Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Cred cĂŁ s-a mai scris ĂŽn topicul ĂŁsta de zeci de ori. Doar original! Nu vĂŁ riscați cu mântuialĂŁ aici.

Se pare ca si originalul e "mântuialã". :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu costurile schimbarii distributiei conteaza. Conteaza daca motorul N 47 are PROBLEME. Si ca aceste probleme sunt la distributie.

ROG POSESORII DE N47 TRECUTI DE 150K, 200K SAU MAI PUTINI SA POSTEZE DACA AU SCHIMBAT DISTRIBUTIA SAU NU SAU AU AVUT PROBLEME MAJORE CU MOTORUL LOR.

DACA AU SCHIMBAT-O, CATI KM REALI AU LA BORD.

RESTUL DISCUTAM DISCUTII- am auzit... istorii.

Link to comment
Share on other sites

Nu costurile schimbarii distributiei conteaza. Conteaza daca motorul N 47 are PROBLEME. Si ca aceste probleme sunt la distributie.

Din momentul in care lantul la 50-100 modele (BMW de dupa 2005) face zgomot la 100-150k km SUNT probleme la distributie!

 

Nu trebuie sa strigi la noi ca tu sa te faci inteles.

Tu ar trebui sa intelegi ca probabil nu sunt 20 de motoare M47 cu distributia rupta pe tot internetul. Cu totul alta este istoria lui N47! Deci, ce trebuie tu sa intelegi, ar fi .. CONDITIILE NECESARE LA O DISTRIBUTIE TINUTA DE LANT!

 

Am un M47 cu 373331 km in bord, lant original. Si nu imi pare rau daca maine se rupe! Stiu ca e trecut bine de tinerete! :drinks:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

235 k cu zgomot de lant confirmat si la reprezenteante :) si talpa la greu pe ea pe un se poate ,depozitat 7000 lei deoparte pentru eventual motor .NU schimb nimic ,asa : la ambitie , NU menajez nimic ! Edited by Vik71
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dar nu e mai benefic sa faci distributia cu 3000 de ron si de restul banilor sa te distrezi, sau ai un pic de masochism in ce priveste motorul N, preferi sa vezi cand crapa, sa montezi altul,e e posibil sa fie mai praf decat al tau, nu inteleg rationamentul? Edited by calinus68
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar nu e mai benefic sa faci distributia cu 3000 de ron si de restul banilor sa te distrezi, sau ai un pic de masochism in ce priveste motorul N, preferi sa vezi cand crapa, sa montezi altul,e e posibil sa fie mai praf decat al tau, nu inteleg rationamentul?

Zici tu ceva!

Mai ales daca motorul trage, si nu consuma uleiul..

 

Si mai ales ca zice ca aude lantul! :pirate:

 

Eu daca as auzi lantul la al meu M47 maine as fi cu, calele pe el!

Iar daca se rupe din senin, tot il desfac sa ii fac poze de net! ;)

Link to comment
Share on other sites

Dar nu e mai benefic sa faci distributia cu 3000 de ron si de restul banilor sa te distrezi, sau ai un pic de masochism in ce priveste motorul N, preferi sa vezi cand crapa, sa montezi altul,e e posibil sa fie mai praf decat al tau, nu inteleg rationamentul?

 

DA prefer sa vad cum si cand si unde crapa si nu ma intereseaza ca cheltui 3000 sau 7000 sau 14.000

vreau sa ma bucur de ea si NU menajez absolut nimic , plec la orice drum indiferent de distanta cu toata inima . ma m saturat de paranoia si aici si pe alte jde site-uri ,youtube-uri etc

imi este incredibil cum pe un renumit site de ,,cereri piese auto,, care il urmaresc zi de zi se cauta mai mult motoare de m47 si nu de n47 !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

asta in primul rand

si sunt curios cand se duce motor cu zgomot de lant versus la cele care nu au dat nici un simptom ,cazuri si pe aici ! dupa 21 ani de carnet si n masini ,nu mai spun de km sunt curios daca la bmw voi face pentru prima data in viata mea reparatie la motor ,n am facut nici macar segmentare la nici unul .

un motor f. curat , NU consuma ulei ,absolut nota 10 ca tinuta de drum .

+ am citit n cazuri care au schimbat distributia degeaba degebuta !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 mecanici f.f. buni imi spun ca NU e zgomot de lant , absolut cu schimb ulei etc etc am ajuns pe la ei , nu ma m dus sa mi asculte la nimeni motorul in special

la apan braila in urma resetarii erorii in ce priveste dpf ,mecanicul de acolo mi a zis din prima ca am zgomot de lant :)

eu nu contrazic ,se aude ce i drept o vajaiala :) dar repet ,nu stau stresat si ii dau pe unde o prind fara mila . 15.000 la mine si 4 luni

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in special

la apan braila in urma resetarii erorii in ce priveste dpf ,mecanicul de acolo mi a zis din prima ca am zgomot de lant :)

eu nu contrazic ,se aude ce i drept o vajaiala :) dar repet ,nu stau stresat si ii dau pe unde o prind fara mila . 15.000 la mine si 4 luni

 

Dupa ce se termina "furtuna" parerilor altora despre ce vrei sa faci tu cu motorul care il ai, sa nu uiti sa treci din nou pe aici cand se rupe lantul! ;)

Si eventual ceva poze la patine, intinzatoare si lant. :super:

 

Nu e ambiție, e prostie, dar e mașina ta, tu știi!

Problema e ca s-ar putea sa il lase cand ii este lumea mai draga...

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Nu e ambiție, e prostie, dar e mașina ta, tu știi!

 

vezi ti de masina ta si de PROSTIA TA ? DA ?

n avea tu grija mea la capitolul intretinere !!

 

mi se freaca de cea,,furtuna,, si ca ma lasa in Malaezia ,inteles ??

Edited by Vik71
  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit colegu, nu te agita. :rolleyes:

 

Vezi ca aici pe forum sunt ,,meseriasi" care-i contrazic pana si pe inginerii de la BMW, chiar si cartile de specialitate.

 

Atentie, NU fac aluzie la nimeni, ca sa nu se interpreteze gresit, daca se simte cineva, e strict problema lui. :thumbsup:

 

Vai de tine sa nu asculti ce spun sau sa-i contrazici. :wacko:

Edited by radu95
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa se termine aceasta sarada, ar fi mai bine daca s-ar face o statistica, sa vedem CATE distributii sunt rupte la acest tip de motor.

 

Din ce scrie aici, ideile sunt impartite, sa vedem si noi cate distributii sunt rupte, CAUZA lor, adica motor cu modificari, intretinere, nr. km, etc. etc.

 

Din ce am citit aici unii se plang ca s-a rupt distributia la 150.000 km. ( ei spun ca sunt originali ), iar altii care au schimbat distributia la 250.000 km., spuneau ca nu avea uzura.

Edited by radu95
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.