Jump to content

Sfaturi achizitionare E60 520i


Andrei_Snk

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul topicului, este foarte posibil ca in perioada imediat urmatoare sa trec la E60.

Ideea este ca motorul cel mai accesibil din punct de vedere al costului de achizitie al masinii si din punct de vedere al taxei de inmatriculare este cel de 2.2 benzina - 177cp. Nu prea stiu mare lucru despre acest motor. Unii spun ca e puturos si ca are consumul comparabil cu unul de 2.5 benzina.

Ma intereseaza foarte mult daca in combinatia cu o cutie automata, motorul va fi capabil sa care in spate caroseria de E60. Intreb asta pentru ca nu as mai vrea fac acelasi compromis facut la E46: masina arata foarte bine, dar motorul nu are performantele necesare.

Nu am mers niciodata cu un E60 cu motorul asta si sunt curios de cum se comporta din punct de vedere al performantelor.

Orice parere e binevenita.

 

P.S. Daca nu am postat unde trebuie, rog un moderator sa mute topicul.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa treci de la, ma refer strict la motoare, entry level 316i la entry level 520i..

 

 

Ca sa nu fiu total offtopic iti pot spune ca pe e46 motorul e ok dar are cu ~100kg in minus.

Cu 3 persoane deja se simte mai greoaie in acceleratie.

Edited by Omar
Link to comment
Share on other sites

consumul e cu mult mai mare decat la e46. vreo 2l in extraurban si 3-4-5 in oras.

e46 valvetronic 316 are cel mai mic consum dintre toate benzinarele de pe e46.

 

la atatia km pe an nu are niciun rost sa iei 520 benzina, atata timp cat te gandesti la consum. daca nu te gandesti la consum atunci e ok.

 

puterea va fi decenta, nici vorba sa fie la limita decentei cum este pe 316i 116cp. sunt totusi 170cp, motor 6 cil etc. ai grija sa nu iei automata ca te va penaliza si la performante cat si la consum.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

520i am si eu dar nu motorul vechi 2.2 in 6 cil ci cel in 4 cil masina fiind 2008,mai exact motorul este N43B20 in 4 cil,parerea mea sincera si de la unul care a condus cateva 520i 2.2 este ca...masina aia in 2016 nu prea mai are un loc pe piata decat daca pretul e foarte mic,platesti taxe de 2.5,puterea e foarte mica,2.0 meu in 4 cil parca il simt mai sprinten chiar daca produce tot 170 cai si la consum e dezastru fostul motor,in constanta eu sub 15-16 nu am vazut la mers normal pe ele. Sa nu mai zic cat de incet e daca e si cutie automata si cat de mult consuma. Sunt N topicuri facute in legatura cu 520i 2.2,toti care au avut 520i spun acelasi lucru,ca e incet e o treaba,dar cand consuma 18-20 prin bucuresti si 16 in alte orase de la o masina care nu are performante.. Cat de mult sunt eu contra diesel,eu zic sa te uiti la un 525d ,aceleasi taxe,e turbo nu il simti lesinat deloc si nici sunet de tractor nu are pentru ca e in 6 cil. Consumul e foarte bun si motorul ala nu are moarte. Daca ar fi fost sa nu imi iau un E60 facelift,la mine decizia era clara un 525d investit 2k euro in el sa il refac mecanic complet ca nou si multi ani nu mai aveam treaba. Edited by Cloud92
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru pareri :thumbsup: O sa ma mai gandesc in privinta asta. Dar daca sunt asa mari dezavantajele (taxe, consum, lag la cutia automata si performante slabute) cred ca ma voi reorienta spre un 320d e90/91 si asta tot automat.

Oricum, in 1 luna cam cat mai am pana iau decizia finala, orice alta parere este binevenita :)

Link to comment
Share on other sites

Haha,asa am zis si eu,ba iau 520i ba iau 525i,ba nu,525d,dupa daca tot ma duc pe diesel de ce sa nu caut 520d,dupa da de ce sa nu caut un 535i,una peste alta,pana la urma banii alocati ptr masina au ajuns de la 7500 la 13000,nici din Romania n-am mai luat-o si tot asa.. Pana nu te vezi cu contractu' semnat nu prea stii niciodata exact ce vrei sau cu ce te alegi chiar daca ai o idee cam ce cauti. Pana la urma mi-a luat ochii un 520i 2008 foarte bine intretinut cand eram in Germania si aia a fost.. Edited by Cloud92
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Consumul din carte pentru un 520iA E60

 

Consum Urban 13.9 litri / 100 km

Consum Extra Urban 7.5 litri / 100 km

Consum Combinat 9.8 litri / 100 km

 

11 in oras poate doar seara cu un trafic lejer...

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

http://olx.ro/oferta/bmw-seria-5-ID6aW5I.html

 

Am gasit masina asta si imi place foarte mult cum arata. Pare bine intretinuta. Omul a zis ceva de consum 11 in oras si 8 in afara.

 

Ceva idei/pareri?

cauti neaparat automata?

crede-ma ca automata iti mareste consumul (care si asa e mare!) si iti scade si din performante (care si asa nu sunt chiar waw).

 

in rest intr-adevar masina are atuu ca are ceva dotari. vezi ca nu spune nimic de taxa, daca nu e platita va fi destul de mare (cred ca peste 1000eur).

 

mai uita-te si la 525i, consumul va fi acelasi, si taxele.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu arata rau deloc, consumul din afara e plauzibil dar cel din oras e prea optimist.

In weekendul cu 20 ajung la VL, daca nu o vezi pana atunci te pot ajuta.

 

@Omar: Multumesc mult pentru ajutor. :thumbsup: Tinem legatura. Totusi, macar sa o vada cineva sa nu-mi para rau ca n-am incercat.

 

cauti neaparat automata?

crede-ma ca automata iti mareste consumul (care si asa e mare!) si iti scade si din performante (care si asa nu sunt chiar waw).

 

in rest intr-adevar masina are atuu ca are ceva dotari. vezi ca nu spune nimic de taxa, daca nu e platita va fi destul de mare (cred ca peste 1000eur).

 

mai uita-te si la 525i, consumul va fi acelasi, si taxele.

 

M-ar interesa automata pentru ca e mult mai confortabila. Ca viteza nu sunt super innebunit; in schimb mi-ar placea un pic mai mult "zvac" in depasiri. Din ce am vorbit cu proprietarul, o are de 3 ani, si taxa e platita. Daca nu are taxa, nici nu ma gandesc.

 

Un mic off-topic: ieri am mai ajuns si eu la benzinarie si am alimentat. Mers prin oras in stil normal, consumul e undeva la 9% acum. E mai mic decat ma asteptam; chiar am ramas surprins deoarece eu traiam cu impresia ca sub 11% in oras nu prea scade.

Link to comment
Share on other sites

Benzina si torque converter la automata = ouch , zvac nu are deloc. E o masina grea cu un motor aspirat foarte puturos,daca vrei zvac de putere in depasiri mergi pe diesel. Masina asta e moarta pana in 5000 de ture si nici atunci nu e racheta Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

Am eu 2.2 170 cp pe coupe e46 , consumul este undeva la 13.5 in Bucuresti mers si ziua prin aglomerație si seara ... Nu fac drumuri lungi , poate ar mai scĂŁdea daca as face . Dar trebuie sa fie mașina in regula, la mine sunt f multe piese schimbate . Seria 5 e60 2,2 nu are cum sa ia 11 in oraș ... Poate noaptea pe la 2 :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.