Jump to content

F30 caseta directie


Anakin2015

Recommended Posts

Daca vrei sa comazi acest part number o poti face aici.

 

Din cate observ eu PN 32106891974 se regaseste pe multe dintre masinile seriei F, practic pt tot ce este seria 1/2/3/4 si X1/X3/X4.

 

Din cate inteleg, problema este cine inlocuieste acel reper, intrucat calibrarea casetei se realizeaza electronic. Recomanda cineva un service specializat?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Si eu aveam aceiași problema zgomote ciudate din caseta de direcție, bataia era mai pronunțatĂŁ pe drum de țarĂŁ si se auzea daca miscam stanga dreapta de volan pe loc cu motorul oprit.

Azi am urcat mașina pe elevator si am strâns surubul care are trei gĂŁuri si ar trebui o cheie specialĂŁ dar am reușit si fara, am strâns cam 30-40 grade.

Cel puțin la mine a avut rezultate si acum nu mai are joc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Si eu aveam aceiași problema zgomote ciudate din caseta de direcție, bataia era mai pronunțatĂŁ pe drum de țarĂŁ si se auzea daca miscam stanga dreapta de volan pe loc cu motorul oprit.

Azi am urcat mașina pe elevator si am strâns surubul care are trei gĂŁuri si ar trebui o cheie specialĂŁ dar am reușit si fara, am strâns cam 30-40 grade.

Cel puțin la mine a avut rezultate si acum nu mai are joc.

 

 

Salut,

 

Ma chinui de cateva luni si nu stiu cu ce as putea sa strang surubul respectiv. Spune-mi te rog cum ai facut. Ai confectionat tu ceva sau cu ce ai reusit sa strangi. Si la mine se aude la fel destul de incet si doar pe drum denivelat sau pe loc cand trag mai brusc de volan. Eu am un X3 F25 dar acelasi "surub".

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ma chinui de cateva luni si nu stiu cu ce as putea sa strang surubul respectiv. Spune-mi te rog cum ai facut. Ai confectionat tu ceva sau cu ce ai reusit sa strangi. Si la mine se aude la fel destul de incet si doar pe drum denivelat sau pe loc cand trag mai brusc de volan. Eu am un X3 F25 dar acelasi "surub".

 

Multumesc.

 

servicems.eu/repair-of-power-steering-system/msg-ms00084-tool-for-mounting-dismounting-and-adjusting-of-side-tightening-nut-of-a-steering-rack.html

Link to comment
Share on other sites

servicems.eu/repair-of-power-steering-system/msg-ms00084-tool-for-mounting-dismounting-and-adjusting-of-side-tightening-nut-of-a-steering-rack.html

 

Am cerut un pret ieri pt reperul recomandat si pana azi nu am primit rapsuns. Gasisem si eu site-ul si tool-ul respectiv dar din moment ce sunt ucrainiei nu stiu daca se va justifica pretul cerut + transportul pana in Romania.

Iar legat de decizia de a incerca sa strang surubul, asa e, poate fi periculos mai ales ca nu stiu exact ce fac acolo...dar am citit si pe la noi si in afara desprea despre asta si sunt care au rezolvat problema de tot cu asta. Daca nu merge sau o stric mai rau caseta oricum o voi duce la reconditionat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Salutare ! Am revenit , din pacate pt. mine , cu o experienta foarte proasta : Saptamana trecuta m-am dus cu F30-ul '14 la Bavaria pt. a monta acel kit de reparatie al casetei de directie . Mentionez ca nu am nici un fel de probleme la directie ... cu exceptia acelui mic joc , cand motorul este oprit ... cea ce m-a determinat sa montez kit-ul . A intrat masina in hala service pe la 09:30 si a iesit la 14:30 cu un verdict total surprinzator ( pt. mine ) : " Surub cazut in scut , nu se poate monta kit reparatie caseta directie - necesar caseta completa " . Cand am auzit , m-a luat capul bashwall.gif ... si masina mea nu are rechemare pt acele suruburi de la caseta . Chestia ciudata este ca masina a stat cam mult in hala , nu mi-au aratat nici un surub rupt , nu mi-au dat nici un detaliu scratchchin.gif . Voi ce parere aveti ? M-am gandit sa ajung pana la Tureal pt. o constatare . As vrea sa fac si o sesizare la BMW in Germania , nu am nimic de pierdut daca incerc ... ma puteti ajuta / indruma in acest sens ?
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca poate am nororc sa o incadreze si pe a mea in aceasta rechemare daca tot este o problema foarte cunoscuta . Cum se poate intampla acest lucru , sa se rupa suruburile de la caseta de directie ? Stau si ma gandesc , daca nu ma hotaram sa montez acest kit , la un moment dat , cand se rupeau toate ... imi "sarea caseta in dinti" ? hmm.png
Link to comment
Share on other sites

Accel kit de reparatie contine bucsa si niste garnituri. Caseta este prinsa de sasiu cu 2 suruburi. Pentru demontare, se desfac acele 2 suruburi, plus surubul de la coloana de directie. Cu caseta jos de pe masina se face acea operatiune. Kit-ul respectiv NU se monteaza cu caseta pe masina, pentru ca nu se poate, e o aberatie. Nu stiu ce au incercat ei sa faca exact, dar ca sa ne lamurim si sa nu facem folclor, pune aici poza cu constatarea.

 

PS. daca ai nevoie de caseta de directie SH, am eu cumparata de la un coleg de aici de pe forum, e caseta cu VSS. Eu am luat-o pentru o altfel de problema la masina sotiei, insa nu era din caseta, asadar mi-a ramas ca spare part.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am fost sa inlocuiesc acest kit de reparatie la mhs, surpriza a fost atunci cand am aflat ca acest kit nu poate fi montat pe caseta mea deoarece eu am caseta zf, iar kitul de reparatie este compatibil doar pt caseta TKP (thyssenkrupp). Masina nu are joc in caseta, doar acea vibratie a volanului intre 70-80 km/h, iar la franare la viteze sub 100km/h vibreaza volanul serios in mana. Nu stiu ce sa mai fac, ma gandeam ca acest kit poate sa imi rezolve problema, deja sunt la cel de al doilea set de discuri si placute oem in 12 mii km.
Link to comment
Share on other sites

Salutare ! Problema s-a rezolvat intr-un mare stil , pot sa o incadrez la minuni yahoo.gif ... intre timp , a aparut si pe seria mea de sasiu rechemare pt. inlocuire suruburi caseta de directie si mi-au schimbat caseta frantics.gif . Am mai aflat inca o chestie destul de importanta : la modelul meu de caseta de directie nu se potriveste acel kit de reparatie si nici nu exista alta varianta . Acel mic joc cu motorul oprit este normal , asta afirma cei de la BMW Baneasa ... pot sa confirm si eu acest lucru deoarece am avut un seria 1 la schimb cu 1.300 km ( nou ) care avea acest mic joc , ulterior s-a montat caseta noua , identica cu cea inlocuita ( Bosch ) si la fel ... un mic joc .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare. Ma poate ajuta cineva cu un service in Bucuresti unde sa schimb aceasta bucsa? Am sunat la MHS si mi-au spus ca piesa costa 100 de lei dar toata treaba ma duce la 1100 de lei. Unde se duc 1000 de lei? Nu pot sa-mi dau seama.

 

Salutare ! In urma cu 2 luni , la Automobile Bavaria ( Baneasa ) costa 600 lei ... dar , atentie ... nu toate casetele de directie au nevoie de inlocuirea acelor piese , nu toate sunt compatibile cu acest kit de reparatie .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.