Jump to content

Discuri fata + placute


LIVIU791

Recommended Posts

  • 1 month later...

Nu stiu de ce multi dintre voi sunteti atat de setati pe "OEM" , "original". BMW in sine nu produce extraordinar de multe piese. Multe sunt facute de producatori de renume si ambalate altfel, cu embleme, logo-uri, etc, si evident vandute de reprezentante la preturi cu adaosuri de 500%.

Producatori precum Brembo, ATE, Zimmermann, si altii, fac aceste piese pe care voi le numiti OEM, la calitate insa nu exista diferente, decat in cazuri extrem de rare. Exemplu Farurile marca Hella sau Valeo - aici este intr-adevar alta poveste. Dar si in acest caz, daca vorbiti de faruri OEM, nu e nimic OEM sau BMW in toata treaba, e Hella sau Valeo si punct.

Eu traiesc in Vienna de ceva mai multi ani, si in occident oamenii au bani, isi permit multe, si au grija de masini. Credeti-ma, austriecii sunt iesiti din cale afara cand vine de siguranta si calitate, si nu sunt asa setati pe OEM si original, si bla bla bla. Pur si simplu cumpara aceeasi calitate dar la un pret cu un adaos decent , fara sa faca rabat la calitate. Toti isi permit sa mearga la o reprezentanta bmw pentru schimb consumabile, sau revizii clasice, si credeti-ma, nu o fac, decat daca masinile sunt inca in garantie, sau daca este vorba de interventii de service care necesita personal calificat BMW.

 

Eu am fost nevoit sa schimb franele complet luna trecuta (BMW E87, 120d, 2006) si de curiozitate am trecut si pe la dealer sa aflu cu stupoare ca ma costa 1500 euro discuri + placute fata-spate.

La un alt service autorizat am platit 400 de euro pentru placute + discuri ventilate, fata-spate, cu tot cu senzori noi, marca Brembo.

 

OEM nu e mereu OEM , de multe ori de spalare de ochi si de portofel.

Edited by Marius DSS
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

apropo de piese OEM...acum cateva luni am schimbat placutele spate la masina din semnatura. am zis sa merg tot pe OEM si am cerut o oferta unui coleg de forum care se ocupa cu asa ceva si a zis ca are o oferta la cele OEM. le-am schimbat si dupa aproximativ 1000km, scartaie la franare semi usoara gen oprire la semafor sau coborare in panta...acum ca or fi fost sau nu OEM....
Link to comment
Share on other sites

nimic nu e complicat, dar daca nu stii si nu ai rabdare, o faci prost.

trebuie curatat totul foarte bine, lacasul unde sta placuta, etrierii.. etc.. folosita pasta ..

Daca o faci um trebuie, dureaza mult. toti se grabesc sa faca bani.. in De dureaza minim 1h la 2 rotii.. si nu ca factureaza 1h, freaca aia pe acolo de zici ca sunt nebuni.. curata cu perii, cu aer comprimat, solutii..

Daca ai chestii pe lacasul ala unde se aseaza ele, nu mai calca bine. Pasta de calitate conteza si ea, si face fix ce ii sugereaza numele in engleza, ii zice si anti-squeak paste. .. importanta si aia..

Aia de calitate costa ceva. ( eu am dat vreo 8-9 euro pe un tub

uite aici un filmulet, bine e mai mult reclama la produse liqui molly dar ca sa iti faci o idee

scartaitul iti apare de la contactul dintre spatele placutei si etrieri.. ..

Edited by DOMI
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 3 weeks later...
1622122497[/url]' post='2542935']

SAlut, are cineva idee de ce discul fata dreapta e mai scump cu 20-50 ron decat discul stang? Din ce stiam cele 2 discuri de frana sunt identice. Nu e vreo diferenta mare de bani, insa nu inteleg ce ar putea avea diferit dreptul fata de stangul.

 

Nu exista asa ceva,au acelasi pret,nu e stanga-dreapta.

 

https://www.hubauer-shop.de/de/shopping_cart.php

 

 

Bine,daca ai gasit o puscarie de magazin,poate sa fie...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ca sa nu mai deschid alt topic. Aseara ma contraziceam cu un tovaras. El zice ca discurile de frana nu dau eroare cand sunt la capat de drum, doar tremura Eu zic ca fiind vorba de frane si siguranta in trafic, trebuie sa dea o eroare cu galben sau rosu: brake disk used// Have it replaced at the nearest BMW Service//. Stiu ca toti avem senzori de uzura la placute, dar nu si la discuri. Stie cineva daca primim vreo eroare in bord cand discurile sunt duse? Multumesc anticipat pt informatii.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.