Jump to content

Consumatorul ,, ascuns""-NAVIGATIA ?


Janee

Recommended Posts

Buna ,colegi !

De cand am cumparat un BMW E 46 318 i,am avut pb cu bateria-2 zile pauza,trebuia sa redresez bateria.Bineinteles ca am schimbat bateria( am zis ca e veche no ) si dupa cateva zile-aceeasi pb. De la service-ul Rombat mi-au spus ca bateria este buna,oricum mi-au inlocuit-o si au verificat si incarcarea in mers-ok.Nu m-am lasat si am verificat (si inlocuit rulmenti,fulie ) la alternator,verificat si alternatorul (14,5 )..deci alternatorul ok. In mers-incarca ok.Am dus masina la service-s-au invartit in jurul ei si au spus ca este totul ok si probabil ca am un consumator,,ascuns'' dar nu au fost in stare sa il si gaseasca. M-am intors acasa si demontez borna de la baterie de fiecare data.Pana ieri...cand am descoperit in portbagaj O MAGAZIE DE CD-URI cu power on si mai aveam si un Cd inauntru care rula acolo haotic... :frantics: .

Intrebare-cum sa opresc naibii Cd playerul acela ( mentionez ca nu mai am LCD-ul pe masina )??

Butonul power de la magazie are vreo modalitate de a intrerupe alimentarea? Degeaba apas pe unicul buton-nu se intampla nimic. Am gasit si siguranta aferenta-41 dar daca o scot-moare si bordul (tot ).

Exista vreo mufa,fisa pe undeva?

Se poate reseta din calculator?

Astept sugestii,daca v-ati confruntat si voi cu aceasta pb.

Intre timp,,stau cu cheia de 10 in poseta si scot borna la fiecare parcare.

Intre timp mi-a venit o idee sa inlocuiesc piulita de la borna cu un fluture-sa-mi usurez munca.

NU MA MAI DUC IN SERVICE!

NU AU FOST IN STARE SA-MI GASEASCA,,CONSUMATORUL ASCUNS"..meseriasii lu' peste.

L-am gasit eu...dar cum scap de el????

Exact asa arata magazia de Cd uri...sau player,ce-o fi,si sta cu ledul aprins chiar si dupa ce scot cheia...si papa bateriaaa..

post-71309-0-42555000-1461047155_thumb.jpg

Edited by Janee
Link to comment
Share on other sites

Salut, este vorba de modulul navigatie mk3 sau mk4. Ii scoti mufa si nu mai are ce sa pape daca zici ca nu mai ai display-ul.

 

Edit: Discul asa se invarte si la mine dar cred ca dupa ce incui masina si intra in sleep se opreste.

Ai putea sa "incui" masina cu portbagajul deschis, stai cateva minute sa intre in sleep si vezi daca mai invarte.

 

Iti trebuie o surubelnita sa incui manual portbagajul cat este ridicat.

Edited by Omar
Link to comment
Share on other sites

Buna Janee,

Cum spunea colegul Omar este vorba despre un modul de navigatie MK3. Il poti verifica daca se stinge astfel: scoti cheia din contact, inchizi usa mergi la portbagaj, il deschizi si astepti aproximativ 5-10 minute. Ar trebui sa se stinga.

O alta cauza poate sa fie "piesa cu tepi" (sau FSU) de la climatronic sau poate o alarma aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Poate veti rade cu totii..dar am ascultat cu stetoscopul toata masina sa aud ceva zumzait..cu cheia scoasa din contact. Am gasit scarbosenia asta in portbagaj,am demontat suruburile (pe acolo bantuiau multe fire si nu stiam care a cui este ) am scos fisele afara si s-a stins ledul,s-a facut liniste..Avea si un Cd in el-v-am spus..Ledul ala ramanea aprins si dupa scoaterea cheii din contact..

3 SERVICE-URI... :frantics: si al patrulea in fata blocului,cu o cheie mica franceza din trusa..

Sunt buna ce sa zic .. :rolleyes: :rolleyes:

Acum nu mai consuma bateria si plec si eu ca oamenii..nu din mila publica!

post-71309-0-64107000-1462689777_thumb.jpg

Edited by Janee
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poate veti rade cu totii..dar am ascultat cu stetoscopul toata masina sa aud ceva zumzait..cu cheia scoasa din contact. Am gasit scarbosenia asta in portbagaj,am demontat suruburile (pe acolo bantuiau multe fire si nu stiam care a cui este ) am scos fisele afara si s-a stins ledul,s-a facut liniste..Avea si un Cd in el-v-am spus..Ledul ala ramanea aprins si dupa scoaterea cheii din contact..

3 SERVICE-URI... :frantics: si al patrulea in fata blocului,cu o cheie mica franceza din trusa..

Sunt buna ce sa zic .. :rolleyes: :rolleyes:

Acum nu mai consuma bateria si plec si eu ca oamenii..nu din mila publica!

 

Da ai muncit acolo ceva nu gluma :p Bine ca ai scapat de "ascuns"...de regula service-urile sau 80% din mecanicii lumii nu au chef si timp sa caute amanuntit probleme deastea mici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.