Jump to content

Sfaturi achiziție BMW X3 F25


hotnills

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor! Am promis ca voi reveni cu impresii dupa sosirea in tara a masinii. Ma bucur foarte mult de alegerea facuta. Am condus aproximativ 800 km si vreau sa va spun ca sunt foarte incantat. Saltul facut de mine este foarte mare si din punct de vedere al confortului, in special la drumuri lungi, e un vis. Siguranta pe care ti-o ofera, reprizele de accelerare (in special pe modul sport+) sunt fascinante....

Dar...apelez la cunostintele si experientele voastre. Ca tot omul care vrea ca totul sa fie perfect.

1 acum cateva zile am observat aparitia unui suierat in primii 2-3 km, in special la decelerare si la viteze mici. Suieratul disparea dupa ce apa ajungea la o temperatura mai mare.

2 azi dimineata am observat ca acel suierat s-a transformat intr-un "rontzait" care dispare deasemenea dupa cativa km

Sunt normale aceste simptome?

 

Trimis de pe al meu GT-N8020 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare. Revin cu impresii...am fost nevoit sa schimb turbina si caseta de directie. Acum am o alta problema....masina trage..."altfel". Se tureaza mai tare, are un sunet infundat, ca de toba sparta. M-am interesat ce s-a intamplat cu masina si mi s-a spus ca a fost resoftata. Poate influenta asta mersul? Nu ar trebui sa-l imbunatateasca? Si inca ceva...mi-a crescut consumul....acum are cam 12,5l in oras. Ma puteti ajuta cu un raspuns?

 

Trimis de pe al meu GT-N8020 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Revin cu impresii...am fost nevoit sa schimb turbina si caseta de directie. Acum am o alta problema....masina trage..."altfel". Se tureaza mai tare, are un sunet infundat, ca de toba sparta. M-am interesat ce s-a intamplat cu masina si mi s-a spus ca a fost resoftata. Poate influenta asta mersul? Nu ar trebui sa-l imbunatateasca? Si inca ceva...mi-a crescut consumul....acum are cam 12,5l in oras. Ma puteti ajuta cu un raspuns?

 

Trimis de pe al meu GT-N8020 folosind Tapatalk

nu am inteles partea cu resoftarea . Masina a fost resoftata inainte si acum nu mai e ? Pt ca asa s-ar explica lipsa de putere . Sunetul de toba sport sau cum descrii tu mai apare cand face filtrul regenerare si e normal sa consume mai mult in perioada respectiva , ar fi bine sa faci si tu o diagnoza separat sa vezi exact ce valori ai pe acolo si daca nu cumva e vreun motiv pt care iti tine filtrul in regenerare , de obicei cand sunt ceva bujii arse nu poate regenera

Link to comment
Share on other sites

Singurul defect...asteptarea asta care ma omoara! Dar recunosc, nu mi-au inspirat decat incredere si siguranta. Sper sa fie la fel cand voi apela la service-urile BMW din Romania.

tu sigur ai fost la BMW si nu la... Politie ?

 

ca aici, cred ca asa vei proceda :pirate:

Link to comment
Share on other sites

turbina si caseta de directie au fost schimbate pe garantie...la reprezentanta BMW. In momentul in care am luat-o am observat ca avea menu-ul schimbat la Idrive. I-am sunat si mi-au spus ca a trebuit resoftata masina deoarece trebuia sincronizata noua caseta de directie....nu ma pricep prea bine. Dar dupa aceste inlocuiri de piese masina a inceput sa sune infundat in accelerare...si foarte zgomotoasa in interior. Nu mai spun ca am descoperit singur o trepidatie(despre care mecanicii au spus..."du-te dle. ca nu se aude nimic") provocata de conductele de plastic ce duc aerul la filtrul de aer...la imbinari trepidau groaznic.

Acum...cum e treaba cu filtrul de particule? poate fi infundat?...oricum senzatia mea in masina este de toba infundata si motor care trage greu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

turbina si caseta de directie au fost schimbate pe garantie...la reprezentanta BMW. In momentul in care am luat-o am observat ca avea menu-ul schimbat la Idrive. I-am sunat si mi-au spus ca a trebuit resoftata masina deoarece trebuia sincronizata noua caseta de directie....nu ma pricep prea bine. Dar dupa aceste inlocuiri de piese masina a inceput sa sune infundat in accelerare...si foarte zgomotoasa in interior. Nu mai spun ca am descoperit singur o trepidatie(despre care mecanicii au spus..."du-te dle. ca nu se aude nimic") provocata de conductele de plastic ce duc aerul la filtrul de aer...la imbinari trepidau groaznic.

Acum...cum e treaba cu filtrul de particule? poate fi infundat?...oricum senzatia mea in masina este de toba infundata si motor care trage greu.

 

 

Salut,

nu am gasit prin posturile tale pe aici la care reprezentanta BMW ai fost pentru raparatie.

In plus partea cu resoftare nu vei sigur niciodata daca iti trebuia.

Este o practica standard pentru asa zisii mecanii de la Bavaria ( daca ai fost acolo ).Sper macar sa ti-o fi facuto gratis.

Ce iti a rat tie acum cu12,5L/100km este normal dupa resoftare.

Dupa urmatoarele sute d ekm o sa se regleze ( afisajul ).

Fa-i consumul manual ca sa-ti dai seama cat iti consuma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare tuturor. De ceva vreme caut sa cumpĂŁr un X3 F25 SH. Acum câteva zile mi-a spus cineva ca motorul de 2.0d ar avea probleme cu distribuția și ca risc sa arunc banii și ca mai bine mĂŁ orientez spre audi. Bugetul meu este de max 24.000E iar mașina o caut local, eventual adusa de cineva din Germania. As dori sa ĂŽmi dați câteva sfaturi dacĂŁ puteți, ce sa fac dupa ce o cumpĂŁr, cât costa sa schimb distributia ( bĂŁnuiesc ca asta trebuie sa fac mai ales dacĂŁ mașinĂŁ va avea aproximativ 150k ). Mai exista și dilema intre X3 și 525d xdrive, dar asta e alta poveste. Orice sfat este bine primit. Nu am mai detinut alt BMW. MașinĂŁ personala este deocamdatĂŁ un Nissan qashqai. Va mulțumesc și o zi bunĂŁ va doresc!

 

P.S: scuze pt eventualele greșeli de scriere, folosesc tableta și sunt pe fugĂŁ

Link to comment
Share on other sites

Motorul este ok. Exista topic dedicat cu N47, costurile sunt intre 3500 si 11.000 ron in functie de locul unde alegi sa o inlocuiesti. Iti doresti o masina mai inalta pentru ca acum ai nissan-ul, sau chiar ai nevoie? In afara de distributie, daca e automata mai ia in calcul revizie la cutie. In rest, verifica bine masina si fii atent pe ce dai banii. Bafta!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pt. rĂŁspuns. Teoretic nu am nevoie de ĂŽnĂŁlțime, doar ca mĂŁ gândesc la faptul ca avem strĂŁzi proaste peste tot ĂŽn tara și ca acea garda la sol ar fi un avantaj. Poate și iarna, ca nu ar mai atinge cu "burta" zĂŁpada. Cred ca aștept un sfat serios de la cineva care sa mĂŁ facĂŁ sa iau o decizie clara. Se pare ca X3 ĂŽși pĂŁstreazĂŁ valoarea mai bine ĂŽn timp, câștigând mai mult la revânzare (conform vezicatface.ro), asta fiind una din avantaje. ĂnsĂŁ și puterea, și dinamica seriei 5 nu sunt de neglijat. DacĂŁ tot "investesc" ĂŽntr-o mașinĂŁ, sper sa fac alegerea corecta.

Știu ca e topic dedicat pt motorul N47, dar speram sa ĂŽmi zicĂŁ cineva care a cumpĂŁrat mașinĂŁ SH, dacĂŁ a schimbat direct distribuția sau a așteptat apariția zgomotului specific de "ĂŽnceput de sfarsit"

 

Merci ĂŽncĂŁ o datĂŁ! O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Un prieten bun de-al meu si- a cumparat anul trecut un x3 din 2011 cu aproximativ 200.000 km la bord.

La o luna dupa, a schimbat distributia, iar pretul am inteles ca a fost undeva la 4.000 lei.

Si eu as face la fel daca as da atatia bani pe o masina, ca sa dorm linistit.

Link to comment
Share on other sites

x3 e o masina foarte buna. Fata de seria5 cu x drive e mult mai utila iarna. Plus ca ai o pozitie la condus interesanta, dinamica e satisfacatoare. Clar este lesinata in comparatie cu 525. Totusi fa un test si cu q5. Mie unul imi place mai mult Audi la interior. Plus ca dupa 2012 2013 gasesti modelul cu facelift cu leduri la stopuri. Bmw nu are asa ceva. Altfel, motoarele de 2 litri sunt comparabile.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O sa țin cont de tot ce mi-ati spus, merci! M-am uitat și la Q5, dar modelele de dupĂŁ 2012 sar de bugetul meu, mai ales ca le caut pe cele cu trapĂŁ, navigație, piele. Și din câte am ĂŽnțeles, xdrive e mai interesant pe sosea decat quattro. O sa mai aștept sa aparĂŁ una care sa ĂŽmi placa.
Link to comment
Share on other sites

O sa va spun ce am cumpĂŁrat. DeocamdatĂŁ ĂŽncerc sa gĂŁsesc un model care ĂŽmi place. Pe autovit.ro nu e niciunul care sa ma atragĂŁ. In rest, mai fac cautari pe mobile.de unde am vazut unul negru cu pachet M si piele rosie. Parca nu as vrea negru la exterior dar nici nu cred ca o sa gasesc totul cum vreau eu. Ce alte site-uri mai stiti? Incerc sa imi dau seama de unde aduc oamenii astia masini asa dotate din Germania si la pretul echivalent cu cele slab dotate. 😕 poate cunosc ei alte site-uri cu auto din Germania si eu nu stiu. Va salut!
Link to comment
Share on other sites

O sa va spun ce am cumpĂŁrat. DeocamdatĂŁ ĂŽncerc sa gĂŁsesc un model care ĂŽmi place. Pe autovit.ro nu e niciunul care sa ma atragĂŁ. In rest, mai fac cautari pe mobile.de unde am vazut unul negru cu pachet M si piele rosie. Parca nu as vrea negru la exterior dar nici nu cred ca o sa gasesc totul cum vreau eu. Ce alte site-uri mai stiti? Incerc sa imi dau seama de unde aduc oamenii astia masini asa dotate din Germania si la pretul echivalent cu cele slab dotate. 😕 poate cunosc ei alte site-uri cu auto din Germania si eu nu stiu. Va salut!

 

Daca vrei iti pot da numarul de telefon al celui care "m-a ajutat pe mine" pentru masina din profil. O am de 5 luni si nu am avut nicio problema.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei doar sa ai o masina mai sigura pe sosea X3-ul este clar o alegere buna fata de Nissan-ul tau. Acum ca o parere personala daca vrei sa se miste bine te sfatuiesc sa iei una cu un motor de 3.0 d. Obisnuit cu Qashqai esti mai aproape de un Suv precum X3 decat un sedan seria 5. Cutia automata + xdrive este o alegerea "smart", chiar daca bugetul aste limitat sigur gasesti ceva bun. Totul este sa ai putina rabdare si sa cauti bine.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.