Jump to content

e90 325i


eneh

Recommended Posts

In weekend am demontat debitmetrul si l-am curatat cu CRC Air Sensor cleaner. Desi nu am erorir cateodata imi mai vibreaza masina la relanti si simt o usoara pierdere de putere la rotatii mici.

 

http://oi64.tinypic.com/5x4ho7.jpg

 

Chiar s-a simtit diferenta si puterea se simte mai ok pe toata plaja de turatii dar ce-i drept am dat cu jumatate de canistra. Din pacate pulsatiile inca se simt ceea ce ma duce cu gandul la injectoare pe care le voi lua curand.

 

PS: Daca aveti nevoie de un DIY pentru curatat debitmetrul puteti sa-mi dati pm :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu s-a schimbat nimic de cand ai schimbat saparatorul de ulei ?

 

Doar consuma mai putin ulei. Asa ca voi schimba injectoarele maine, tocmai ce le-am ridicat.

 

http://oi66.tinypic.com/ff3k9d.jpg

 

Daca nici asta nu rezolva, ramane doar eccentric shaft sensor-ul sau sondele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la masina asta orice e posibil...nu vreau sa cobesc dar poti sa schimbi jumate de masina si sa nu rezolvi nimic sau daca rezolvi dupaia sa o iei de la capat pt ca se mai strica altceva... pacatoase rau de tot... oricum eu nu intreb pt mine, am avut si eu una dar nu am avut nervii si rabdarea si banii necesari sa ii arunc pt a o pune la punct, am vandut-o ... intreb pt fratemeo, nu m-a ascultat si-a luat un X5 de 3.0 si acum "se bucura" de el :)) De curiozitate cat ai dat pe injectoare? daca deschizi capacul la culbutori sa schimbi senzorul ala de la vanos din fata de acolo mai bine ii schimbi si simeringurile la supape daca iti mai mananca ulei sa nu mai deschizi altadata. sa postezi care e rezultatul cu injectoarele. bafta Edited by thegame
Link to comment
Share on other sites

la masina asta orice e posibil...nu vreau sa cobesc dar poti sa schimbi jumate de masina si sa nu rezolvi nimic sau daca rezolvi dupaia sa o iei de la capat pt ca se mai strica altceva... pacatoase rau de tot... oricum eu nu intreb pt mine, am avut si eu una dar nu am avut nervii si rabdarea si banii necesari sa ii arunc pt a o pune la punct, am vandut-o ... intreb pt fratemeo, nu m-a ascultat si-a luat un X5 de 3.0 si acum "se bucura" de el :)) De curiozitate cat ai dat pe injectoare? daca deschizi capacul la culbutori sa schimbi senzorul ala de la vanos din fata de acolo mai bine ii schimbi si simeringurile la supape daca iti mai mananca ulei sa nu mai deschizi altadata. sa postezi care e rezultatul cu injectoarele. bafta

 

Sincer pentru mine masina s-a dovedit a fi foarte fiabila. Sunt motoare foarte ok daca sunt intretinute, da, cred ca voi ajunge si la simeringuri, garnitura de la culbutori am schimbat-o deja :). Revin cu un update maine dupa ce le montez ca acum sunt la munca.

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna sa o intretina cum trebuie? intreb pt ca BMW recomanda schimb de ulei la 30k km :) astea sunt masinile noi..

pai tocmai..corect inseamna asa cum stim noi, cei care ne-am lovit de probleme nu ce ne vrajeste BMW... schimburi de ulei bun la 8000 de km sa zicem, folosita in turatii mari nu doar in oras si etc etc... daca ne luam dupa producatorii de masini sau producatorii de uleiuri de motor sau de cutie ca sunt "long life" sau "for life" te fac sa te bucuri pe moment ca faci reviziile mai rar, deci mai putini bani dar defapt pierzi mai mult pt ca ajungi sa repari ce ai stricat prin intretinerea asta proasta... in ziua de azi totul e de consum si de marketing...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca o iei de noua si o intretii cum trebuie da este altceva...dar multa lume habar nu are despre ele... cat au fost injectoarele ?

 

Le-am luat originale noi din state cu 1200 ron(transport cu tot). La noi sunt mai scumpe, am fost cotat 480 ron bucata.

 

Ce-i drept a fost nevoie sa astept ceva, dar a meritat decat sa dau 2880 ron.

 

si a mea avea o fluctuatie usoara la relanti, la cald mai ales, dar am ales sa o vand pana nu ma apuca febra investitiilor

 

Cand ai dat-o?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si injectoarele. Masina se misca mult mai bine si au disparut ezitarile la turatii mici.

 

Urmeaza:

 

- Placute spate

 

- Faruri cu lupa si angel eyes, posibil si xenon(incerc sa ma decid daca merita OEM sau sa merg pe Depo)

 

- Pachet M

 

- Vopsit etrieri(inca ma decid pe culoare)

 

- Imbracat volan alcantara

Edited by eneh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! De curiozitate - la faruri vrei sa faci retrofit sau cumperi altele? Intreb pt ca ar fi ok inca o parere, avand in vedere ca cel de la PerformanceAuto-Constanta a zis ca ar fi mai bine doar angel-eyes, lupele reducand mult vizibilitatea daca se ramane la halogen. Edited by is_toy
Link to comment
Share on other sites

[quote name='eneh' timestamp='1445977674' post='2303028'

 

Nefericiri: la relanti am un mic puls si are scapari la turatii mici, dau vina pe bujii sau fise(in carte apar schimbate acum 100.000).

 

Aceleasi nefericiri le am si eu. Masina este acelasi E90 325i E90 218 cai automat.Sa-mi spui si mie daca o rezolvi cum ai facut asta!Nu am nic un fel de eroare pe tester.

Link to comment
Share on other sites

Aceleasi nefericiri le am si eu. Masina este acelasi E90 325i E90 218 cai automat.Sa-mi spui si mie daca o rezolvi cum ai facut asta!Nu am nic un fel de eroare pe tester.

 

Am schimbat: bujii, bobine, injectoare si curatat senzorul MAF pana sa scap de probleme. Verifica valorile pe fiecare cilindru in INPA, mie imi sareau valorile.

 

 

Nu este la fel cu un xenon original, daca pui halogen in lupe se vede acceptabil pana se ard sau topesc.....

Parerea mea sa cauti ceva original sh

 

Spre asta inclinam si eu, plus ca arata mai bine original.

Link to comment
Share on other sites

Nu recomand depo. Dealtfel nimic aftermarket nu e ok. Ori retrofit pe farul original, ori original sh, cum s-a spus mai sus.

Spun asta din experienta, pt ca am avut faruri aftermarket si am revenit la cele simple, dar originale.

Sunt de acord 100% decat aftermarket mai bine deloc, originale daca le cauĂâşi le gasesti la pret de aftermarket , binenteles la mana a doua ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Stiti pe cineva in Bucuresti care ma poate ajuta cu un retrofit de angel eyes + lupe? Nu as vrea sa ma bag sa o fac singur pentru ca pare a fi o operatiune prea complicata pentru mine deocamdata :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.