Jump to content

Rectificare detalii pierdere antigel.


Recommended Posts

Daca acum ceva vreme ziceam ca pierderea de antigel se vede pe partea cu electromotorul, acum, dupa o noua verificare, s-a constatat ca pierdere este, de fapt pe partea opusa si nu este in spatele motorului ci in fata, undeva intre suportul alternatorului si al compresorului AC si termoflot, dar inca nu stiu exact locul. In spatele suportului de care spuneam se afla o conducta de retur care intra in blocul motor si etanseaza acolo cu un ORING. A avut cineva probleme cu acea conducta ? Daca nu, cu conductele de la termoflot, sau cu vreo pierdere de antigel prin acesta ?
Link to comment
Share on other sites

racordul de sus este montat pe chiulasa si este supus la temperaturi mai mari si garnitura fiind din cauciuc se deterioreaza mai repede. defectul asta este intalnit la f multe motoare.Daca totusi ai dubii,da jos plasticul de pe motor sa ca vezi mai bine zona,pune mana pe o sarma mai groasa,inveleste-o la un capat cu ceva carpa si sterge in jurul la amandoua. dupa o tura cu masina vei observa care curge.sau la tine lenea este mare doamna????Bafta.
Link to comment
Share on other sites

Revin cu detaliile reparatiei. Am comandat degeaba cele de mai sus, dar le-am facut retur:). Pierderea era de la garnitura TERMOFLOT-BLOC, cea de antigel, caci am observat la demontare si un pic de ulei, asa ca am inlocuit si oringurile de la tuburile TERMOFLOT-CARCASA FILTRU ULEI. 230 lei piese, manopera by me, 0 lei. :) Edited by BogdanBaB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Am o intrebare referitoare la schimbarea garniturii termoflotului: trebuie sa tin cont de ceva anume la schimbarea acesteia ? Cat de tare trebuie stranse suruburile ? Curatarea instalatiei de racire cum se face cel mai eficient?

Eu am schimbat garnitura termoflotului si atunci cand motorul de incalzeste apare ulei in antigel ... desi am scos termostatul, am curatat instalatia cu gaz, detergent de vase etc. In instalatie de racire am pus doar apa pentru curatarea acesteia nu si antigel ...

 

Aveti ceva idei cum sa procedez sa rezolv problema ?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.