Jump to content

E46 318i NFL 1998 probleme


Recommended Posts

Buna seara am si eu cateva probleme cu cazanul meu daca ma poate ajuta cineva o sa le enumar mai jos va rog .

1- Nu pot da reset la oil service din cheie si butonul de pe bord nu stiu de ce dar nu merge la mine

2- Am un tremurat cand las masina sa plece din ambreiaj tremura 1 secunda toata masina , oare ce sa fie ?

3- Instabilitate foarte mare cand jos este polei sau zapada , fuge parca prea cum nu trebuie de spate

4- Daca imi puteti recomanda va rog un electrician bun care se pricepe la acest model .

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a reseta oil service-ul poti sa unesti pinul 7 din mufa rotunda a ECU si o masa (borma - a bateriei, caroserie, motor, etc). Trebuie sa ai contactul pus si sa le tii unite intre 3 si 9 secunde. Eu asa l-am resetat pt ca nici la mine nu a mers de la buton. Daca nu merge din prima, mai incearca :)
Link to comment
Share on other sites

Buna seara am si eu cateva probleme cu cazanul meu daca ma poate ajuta cineva o sa le enumar mai jos va rog .

1- Nu pot da reset la oil service din cheie si butonul de pe bord nu stiu de ce dar nu merge la mine

2- Am un tremurat cand las masina sa plece din ambreiaj tremura 1 secunda toata masina , oare ce sa fie ?

3- Instabilitate foarte mare cand jos este polei sau zapada , fuge parca prea cum nu trebuie de spate

4- Daca imi puteti recomanda va rog un electrician bun care se pricepe la acest model .

Multumesc anticipat.

 

in primul rand de unde esti .........:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Buna seara am si eu cateva probleme cu cazanul meu daca ma poate ajuta cineva o sa le enumar mai jos va rog .

1- Nu pot da reset la oil service din cheie si butonul de pe bord nu stiu de ce dar nu merge la mine

2- Am un tremurat cand las masina sa plece din ambreiaj tremura 1 secunda toata masina , oare ce sa fie ?

3- Instabilitate foarte mare cand jos este polei sau zapada , fuge parca prea cum nu trebuie de spate

4- Daca imi puteti recomanda va rog un electrician bun care se pricepe la acest model .

Multumesc anticipat.

1. La unele modele (98-99) merge doar din tester.

2. Accelereaz-o mai tare, daca face la fel e volanta.

3. Cauciucuri proaste sau unghiul de fuga, daca ai cauciucuri ok, fa-i geometria fata si spate.

4. Din ce oras esti?

Link to comment
Share on other sites

Scuzati am uitat sa mentionez Bucuresti si problema cu tremuratul este doar la plecatul de pe loc cand incerc sa o las sa plece din ambreiaj , cineva mi-a spus ca modelul meu sau cele pe benzina in general nu au probleme cu volanta deci sper sa nu fie volanta , daca o accelerez mai tare nu are nimic .
Link to comment
Share on other sites

Din ce zici tu , faci ca motorul sa fie subturat si e normal sa tremure , nu inteleg de ce ai vrea sa pleci din ambreaiaj .

Pai spre exemplu cand mergi in coloana ce faci pleci la 2000 de ture ? sau cand pleci de la semafor etc .. mai ai nevoie sa pleci si din ambreiaj si e deranjant sa iti tremure masina

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Trebuie sa schimb toate macaralele electrice. Pe fata dreapta cred ca elementele culisante sunt rupte, nu stiu daca sunt afectate cablurile si rolele iar la mine la sofer e nefunctionala din toate punctele de vedere. Pe spate vreau sa schimb macaralele deoarece "la un moment dat" au "cazut" cablurile de pe role si nu am reusit sa le repozitionez decat prin indoirea tijei, pus cablul la loc, refacerea tijei dar nu in proportie de 100%, fizic vorbind, astfel incat trebuie sa am grija sa nu cobor geamurile de pe spate pana aproape de maxim.

Macarale am mai schimbat si pe fata si pe spate inainte sa apara aceste kit-uri de reparatie, am luat SH-uri care "aratau bine" si au functionat bine...o perioada.

In concluzie: pe spate vreau sa iau macarale noi precum si cea de la sofer iar pe fata dreapta trebuie sa mai inspectez vizual cablurile si rolele pentru a incerca varianta kit-urilor de reparatie.

Intrebarile sunt: ce producatori recomandati (pret-calitate) sau ce a-ti mai cumparat si sunteti multumiti de calitate?

Am preturi pentru Valeo, Elewind, Acrolcar. Am mai vazut macarale la cei de la bestautovest la niste preturi exceptionale, cica ar fi produse de Polcar si ofera 12 luni garantie.

Valeo este cap de lista dar este si cel mai scump.

 

Ce pareri aveti?

Multumesc.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Trebuie sa schimb toate macaralele electrice. Pe fata dreapta cred ca elementele culisante sunt rupte, nu stiu daca sunt afectate cablurile si rolele iar la mine la sofer e nefunctionala din toate punctele de vedere. Pe spate vreau sa schimb macaralele deoarece "la un moment dat" au "cazut" cablurile de pe role si nu am reusit sa le repozitionez decat prin indoirea tijei, pus cablul la loc, refacerea tijei dar nu in proportie de 100%, fizic vorbind, astfel incat trebuie sa am grija sa nu cobor geamurile de pe spate pana aproape de maxim.

Macarale am mai schimbat si pe fata si pe spate inainte sa apara aceste kit-uri de reparatie, am luat SH-uri care "aratau bine" si au functionat bine...o perioada.

In concluzie: pe spate vreau sa iau macarale noi precum si cea de la sofer iar pe fata dreapta trebuie sa mai inspectez vizual cablurile si rolele pentru a incerca varianta kit-urilor de reparatie.

Intrebarile sunt: ce producatori recomandati (pret-calitate) sau ce a-ti mai cumparat si sunteti multumiti de calitate?

Am preturi pentru Valeo, Elewind, Acrolcar. Am mai vazut macarale la cei de la bestautovest la niste preturi exceptionale, cica ar fi produse de Polcar si ofera 12 luni garantie.

Valeo este cap de lista dar este si cel mai scump.

 

Ce pareri aveti?

Multumesc.

 

Eu as alege Valeo, dar decizia finala i-ti apartine. ;)

Dupa ce le schimbi, nu uita sa lipesti la loc protectia pt apa din interiorul portierelor, altfel te vei trezii cu apa in masina.

 

1. La unele modele (98-99) merge doar din tester.

 

La a mea a mers de fiecare data din buton.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.