Jump to content

Vibratie volan in mers


sneyku

Recommended Posts

Salut. Incerc sa fiu scurt:

 

- la franare aveam vibratii in volan

- m.am dus la service, mi s.au schimbat bucsa/rulmentul de prindere a bratului (pozitia 6 aici: LINK

- acum nu mai vibreaza volanul la franare, ci in mers.

- dus din nou la service, mi s.a spus ca sunt discurile de vina si ar trebui schimbate. Dupa logica mea, ar fi trebuit sa am vibratii in volan si la franare, daca e sa fie discurile de vina.

 

Va rog o parere, care ati mai avut asa ceva sau care va pricepeti mai bine in ale mecanicii.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ce marca de cauciucuri ai?

Sunt uzate uniform? Echilibrate cat mai bine? O sa fii surprins dar uneori marca cauciucului inseamna si control al calitatii mai bun..

S-a facut o realiniere a rotilor dupa schimbarea bratului? Poate sa aduca schimbare in pozitia rotilor pe asfalt la viteza mare.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Schimba rotile de pe fata cu cele de pe spate si vezi daca mai face asa.

Daca e din cauza rotilor de pe fata , ar trebui sa se simta si la o viteza de aprox 50 km/h.

Ar trebui refacut cu simt de raspundere unghiul de cadere si convergenta al rotilor de pe fata.foarte important e sa se faca cu adevarat nu doar din vorbe.

Cum se face gasesti pe pagina mea de blog :http://bmw-roads.blo...onvergenta.html

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca a mai avut un coleg de forum aceeasi problema, la echilibrare rotile ieseau perfect, s-a dovedit insa ca o janta era stramba chiar langa ax (orificiul central). Chiar azi am citit...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O sa ma uit si la jante, si la cauciucuri, dar exclud lucrurile astea, pt ca masina este folosita numai pe autostrada si deci nu aveam cum sa indoi jantele, de exemplu.

 

Mi.e teama sa nu fie ceva la coloana de directie, caseta de directie.

Link to comment
Share on other sites

pai in cazul meu nu are cum sa fie cauciucurile, jantele.

 

vibratia a fost inainte la franare, iar dupa schimbarea rulmentilor de prindere a bratelor, vibratia a aparut doar in mers si a disparut de la franare.

 

deci totul era ok (exceptand franarea), s.au schimbat rulmentii si deodata am jantele sau cauciucurile naspa? no way.

 

voi urma sfaturile celor care scris mai sus (cauciucuri, jante), dar eu exclud jantele, cauciucurile si discurile de frana.

 

Nu mi-ai raspuns, la viteza de pana la 50 km/h ,se simte vibratia in volan?Poate ai vrut sa spui ca vibratia iti apare la franare, senzatia dispare greu atunci cand te confrunnti mult timp cu asa ceva.

 

 

pana la 50 kmh vibratia e destul de greu de perceput. in schimb, de la 80 kmh se simte si se si vede ca volanul tremura (iau mana de pe el si se vede cu ochiul liber vibratia), deci nu are cum sa fie la franare. am franat de la 90-100-110, nu tremura nimic

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa lasi jantele, cauciucurile si discurile si verifica intai toate bucsele si bieletele la rotile din fata.

Discurile ovalizate fac doar la franare si jantele cu cauciucurile nu au cum sa fie daca zici ca inainte nu facea. Eu totusi am avut o problema cu o pereche de cauciucuri noi pirelli , la vreo 2000-3000 de km mi s-au rupt cordurile la cauciucurile pe fata , de bune ce au fost si aveam vibratii si plus cand franam ma plimba masina pe drum.

Link to comment
Share on other sites

toate bucsele si bieletele sunt in regula, doar ce am fost la o inspectie totala.

 

de acolo mi s.a spus ca discurile trebuie inlocuite (dar dupa cum ai scris si tu, acestea doar la franare fac urat).

 

deci daca era sa am vreo bieleta naspa, mi.ar fi spus, ca doar castigau un ban ca s.o schimbe.

 

ce nu inteleg eu, ma duc in service cu vibratia la franare, schimb 2 piese si plec din service cu vibratia care se simte in mers. Asta ma seaca, nu inteleg ce poate fi si nu ii cred pe mecanici cand spun discurile, e ilogic...

Edited by sneyku
Link to comment
Share on other sites

Am avut exact aceeași problemĂŁ cu un an ĂŽn urmĂŁ, la un Opel.

La un service, un mecanic bun, când a dat roțile fațĂŁ jos și le-a pipĂŁit pe calea de rulare, a simțit la mânĂŁ câte o gâlmĂŁ la fiecare.

Roțile erau perfect echilibrate, dar se deformaserĂŁ cauciucurile, probabil de la vreo groapĂŁ, denivelare ceva.

Am cumpĂŁrat 2 cauciucuri și am rezolvat-o.

Pariu cĂŁ la vulcanizare nu au verificat pipĂŁind cu mâna suprafața de contact! Le-au pus doar pe aparat și au verificat dacĂŁ sunt dezechilibrate.

Link to comment
Share on other sites

Schimba rotile de pe fata cu cele de pe spate si vezi daca mai face asa.

Daca e din cauza rotilor de pe fata , ar trebui sa se simta si la o viteza de aprox 50 km/h.

Ar trebui refacut cu simt de raspundere unghiul de cadere si convergenta al rotilor de pe fata.foarte important e sa se faca cu adevarat nu doar din vorbe.

Cum se face gasesti pe pagina mea de blog :http://bmw-roads.blo...onvergenta.html

..si NU NUMAI A ROTILOR DE PE FATA...

Alinierea rotilor se face si in functie/relatie cu directia/pozitia ROTILOR DIN SPATE. Stabilitatea masinii nu e data doar de rotile din fata. Sigur, cele din fata "muncesc" cel mai mult.. si daca tractiunea e pe spate cu tottul altfel reactioneaza (se comporta) mecanic masina fata de una cu tractiune fata..

 

 

, sper ca nu ai fost la vreun ca asta :)) :pirate: :purple:

 

Si

a fost facuta la un Audi (ce am avut) in Galati. Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am pus astazi cauciucurile de iarna si am mes cu 90-100 kmh si nu vibreaza nimic. Singura vina o vad in cazul asta ca avand.o cauciucurile sau jantele. M.am uitat la ele, nu pare nimic in neregula. Tot ce pot sa ma gandesc e sa nu fi cazut vreo bucata de plumb de pe roti si asta sa fi dus la dezechilbrarea rotii.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.