2300 toate piesele originale.

manopera a fost cam 2000 ron, la xdrive e mai mult de lucru.

Abureala... E ceva mai mult de lucru, dar se schimba fara probleme intr-o zi daca gasesti niste mecanici care stiu ce fac.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut, E90, 2.0D, 2007, 250k km, la mine de 30k. E posibil sa fie probleme cu distributia dar sa se auda doar in mers si nu cand stationez?

Am ascultat si la rece si la cald in timp ce stationez si nimic nu se aude, m-am uitat la multe video-uri si cred ca mi-as da seama daca s-ar auzi. Insa in sarcina mi se pare ca se aude ceva zgomot.

E posibil asa ceva sau doar sunt eu paranoic? E posibil sa fie probleme si sa se auda doar in mers?

Eu toate videoclipurile pe care le-am vazut erau in stationare, de asta ma intreb...

Teoretic ai M47 nu N47,deci nu ai probleme cu distributia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.