Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

din pacate un amic din Belgia cu acelasi n47 din 2012 imi spune ca i a crapat motorul din cauza distributiei ,masina luata din reprezentanta bmw Bruxelles [ in 2016] , 113.000 km actuali cu lant rupt

9934 euro a primit ,,oferta,, schimb motor !

Edited by Vik71
  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat distributia la 525d f10 acum 3 zile la 133000,masina a fost achizitionata acum 2 ani de la mhs motors,la 103000,inainte sa o schimb se auzea putin lantul daca tineai urechea aproape de capota,acum zgomotul de lant a disparut,costul total a fost de 3200 lei,mi-au spus ca mai mergea inca 50000km,nu avea uzura foarte mare,am schimbat-o pentru linistea mea.
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cine naiba iti poate garanta ceva?!?!? Sunt doar aberatii pentru cei care le inghit.

Sincer...nici pe vik71 si nici pe cei ce schimba distributia preventiv nu i-as putea judeca.

Si eu sunt la 238.000 si ii dau bice fara stres.

Depinde cat de puternic esti psihic...ca problema exista...ce ne mai cacam pe noi

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema este si la motoarele noi N47T. Ieri mi s-a rupt distributia in mers, la vreo 80km/h. Masina are 182.000Km, reviziile la zi, fabricata in Martie 2013. Cost la reprezentanta pentru inlocuit motorul 9000EUR. Partea trista este ca acum 2 saptamani cand am schimbat placutele de frana mi-au spus ca se aude un zgomot la distributie si-mi recomandau sa o schimb. Luni era programata la schimbat distributia :(.

 

Parerea mea: daca aveti vreun zgomot pe la lantul de distributie si mecanicul va zice sa o schimbati - do it.

  • Like 6
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Problema este si la motoarele noi N47T. Ieri mi s-a rupt distributia in mers, la vreo 80km/h. Masina are 182.000Km, reviziile la zi, fabricata in Martie 2013. Cost la reprezentanta pentru inlocuit motorul 9000EUR. Partea trista este ca acum 2 saptamani cand am schimbat placutele de frana mi-au spus ca se aude un zgomot la distributie si-mi recomandau sa o schimb. Luni era programata la schimbat distributia :(.

 

Parerea mea: daca aveti vreun zgomot pe la lantul de distributie si mecanicul va zice sa o schimbati - do it.

 

:rolleyes:

 

Se pare ca iar au scazut incasarile pe schimb de distributii la service-uri. Era si timpul de ceva nou din seria "cascati bine urechea la motor, altfel riscati sa platiti mii de euro...." :frantics:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta cei care nu sunt stresati de distributie care are zgomotul specific prezent cu siguranta nu vor scoate masina din tara.

Pur si simplu e prea riscant si costisitor!!! :hmm: :scratchchin:

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sunt sceptic, deși nu cunosc situația, mi-ar plăcea să am mai multe detalii. Poate omul chiar are o suferință, dar mi se pare foarte suspect, îmi pare rău: prima postare e o direcționare la schimbat distribuție... Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema este si la motoarele noi N47T. Ieri mi s-a rupt distributia in mers, la vreo 80km/h. Masina are 182.000Km, reviziile la zi, fabricata in Martie 2013. Cost la reprezentanta pentru inlocuit motorul 9000EUR. Partea trista este ca acum 2 saptamani cand am schimbat placutele de frana mi-au spus ca se aude un zgomot la distributie si-mi recomandau sa o schimb. Luni era programata la schimbat distributia :(.

 

Parerea mea: daca aveti vreun zgomot pe la lantul de distributie si mecanicul va zice sa o schimbati - do it.

 

Ce sa mai, cont nou, primul post.. ai venit sa ne zici cum trebuie schimbata distributia cand recomanda Dorel de la service. Nu prea mai au clienti servisurile de cartier?:))

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, daca intr-adevar i s-a rupt distributia, aici va posta cel mai probabil prima data. Nu la update de harti sau modele retro. Nu putem stii 100% care e situatia.

 

Si ar fi frumos sa ne rezumam doar la dstributie, nu la useri falsi sau teoria conspiratiei. Poluam topicul aiurea...

Link to comment
Share on other sites

ececiu iti recomand sa-l refaci, nu e cine stie ce...se face destul de usor, insa dute undeva unde baietii aia fac toata ziua distributii, posibil niste culbutori sparti,supape indoite (de refacut chiulasa), iar in cel mai rau caz ti-a strambat si axele cu came, oricum ar fi se face pana in 10.000 lei cu tot cu piesele noi OE la distributie.
Link to comment
Share on other sites

hello, intru pe forum si va citesc de vreo 2 saptamani de cand am auzit ca pot fi probleme la distributie. am zis ca nu are rost sa o schimb, ca este bmw, ca e distributie pe lant, ca poate o schimb alta data, ca sunt service-uri care vor sa faca bani din piatra seaca. pentru cei care sufera de teoria conspiratiei acuta am dovezi :)

 

din service mi-au spus ca nu recomanda sa-l refac si ca-mi recomanda inlocuirea si bineinteles ca mi-au dat un pret de bmw nou. deja am cautat motor la dezmembrari si o sa-l schimb.

Edited by ececiu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

curios ca vorbeste direct despre o gama de motoare N47 pt care nu s-au semnalat atatea probleme (N47T)... poate or mai rasari niste clienti speriati si din randul posesorilor de masini cu astfel de motorizari

 

@ececiu, chiar am dori, daca nu iti e prea greu, sa pui cateva poze cu motorul tau cu distributia rupta :console:

 

pt curiosi :

 

[citat din PUMA 13588845-03]

 

Attention:

No repairs are allowed in vehicles with production date after 03/2011 and vehicles in which all existing measures have already been made. The sound now is the moment, the normal state of this world! No risk of broken chain!

 

tare chestia cu sunetul

Link to comment
Share on other sites

Eu nu va inteleg ce atata tam tam si despicati firul in 4 de n ori.

 

Distributia pe lant in ziua de azi e o C O N S U M A B I L A. Cine nu vrea sa inteleaga problema lui.

 

Am schimbat si la alte marci distributia pe lant in trecut (Honda 2,2 i-cdti, Mercedes 220cdi )cat si la al meu n47 acum un an, distributii ce erau largite si se auzeau cum bateau.

 

Pe scurt si fara alte filozofii, se recomanda distributia schimbata in jurul celor 200,oookm .

 

In cazul in care sunt prezente zgomote de lant inaintea celor 200.oookm -> schimbati distributia.

 

In cazul in care sunteti increzatori si ferm convins ca distributia originala nu trebuie schimbata -> va doresc noroc si sanatate.

  • Like 8
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

 

Distributia pe lant in ziua de azi e o C O N S U M A B I L A. Cine nu vrea sa inteleaga problema lui.

 

 

Da, este consumabila dar nu e normal sa schimbi un lant la ~200k. Uite, la PSA, la 2.0hdi, de exemplu, distributia este pe curea, se schimba intre 180k si 240k. Si e curea, subliniez

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hello, o sa-i rog pe baieti cand se apuca de masina sa faca niste poze si o sa le pun aici.

Mai jos un link la o poza de cand am pus masina pe stand si mi-au recomandat schimbarea distributiei. Poza e facuta pe furis ca nu au vrut sa-mi dea cele 17 pagini cat avea raportul de testare.Poza constatare

 

cu exceptia notice-ului in cazul meu: replacement of engine is required :(

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Păi tocmai, că zice "Replacement of engine is not required" inițial.- sunt curios cu ce au verificat întinderea. Pare destul de detaliat raportul și problema specifică identificată în clar pe întinzător.

E reprezentanță. E clar de ce sugerează înlocuirea motorului după rupere.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un bmw f30 fabricatie 12.2013. Masina are 153.000 km. Am citit prin acest topic, am citit pe site-uri uk, lumea ar spune ca nu mai sunt probleme dupa mid 2013 cu n47.

Ce sesizez eu la masina este faptul ca toarce putin neobisnuit pentru un diesel, parca lovesti cu viteza o paleta de plastic (asta ar fi zgomotul). Am fost cu ea la service pentru o revizie generala si nu au spus nimic de acest sunet, bine, atunci nici nu imi intrase in cap sunetul si nici nu am intrebat. In schimb, mecanicul mi-a sugerat ca ar trebui sa schimb distributia sa stau relaxat "pe viata" cum s-a exprimat (mi-a spus ca noile seturi de distributii vin cu ceva cauciucuri care absorb vibratii, nu prea am inteles). In acelasi timp, mi-a zis ca ar trebui sa schimb si uleiul la cutia de viteze. Cutia de viteze schimba foarte bine, nu am probleme. El spunea ca se schimba uleiul la cutie cam la 80k km. Asa o fi?

Daca exista posesori cu an de fabricatie >mid 2013, ati schimbat distributia? S-a rupt lantul? Motorul se aude cum am zis mai sus? 5600 lei pe distributie si ulei cutie sunt dispus sa investesc, dar parca imi e tarseala sa arunc cu banii daca totul functioneaza cum trebuie.

Totusi, fiind o discutie, daca aveti experienta, va rog sa le impartasiti asa cum am sharuit si eu.

 

Multumesc!

 

Update: Am uitat sa precizez, masina este ED (poate conteaza). Model luxury line.

Edited by immgit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.