Jump to content

DSC aprins


Recommended Posts

salutare , caut ceva raspunsuri pe care nu le gasesc pe nicaieri ...nici la reprezentanta

 

problema e in felul urmator , este vb despre un bmw e46 /318ci/110kw/2006 , cand circul prin parcari sau intru intr`un viraj ce depasteste unghiul de 90 al volanului , palpaie becul de la dsc si imi taie gazul ca si cum masina ar patina desi ea nici nu se clinteste , am verificat senzorul de sub mocheta sofer , am pus pe 3 testere diferite inclusiv la reprezentanta unde nu are absolut nici o eroare stocata , am refacut de 2 ori geometria , am verificat senzorul dsc de sub volan , de o saptamana citesc pe net ca mai are un senzor sub cotiera un acel tunel si unul in spatele foot`restului la partea soferului dar nu l`am gasit pe nici unu din el , la ce as mai putea sa ma uit , am inteles ca senzorii de la abs sunt legati cu cei de la dsc insa nu am nici o eroare pe ei , nu stiu ce sa`i mai fac si unde sa ma mai duc si ce sa mai verific... daca aveti vreun sfat sau vreo parere va rog .... va salut si numai bine .

Link to comment
Share on other sites

Mai poate fi si din cauza la senzorul de presiune din pompa de frana,cred ca la masina ta mai exista si un senzor pe grup(nu sunt sigur) dar curios de nu ai erori pe tester

 

LE: incearca o recalibrare a senzorului de unghi volan

 

 

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai agita atat de mult,rezolvarea este doar inlocuirea senzorului unghi volan.Este o defectiune mecanica a senzorului in zona de cuplare cu coloana volanului. S-au tocit dintii de pe senzor si nu mai permite rotirea senzorului odata cu volanul.Chiar daca reusesti sa il calibrezi corect si se stinge becul din bord,la o miscare mai brusca a volanului stg/dr,senzorul nu mai este rotit concomitent cu coloana volanului si iar ai luminite in bord.After costa 640,OEM 1100.Ti-o spune un patit.
Link to comment
Share on other sites

spui de senzorul care e fix sub volan de la dsc sau cel care e mai jos pe coloana volan?

 

Problema e ca la mine se aprinde doar dsc ...ca si cum patineaza masina...fara restu

Edited by sorglro
Link to comment
Share on other sites

Eu iti vb despre senzorul cel mai de jos,acela cu mufa dreptunghiulara cu 6 pini si care are in centru o gaura cu niste dintisori care intra in canelurile din ax volan.Acela este senzorul unghi volan.In poza vezi si dintisorii care intra in caneluri ax,

post-56732-0-15602900-1430337798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
n`are nici o legatura cel de la ax volan de unghi , s`a rezolvat era cum a spus si colegul `9iuli` de mai sus SENZORUL 1 de pe pompa de frana , l`am schimbat si merge totul ok ... va salut .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.