Jump to content

Etriere E46


wizzardx

Recommended Posts

Salut baieti. Trebuie sa-mi schimb etrierele pe spate.

Intrebarea mea este daca se potrivesc oare etrierele de pe sedan la touring E46 facelift. (am gasit la cineva tot facelift, da numai ca are sedan) sau trebuie de touring speciale? Exista vreo diferenta?

Si totodata, cand fac operatiunea de schimbare, trebuie sa schimb si lichidul de frana??

 

Multumesc :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza daca sunt de pe touring sau de pe sedan, important e sa fie aceeasi motorizare, sau o motorizare care are aceeasi dimensiune a discului. Poti verifica asta pe realoem. Si nu, nu trebuie sa schimbi neaparat lichidul de frana, doar o completare dupa o aerisire corespunzatoare.
Link to comment
Share on other sites

Dar ce probleme au etrierii?

 

mi s-a blocat unul dintre ei, am desfacut, am dat cu lotiune, l-am deblocat si acum merge, dar cine stie cat, asa ca vreau sa-i schimb pe amandoi preventiv B)

 

Schimba si lichidul de frana impreuna cu garniturile de la etrieri daca tot umbli acolo

 

buna idee. dar trebuie sa am grija la cine ma duc sa schimbe si lichidul de frana, am inteles ca nu e tocmai simplu, trebuie ceva pricepere si ustensile ca sa nu apara probleme :winkcool:

Link to comment
Share on other sites

Lichidul.de.frana il poti schimba chiar tu, doar sa vrei, bine ar fi sa-l schimbi la toate rotile, la cele din spate o sa gasesti numai rugina in lichid, iti trebuie o pompa.de aer(de bicicleta), un alt capac de rezervor, ceva asemanator cu ce ai tu pe rezervorul cu lichid de frana, si.o supapa de la roata,se cumpara de la magazinele auto, astfel dupa ce golesti toata instalatia de lichidul vechi, il pui pe.cel nou si in final impingi lichidul de frana cu ajutorul aerului sub presiune creat de pompa de aer.Nu se face pedala ca la dacie.Aerisirea se face la fiecare roata.
Link to comment
Share on other sites

pai daca sunt buni etrierii, ii schimb cu totul si gata ðŸËĹ 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

sa vad daca gasesc un spatiu sa fac operatiunea, daca nu fac la service.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

multumesc de sfaturi!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu uita sa faci aerisirea si pe fata, si musai sa verifici franele, de preferat la un service, nu pe strada.

..de ce sa faca aerisirea si pe fata daca nu umbla la alea?

 

...poate e mai recomandabil sa schimbi cat mai mult din lichidul de frana (tragand cat poti de mult cu o seringa din rezervorul lichidului de frana) si rezonabil de pe fiecare parte de pe spate...

Link to comment
Share on other sites

Ma doare burta de ras....ce mare smecherie sa schimbi un lichid de frana care costa doi lei si sa faci o aerisire la patru roti.Daca la atat de putin....atat de mult....degajati va rog.

:offtopic:

Cred ca ar mai bine ar fi daca ai avea pareri concrete, COERENTE si daca se poate diferite, si nu la misto!

 

In rest, lasa-ne pe noi ceilalti...

Link to comment
Share on other sites

Ma doare burta de ras....ce mare smecherie sa schimbi un lichid de frana care costa doi lei si sa faci o aerisire la patru roti.Daca la atat de putin....atat de mult....degajati va rog.

 

Cred ca nici nu stii ce vorbesti, la bmw nu faci aerisirea ca la dacie, si lichid de frana de 2 lei nu recomand deloc

Link to comment
Share on other sites

Concret BMW si alti producatori recomanda schimbarea la 2 ani a luichidului pentru ca acesta este hidroscopic ,adica absoarbe apa si i se pierd proprietatile in timp.In plus prin aerisire se scoate si acel lichid care a stat in etrier si a fost supus la temperaturi ridicate. In felul asta sistemul de franare ramane in stare buna si poti frana in conditii de siguranta.

Daca discuri uzate putin ,placute aftermarket si alea uzate,lichid de 5 ani,anvelope chinezesti si alea uzate si cu presiune necorespunzatoare...ce se intampla?

Nu e asa de greu sa faci pedala....eu o fac de fiecare data cand umblu la frane......si eu am frane frate pentru ca am dicuri OEM,placute OEM,anvelope premium si lichid de frana proaspat ....pentru ca fac pedala.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Baieti, imi recomandati un service proffi cu scule klumea in Bucuresti ca sa schimb lichidul de frâna??

 

10q :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by wizzardx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.