Jump to content

PowerTech vs Completechip


lucianWRC

Recommended Posts

  • 1 month later...
On 11/22/2022 at 10:04 PM, lospa alin said:

Salutare, am fost și eu la Buzău, acum o luna cu un 525 n57, foarte ok băieții. Am optat pentru un soft safe, am dus o în 270hp și 597nm.Pana acum toate bune. IMG-20221103-WA0003(1).thumb.jpg.6784074dd47f5953cf43b1db755d4acf.jpg

Nu stiu daca e chiar asa, se plange lumea ca masina devine mai puturoasa,consuma mai mult combustibil. Nu mai are acelasi demaraj.

Recomand sa se ramana la softul original cu care a venit masina de fabrica.

  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Nu nu, e motorul de 3l.Totusi, dacă va uitați, avea 194cp pe dyno... Adevărul ca îmi părea cam lesinata, mersesem cu 530de 258cp și era alta mașină, plus ca m am gândit ca dacă tot plătesc impozit de 3l sa beneficiez și de o putere care sa ma mulțumească. Acum sunt chiar mulțumit cum merge mașina. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, branevl said:

Ce este nasol ca ai cutia care rezista la 450-500 nm cuplu... Fata de 530d care are cutia 8hp70 si rezista la 700 nm cuplu, in rest motorul cred ca e la fel si doar din soft e diferenta.

E manuala cutia, nu cred sa am probleme. 

 

25 minutes ago, Vasi77 said:

Alta turbina,alte injectoare,poate si alta pompa de injectie.

E diferenta intre N47 si N57

Am 525 n57 eu. Or fi probabil ceva diferențe fata de 530. Dar bănuiesc ca e mai rezistent motorul decât crl de 2l.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
15 minutes ago, Viper05 said:

Si eu sunt curios, pe afara am vazut multi dar majoritatea cu 330i de prin us. Am vazut cativa cu 320i prin europa cu cifre impresionante.

Da, m-ar bate gandul sa fac stage 1, dar undeva unde au simt de raspundere. Motorul B48 cred ca este destul de stors, varianta 30i. Daca aveam B58 nu aveam nicio ezitare, ala duce mult.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lospa alin said:

De ce nu îl suni pe Ginel? E super ok baiatul.Asa te lamuresti daca se poate, daca merita etc

L-am sunat pe Ginel, nu a raspuns si inca nu m-a sunat inapoi.

L-am sunat si pe Dragos de la CompleteChip care a fost f sincer si mi-a zis ca el nu are experienta cu motoarele pe benzina, si mi-a recomandat pe altcineva (WPP Performance). O sa vorbesc azi cu ei sa vedem.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, claudiu1892 said:

L-am sunat pe Ginel, nu a raspuns si inca nu m-a sunat inapoi.

L-am sunat si pe Dragos de la CompleteChip care a fost f sincer si mi-a zis ca el nu are experienta cu motoarele pe benzina, si mi-a recomandat pe altcineva (WPP Performance). O sa vorbesc azi cu ei sa vedem.

Revin dupa ce am discutat cu Catalin de la WPP - foarte ok baiatul, apropo.

La B48, cu un soft safe se poate aduce masina la aprox. 282-285cp (fata de 252cp stock) si 450Nm (fata de 350Nm stock).

Cred ca 100Nm in plus la cuplu s-ar simti destul de bine. O sa ma mai gandesc si ma hotarasc in cateva zile. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.