Jump to content

am lichid pe pragul din spate-stanga pe prag


Recommended Posts

Stai asa ca ne-ai dat peste cap si daca jucam sah tu nu ne dadeai mat...ne dadeai cu tabla se sah in cap (vorba unui contemporan cu noi).

''a fost ca aveam licihidul antigel curs tot pe pragul din spate-stanga plinn.....stie cineva ce ar putea fi..?! ''

Ce draq sa caute antigel pe pragul spate ?

Nivelul antigelului e la pozitia corecta ?

Ai confundat lichidul de pe prag cu pipi de catel ?

Link to comment
Share on other sites

Stai asa ca ne-ai dat peste cap si daca jucam sah tu nu ne dadeai mat...ne dadeai cu tabla se sah in cap (vorba unui contemporan cu noi).

''a fost ca aveam licihidul antigel curs tot pe pragul din spate-stanga plinn.....stie cineva ce ar putea fi..?! ''

Ce draq sa caute antigel pe pragul spate ?

Nivelul antigelului e la pozitia corecta ?

Ai confundat lichidul de pe prag cu pipi de catel ?

 

 

 

daca vrei sa ma ajuti bine ...daca nu ,nu-ti bate joc de situatie...ok ?

 

nivelul antigelului practic e gol ...am lasat sa se raceasca motorul...si cand m-am uitat la nivel ,era gol ; am pus din nou antigel si dupa 30 de minunte de mers ,iar am vazut pe pragul din spate antigelul scurs..

 

mentionez ca am intrebat pe un prieten care stie cate putin despre bmw-uri si mi.a zis ca poate fi de la tevile de la radiatorul de caldura

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

salut radu ! incerc sa fiu mai explicit ...nu prea cunosc mecanica si nici termenii ei..

 

in principiu , am observat ieri ,ca aveam scurs un lichid pe pragul din spate-stanga (culoarea lui era rosiatic-portocaliu)..pe moment nu mi-am dat seama ce e ...totodata mi s-a aprins becul in bord de la radiator precum ca, trebuie sa verific...cand am verificat ieri ,am vazut ca nu aveam deloc antigel (era gol) ; am pus din nou antigel si dupa 30 de minute de mers , am observat iar ca pe pragul spate-stanga ,am lichid ....si asa mi-am dat seama ca am antigelul scurs ,azi dimineata am verificat si era iar gol..

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai daca explici cum trebuie...altfel stau lucrurile.

Ridica presurile la scaunele din fata si apoi vezi daca mocheta este uda sau exista in zona respectiva urme de antigel.

Daca mocheta este uda antigelul scurs merge in praguri si apoi iti curge prin doapele de aerisire/purjare.

Mergi cu masina cu caldura OPRITA si vezi daca mai apare fenomenul asta si daca mai ai pierderi semnificative.

Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudat ca iti ajunge antigelul pana acolo. Inseamna ca ai scurgere foarte mare. Oricum nu pot sa imi explic cum ajunge pana acolo. Poti sa ai scurgeri la vasul de expansiune, la pompa de apa, la radiator, la oricare dintre furtunele de racire. Trebuie sa le verifici pe toate, undeva unde poti suspenda masina, ca sa vezi bine.
Link to comment
Share on other sites

Adica ai antigel pe pragul usei din spate?mai bn ai pune o poza

 

 

acum pun o poza sa vedeti post-74932-0-20485900-1446707600_thumb.jpg

 

Pai daca explici cum trebuie...altfel stau lucrurile.

Ridica presurile la scaunele din fata si apoi vezi daca mocheta este uda sau exista in zona respectiva urme de antigel.

Daca mocheta este uda antigelul scurs merge in praguri si apoi iti curge prin doapele de aerisire/purjare.

Mergi cu masina cu caldura OPRITA si vezi daca mai apare fenomenul asta si daca mai ai pierderi semnificative.

 

 

ok ! o sa incerc sa merg cu ,caldura oprita pana ajung la un service sa o ridic pe rampapost-74932-0-30703900-1446707821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Adica ai antigel pe pragul usei din spate?mai bn ai pune o poza

 

 

asta e poza post-74932-0-88193400-1446708894_thumb.jpg click pe poza ca sa se vada la dimensiunea normala

 

Calorifer caldura spart?

 

 

inca nu stiu mai nimic despre ce si cum ar trebui sa fie pe acest bmw...multumesc de sfat cu privire la antigel ....apoi nu am nici o idee daca ,caloriferul caldura e spart....nu m.am uitat pe dedesupt sa vad daca lasa urme ...o sa merg si sa o mut sa vad daca am scurgeri si pe dinafara

 

daca e cineva din iasi si stie vreun mecanic la care as putea sa merg...as aprecia ajutorul dvs !

Link to comment
Share on other sites

Esti totusi sigur ca e antigel? Nu prea vad cum ar putea ajunge antigel acolo.

Sa nu fie apa cu multa rugina.

 

 

e antigel sigur ! pentruca am recompletat cu antigel (mentionez ca butoiasul era gol golutz) si dupa 30 de minute de mers ,iar mi s.a aprins becul in bord ca sa verific sistemul de racire ...

 

Esti totusi sigur ca e antigel? Nu prea vad cum ar putea ajunge antigel acolo.

Sa nu fie apa cu multa rugina.

am pus ieri antigel rosu-portocaliu ,.apooi am verificat din azi si era gol la antigel...post-74932-0-26694100-1446712646_thumb.jpg

 

post-74932-0-19679000-1446712656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Destul de ciudat,in general la un calorifer spart mocheta din fata are de suferit si are urme de umezeala.

Poate e doar o coincidenta bizara si antigelul iti pleaca spre spate pe sub mocheta fata si se opreste in locul unde este ,,mai jos''.

Poate cineva a intervenit prin bord si a deranjat un furtun sau o conexiune din calorifer....cantitatea de antigel din masina ta este FOARTE MARE si de regula un calorifer nu prea cedeaza in asa hal sa lase balta in masina (totusi este o masina de generatie mai noua si nu e o trompeta veche).

Mergi cat poti de repede la un service pentru ca exista posibilitatea ca scurgerea asta de antigel sa iti afecteze piesele electronice,module,conexiuni electrice din bord.

Link to comment
Share on other sites

Destul de ciudat,in general la un calorifer spart mocheta din fata are de suferit si are urme de umezeala.

Poate e doar o coincidenta bizara si antigelul iti pleaca spre spate pe sub mocheta fata si se opreste in locul unde este ,,mai jos''.

Poate cineva a intervenit prin bord si a deranjat un furtun sau o conexiune din calorifer....cantitatea de antigel din masina ta este FOARTE MARE si de regula un calorifer nu prea cedeaza in asa hal sa lase balta in masina (totusi este o masina de generatie mai noua si nu e o trompeta veche).

Mergi cat poti de repede la un service pentru ca exista posibilitatea ca scurgerea asta de antigel sa iti afecteze piesele electronice,module,conexiuni electrice din bord.

 

 

mda......stiu ca e grav si probabil ca vine din fata spre spate..tot ce-i posibil ca e umed si in fata....asta incerc sa gasesc un mecanic din Iasi..ca eu sunt in Iasi..daca stie cineva un mecanic bun ,dati-mi un nr de telefon va rog

 

Destul de ciudat,in general la un calorifer spart mocheta din fata are de suferit si are urme de umezeala.

Poate e doar o coincidenta bizara si antigelul iti pleaca spre spate pe sub mocheta fata si se opreste in locul unde este ,,mai jos''.

Poate cineva a intervenit prin bord si a deranjat un furtun sau o conexiune din calorifer....cantitatea de antigel din masina ta este FOARTE MARE si de regula un calorifer nu prea cedeaza in asa hal sa lase balta in masina (totusi este o masina de generatie mai noua si nu e o trompeta veche).

Mergi cat poti de repede la un service pentru ca exista posibilitatea ca scurgerea asta de antigel sa iti afecteze piesele electronice,module,conexiuni electrice din bord.

 

inteleg ...pai asta incerc sa caut un mecanic in iasi care sa se uite la ea...daca stie cineva un mecanic in Iasi ,va rog sa-mi lasati un numar de telefon

Link to comment
Share on other sites

=)) eu pana acuma nu am auzit in viata mea de asa problema ... nu vreau sa rad de tine dar mi se pare foarte foarte comic : auzi tu antigel pe pragul spate stanga :)))

 

Problema zic eu ca sta altfel : tu pui antigel si il pierzi din cauza vreunui furtun fisurat sau defectiune pe traseu , iar ca si coincidenta ai apa cu rugina pe pres deoarece s-a umblat la fata de usa(accident in antecedente) si nu s-a pus cum trebuie fata metalica cu garnitura aia cauciucata ,strambata sau nestransa bine , plus scurgerile usii infundate ,iar totul se duce inauntru. Doua probleme separate, cu doua rezolvari distincte ;)

 

 

ps. tie ti se pare ca antigelul pe care l-ai pus ( chiar si portocaliu) are culoarea aia ?!:)

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.