Jump to content

Intrebare sobolani


BogdanStf

Recommended Posts

Bun, incep cu urmatoarea problema. In curte avem doua masini, Skoda, masina familiei si bmw-ul meu, acum 2 saptamani aproximativ a intrat un sobolan la Skoda, a ros putin din buretele ala si putin din plasticul de langa stergator...in acelasi timp eu nu aveam probleme la bmw...insa de cateva zile apare si la mine in compartiment, multumesc lui Dumnezeu nu face nimic rau insa vine si la pliculetele de otrava...o alta solutie anti-sobolani aveti? Stau cu frica in mare parte, sa nu cumva sa se intample ceva...Stau la casa si nu am cum sa schimb locul...Ce sa mai pun? Otrava cumpar la 5 zile cate o punga si pun...Alte solutii? Sa fie treaba treaba, nu ii mai place in Skoda si vine doar la BMW...cine stie, cred ca e sobolanca de 18 ani:)) ( sa si glumim putin )Merci Edited by BogdanStf
Link to comment
Share on other sites

kkt, nu face nimic ala.

Evita sa parchezi masina seara, cand afara ploua, ei ies pe ploaie din toate ascunzisurile si vad caldura degajata de motor si se baga acolo.

 

Poti incerca, foarte foarte eficient, sa arzi un baton d-ala de sulf pe sub masina, asta cand stii exact ca il ai in motor, fumul ala il alunga instantaneu. Sunt patit la fostul Golf si de-atunci sunt f.f atent si eu. De regula tre' sa rezolvi cauza, adica fa-ti curat in garaj, orice sursa de hrana, porumb, grau, nuci etc, lemne, sa faci un efort sa le reduci. E f. bine ca mananca pliculetele, or sa moara in cateva zile insa grija mare sa nu moara in compartimentul motor, ca dureaza pana se descompun si miros ingrozitor, te poti chiar imbolnavi tu.

 

Bafta!

Incearca cu batonul de sulf si pune pliculete pana mor toti. Sa le pui cu o manusa, adica sa nu atingi plicurile cu mana ca nu mai au efect.

Link to comment
Share on other sites

masinile din grupul vag aveau un kit de protectie optional (scuturile alea din plastic carora nimeni nu le stia rostul) Nu era impotriva sobolanilor, ci a unui soi de nevastuici care intrau si haleau cablurile electrice.

Cred ca e cea mai eficienta metoda, sa pui niste scuturi ceva sa le ingreunezi accessul in zonele sensibile.

Marderschaden300x200.jpg

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Salut, vezi ca si rodenticidele care le cumperi sunt pe clase de putere/eficienta, cand cumperi si daca cumperi de la un magazin mai specializat pe substante de genul poti sa spui ca vrei ceva f tare.. de exemplu substanta activa "Coumatetralyl" o gasesti in produsul denumit "Racumin Pasta" care este un rodenticid foarte potent pentru TOATE rozatoarele(veverite daca ai prin zona, ceea ce nu cred ca vrei sa omori).

Succes la omorat rozatoare :thumbsup: .

Link to comment
Share on other sites

aveam si eu prin curte soricei de camp , f mici , un motan din zona pazea masina , i-am permis sa doarma pe capota pt asta :) Supermotan ,l-am botezat Costel. Nu am mai vazut nici un soricel iar el era mereu satul :thumbsup: Edited by Myx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la soluția cu pisica :)

Am un motan in jurul casei ce executa tot ce mișca, a exterminat tot ce tine de neamul soricesc si de o vreme a trecut la porumbei si coțofene.

Exista si un revers al medaliei, se mai urca pe mașina iar la coborâre folosește si "frâna de urgentĂŁ"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Intr-o problema similara(pe care incerc s-o tin sub control) am procedat:

 

Primul pas trebuie curatat motorul foarte bine pentru ca ei isi marcheaza teritoriul cu urina/fecale si revin dupa miros.

 

1. Apoi spray antirozatoare ,de la Liqui Moly(40 de ron aprox) dat pe cabluri sau chestii de cauciuc pe care nu vrei sa le roada. (am aplicat la 1 sapt dar doar cu varianta asta invitatul a revenit si a mai ros din capitonajul capotei, spray-ul miroase a lavanda destul de placut as zice)

 

2. Am pus pe scut material "fertilizat" de pisica unui vecin.(aici sunt ceva discutii cu privire la toxoplasmoza desi pisica respectiva este de apartament si nu vaneaza efectiv pe afara)

 

3. Am pus 2 aparate cu ultrasunete (60 ron/buc aprox), unul l-am plasat pe capacul motorului si celalalt in zona ECU. Le-am ales pentru ca functioneaza cu baterii AA nevrand sa intervin la instalatia electrica a masinii. (daca sunt surzi evident nu functioneaza)

 

4. Am pus si niste jumatati de catei de usturoi pe scut.(asta am citit pe un forum pe undeva)

 

 

 

Plan de rezerva:

 

5. Am cumparat si niste capcane cu lipici pe care ma gandeam sa le folosesc daca las masina sa stationeze mai mult timp(1-2 sapt).Momentan nu le-am folosit.

 

6. As mai avea ca varianta spray cu ardei iute pulverizat periodic pe anvelope, praguri, scut etc.

 

Nota :Nu o sa mai cumpar spray-ul de la LM.

Link to comment
Share on other sites

Intr-o problema similara(pe care incerc s-o tin sub control) am procedat:

 

Primul pas trebuie curatat motorul foarte bine pentru ca ei isi marcheaza teritoriul cu urina/fecale si revin dupa miros.

 

1. Apoi spray antirozatoare ,de la Liqui Moly(40 de ron aprox) dat pe cabluri sau chestii de cauciuc pe care nu vrei sa le roada. (am aplicat la 1 sapt dar doar cu varianta asta invitatul a revenit si a mai ros din capitonajul capotei, spray-ul miroase a lavanda destul de placut as zice)

 

2. Am pus pe scut material "fertilizat" de pisica unui vecin.(aici sunt ceva discutii cu privire la toxoplasmoza desi pisica respectiva este de apartament si nu vaneaza efectiv pe afara)

 

3. Am pus 2 aparate cu ultrasunete (60 ron/buc aprox), unul l-am plasat pe capacul motorului si celalalt in zona ECU. Le-am ales pentru ca functioneaza cu baterii AA nevrand sa intervin la instalatia electrica a masinii. (daca sunt surzi evident nu functioneaza)

 

4. Am pus si niste jumatati de catei de usturoi pe scut.(asta am citit pe un forum pe undeva)

 

 

 

Plan de rezerva:

 

5. Am cumparat si niste capcane cu lipici pe care ma gandeam sa le folosesc daca las masina sa stationeze mai mult timp(1-2 sapt).Momentan nu le-am folosit.

 

6. As mai avea ca varianta spray cu ardei iute pulverizat periodic pe anvelope, praguri, scut etc.

 

Nota :Nu o sa mai cumpar spray-ul de la LM.

off: 2. Chiar daca pisica este de apartament acest lucru nu exclude deloc toxoplasmoza pentru ca tu cand ajungi in casa, nu cred ca ai filtru antiseptic/deparazitar sa poti sa omori tot ce ai pe talpa pantofului....plus ca toxoplasmoza nu este elimita tot timpu de catre animal, ci doar in unele momente ale ciclului de viata a parazitului care sunt destul de scurte si ca sa aiba efect in primul rand trebuie sa aiba o femeie contact cu sporii de toxoplasma :clover: .

Deci colegului nu trebuie sa ii fie frica de asa ceva :hyper: .

Cu fecalele cred ca este o chestie inteligenta ca, sobolanii simt mirosul si nu se mai avanta, teoretic, practic nu stiu cat e de eficient..

Link to comment
Share on other sites

Chiar azi am vazut pe un seria 1 adus din germania un dispozitiv anti-sobolani

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160216/8822ab5d31602c54cb32b6efe232124b.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160216/b0d9673cd84d32a7626a02620b18f1f4.jpg

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Confirm ca aparatele cu ultrasunete nu sunt eficiente. Ăn schimb mecanicul meu mi-a spus ca este eficient sa pui pĂŁr de caine intr-un sĂŁculeț (material) și apoi amplasat undeva pe scutul motorului. Cu cât câinele a fost mai "puturos" cu atât eficienta este mai mare.

Eu ĂŽncĂŁ nu am ĂŽncercat dar am avut aceeași problema la un golf apoi m-am mutat din zona și nu a mai fost nevoie.

BaftĂŁ !

Link to comment
Share on other sites

Bag pastile la greu, observ un randament bun...de 3 zile vad ca pastilele din interiorul masinii sa fie intacte, am pus prin alte locuri, langa casa, in gradina si am le aduna seara, pun zilnic. Am pus si 3-4 ghemuri de busuioc(am auzit ca fac bine) am pulverizat si clor, sper sa scap de ei...lipici pe carton am pus prin locurile mai "accesate" sa zic asa, capcana...

Cumpar si aparat insa nu stiu care din ele ca sunt multe si nu stiu sigur care face treaba mai buna, referitor la ele am auzit pareri pro/contra. Cativa spun ca totul este OK cativa ca nu...:)) eu incerc si cu aparat.

 

Caini am, 3 la numar. 2 Rottweileri si 1 pechinez, pechniezul este cam batran si nu prea isi mai face treaba...Rottweileri nu ii pot lasa in curte deoarece din cauza mirosului de Sobolan se urca pe masina si apar probleme mai mari...

Edited by BogdanStf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.