Jump to content

nu se deschid geamurile electrice de la sofer la e90


laurac

Recommended Posts

  • 4 months later...

Salutare, am si eu o intrebare, exista vreo setare pentru geamuri sa se inchida si deschida complet la o singura apasare fara sa fiu nevoit sa tin apasat continuu pe buton.(E90-10.2011) Multumesc.

butonul de actionare are 2 trepte...prima apesi mai incet si trebuie sa stai asa pana se deschide/inchide cat doresti A doua treapta apesi mai tare (pana la fund) si se deschid automat. La tine nu e asa? nu cred ca e altfel. verifica

Link to comment
Share on other sites

butonul de actionare are 2 trepte...prima apesi mai incet si trebuie sa stai asa pana se deschide/inchide cat doresti A doua treapta apesi mai tare (pana la fund) si se deschid automat. La tine nu e asa? nu cred ca e altfel. verifica

 

La toate este la fel. Doar ca treapta a doua s-ar putea sa fie stricata. Buton defect.

Link to comment
Share on other sites

Poi tocmai, ca cel de la sofer e SINGURUL care primeste curent... Azi am verificat sigurantele si toate sunt intacte... Vorbea cineva de o secventa de resetare a computerului comfort... Ma poate lamuri cineva mai mult?

 

 

Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Buna. Am si eu o problema la masina...(BMW E90). In partea soferului nu mi se mai deschid geamurile...de la buton. Celelalte geamuri se deschid dar,doar de pe butonul fiecarei usi,separat. Si din cheie se deschid toate. Care ar putea fi problema?

Am si eu aceasta problema. ai rezolvat o ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut!

 

Anul trecut, am intrat in posesia primului bmw din viata mea si anume un e91, 320d cu 177hp, din anul 2008 (nu este modelul facelift), cu 187.000 km pe bord si cred ca si reali.

 

Singura problema care o are masina, de când am cumparat-o, este geamul de la sofer, nu se deschide. Am fost la un mecanic si am verificat, in prima faza, motorasul si macaraua. Cu doua fire puse direct de la borna legate la

motoras, geamul se deschidea si se inchidea. Am verificat, in a doua faza, consola cu butoane de pe usa. Am pus-o pe a mea la alt bmw e90 si functiona perfect. Deci nu este nici motorasul, nici macaraua si nici consola cu

butoate. ( Siguranta logic ca a fost prima pe care am verificat-o si era ok).

 

Mentionez ca nici din cheie geamul de la sofer nu se deschide.

 

Posibil sa fie din modulul de confort al masinii? ( cu toate ca mecanicul a spus ca nu s-ar pune problema atata timp cat celelalte functioneaza )

 

 

Dar este posibil, ca fostul proprietar sa fi schimbat siguranta si daca nu a scos borna la baterie si apoi sa o conecteze iarsa faca la fel? Adica sa nu mearga? Trebuie facut ceva anume dupa schimbarea sigurantelor?

 

Maine o sa verific la electrician circuitul electric si o sa verific si daca e vreo problema legata de reinitializare

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Salutare colegilor! Aceeași problema o am și eu, nu primește nicio comanda panoul șoferului și nici oglinzile nu merg. Din cheie se deschid doar cele de pe dreapta... a gĂŁsit cineva rezolvarea problemei?

Ai gĂŁsit problema la tine, pentru cĂŁ si eu intampin aceiași problemĂŁ nu imi funcționeazĂŁ nimic de la sofer am cĂŁutat la siguranțe nu am gĂŁsit nimic ars nu știu unde se aflĂŁ modulul sĂŁ il cerific si pe acela. Menționez cĂŁ am schimbat oglinzile complet si a funcționat cat am fĂŁcut probĂŁ doar cĂŁ funcționau invers adica sus era dreapta si etc am ĂŽncercat inversare pinilor din mufĂŁ si am vĂŁzut cĂŁ nu mai mergea nimic. DacĂŁ ma poate ajuta cineva as fi recunoscĂŁtor.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. as vrea sa cer iertare, pentru ca eram convins ca am postat cum am rezolvat eu problema, dar se pare ca nu am facut-o.

 

problema care am avut eu era exact pe dos, dar probabil cauza e aceeasi. Eu reuseam sa fac totul de la sofer, nimic din celelalte butoane.

 

am rezolvat asa: am scos butonul care inchide geamurile din portiera ( e prins doar in clipuri ) si dupa aceea am separat partea electronica de cea mecanica. motivul pentru care nu mergea la mine era pentru ca pe contact, fiind din aluminium era o cantitate considerabila de oxid. Curatat cu alcool, pus totul la loc a functionat de minune.

in video asta probabil vine explicat mai bine decat am incercat eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.