Jump to content

Inmatriculare masinii fara continuitate in acte


alin-i

Recommended Posts

Salut, de curand am achizitionat o masina second-hand inmatriculata in Romania. Toate bune si frumoase pana in momentul in care a trebuit sa o trec pe numele meu si sa depun dosarul de inmatriculare la politie. Dar sa incepem cu inceputul. Am ajuns la Targoviste unde m-am intalnit cu proprietarul. Am examinat masina, am fost multumit si am decis sa o cumpar. Tot acolo am incheiat si actele de vanzare cumparare intre mine si sotia proprietarului, deoarece masina fusese trecuta pe numele acesteia prin intermediul unui act de vanzare cumparare, iar acum aceasta era aparent proprietarul de drept al masinii. Prostia a fost ca nu am verificat si cartea de identitate a masinii unde aceasta nu fusese trecuta, ci aparea tot el. Insa, primind fiscal si fisa de transcriere pe numele sotiei m-am gandit ca nu ar fi probleme, deoarece nu poti face transcrierea sau schimbul de proprietate asupra unui bun decat daca esti proprietar, asa cum scria in fisa de transcriere la rubrica Fostul proprietar, unde aparea numele ei. Uimirea mi-a fost la politie unde mi-au spus ca am nevoie si de contractul de vanzare cumparare dintre ea si sotul ei, plus fiscalul de la acea data pe numele sotului.

 

Pe scurt : avem persoanele A = proprietarul, B = sotia proprietarului, C = eu, cumparatorul

 

Povestea : A vinde la B masina prin contract de v-c si B devine proprietar al masinii insa nu este inscris in CIV, apoi C cumpara de la B masina prin c-v. C primeste fiscal si fisa de transcriere de la B.

 

 

Intrebarea mea este, ce pot face in aceasta situatie, tinand cont ca A nu poate scoate fiscal deoarece are datorii pe care presupun ca nu le v-a achita vreodata.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Din ce inteleg eu, totul a fost facut intentionat ca sa poata vinde masina mai departe. Adica, sotia nu era proprietar in acte, doar pe contractul acela de vanzare cumparare. Dupa care tu ai facut contract cu ea, si aici e smecheria, ea a scos fiscal bine mersi, ca si cand totul ar fi fost in regula, desi fiscalul ei e egal cu 0, ea nefiind proprietar in acte.

 

Ce sa faci, cred ca nu prea ai ce face, poate dat in judecata...

 

 

LE: Sau nu stiu daca am inteles eu bine, dar daca ea a bagat masina la primarie la un moment dat, inseamna ca impozitul are continuitate, dar nu si-a mai trecut-o pe nume (adica identificare RAR + politie).

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

cam asa am procedat si eu cu masina mea , am facut contract v-c cu o ruda pt a scapa de asigurarea aberanta de anul trecut era 20 mil pe an , am trecuto doar la primarie pe numele ei , si acum m-am razgandit si nu vreau sa o mai inscriu si sa platesc taxa de timbru si vreau sa o trec la anul inapoi pe numele meu , impozitul e platit pe anul asta deci nu cred sa am probleme sa o inscriu inapoi pe numele meu la primarie avand fiscalul de la ruda , ca acum a scazut asigurarea la jumate si nu0mi convine sa dau 500 euro la anul pe taxa oricum masina va sfarsi la mine dezmembrata

 

deci nu stiu de ce tia cerut fiscal de la persoana A odata ce e logic ca pt a inscrie pe pers B la primarie necesita fiscal de la A deci la perioada aia poate omul nu avea datorii....

Link to comment
Share on other sites

Fiscalul depus la primarie cand A a vandut catre B este in arhiva primariei, vezi poate reusesti cu o vorba dulce sa obtii o copie sau o declaratie ceva de la primarie care sa tina loc de acel fiscal

 

Si daca de la primarie nu vor sa-ti dea nimic, iar vanzatorii sunt cooperanti poti sa faci inapoi un contract de v-c, mergi o treci pe sotia lui in cartea masinii si apoi faci iar un v-c catre tine....

Daca nu sunt cooperanti doar prmaria te mai poate salva de nesimtitii astia de la inmatriculari. Mai nou de la primarie in afara de fiscalul stampilat se emite si o hartie care atesta faptul ca nu sunt datorii la taxe si impozite pe masina respectiva, eu asa am primit cand am vandut masina acu 1 luna si l-am dat mai departe la cumparator pe langa fiscalul clasic.

Daca o sa ai si fiscal, si hartia care atesta ca nu sunt datorii, ar trebui sa fie chiar nesimtiti sa refuze inmatricularea si cred ca poti da in judecata lejer directia inmatriculari.

(mai exista evident si varianta recuperatorilor platiti cu jumatate din valoarea masinii sa ii transforme pe vanzatori din necooperanti in cooperanti :) )

Edited by blizzard
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.