Jump to content

schimbare distributie - service recomandat


bardcat

Recommended Posts

 

 

- Schimb simeringuri supape

- Schimb garnitura capac culbutori

- Schimb distributie

 

Pret total cu manopera inclusa: 2150 lei.

 

Nu mi se pare scump, doar ca nu a vrut nici in ruptul capului sa-mi spuna ce marca vor fii piesele pe care mi le pune. (la distributie ma interesa in mod special)

 

 

 

Masina: E46 316i 2003 FL (valvetronic)

pret simeringuri: 100 lei

pret garnitura capac: 250 lei (e undeva mai jos, cam 220)

distributie completa: 500 lei. (e undeva mai jos, cam 400 si ceva, sau chiar pana in 400 nu mai retin)

 

deci 850 lei piesele si restul pana la 21 de milioane manopera. hahahahaa. cum spuneam, japca.

dar merge treaba multi nu stiu si platesc. cred si eu ca omului ii convine sa lucreze cu d-astia care nu stiu ca pe astia ii arzi cel mai bine.

 

apropo discutia asta este despre masina baiatului un N42 nu N47, nu are nicio legatura cu motorizarea2.0 diesel ca unii in spate faceau confuzii.

 

in momentul de fata distributii la n47 au facut multe servisuri, ptr ca la multe masini pica. nu e ceva waw sa platesti nejustificat de mult...

 

de asemenea la bimmer service mi-a aparut o reclama daia platita pe fb ca luna asta costa 30 de milioane. e drept trebuie verificat si ce schimba, dar spuneam asta doar ca am vazut ceva de 43 mil.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pret simeringuri: 100 lei

pret garnitura capac: 250 lei (e undeva mai jos, cam 220)

distributie completa: 500 lei. (e undeva mai jos, cam 400 si ceva, sau chiar pana in 400 nu mai retin)

 

deci 850 lei piesele si restul pana la 21 de milioane manopera. hahahahaa. cum spuneam, japca.

dar merge treaba multi nu stiu si platesc. cred si eu ca omului ii convine sa lucreze cu d-astia care nu stiu ca pe astia ii arzi cel mai bine.

 

apropo discutia asta este despre masina baiatului un N42 nu N47, nu are nicio legatura cu motorizarea2.0 diesel ca unii in spate faceau confuzii.

 

in momentul de fata distributii la n47 au facut multe servisuri, ptr ca la multe masini pica. nu e ceva waw sa platesti nejustificat de mult...

 

de asemenea la bimmer service mi-a aparut o reclama daia platita pe fb ca luna asta costa 30 de milioane. e drept trebuie verificat si ce schimba, dar spuneam asta doar ca am vazut ceva de 43 mil.

 

e o mizerie oferta cu 3000 de lei. Practic sunt mai putine piese schimbate. In acelasi timp poti opta si pentru oferta cu 4300.

Link to comment
Share on other sites

@hf_now

E tocmai invers

 

OE-original equipment,adica piese cu stanta bmw

OEM- original equipment manufacture-adica piesele celor care produc pentru bmw

Si da,piesele OE sunt mai scumpe decat OEM.

BMW nu produce decat motoare si caroserii,restul pieselor sunt facute de alti producatori cu specificatii de la BMW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@hf_now

E tocmai invers

 

OE-original equipment,adica piese cu stanta bmw

OEM- original equipment manufacture-adica piesele celor care produc pentru bmw

Si da,piesele OE sunt mai scumpe decat OEM.

BMW nu produce decat motoare si caroserii,restul pieselor sunt facute de alti producatori cu specificatii de la BMW.

M-am incurcat. Asa e.

 

@Cosmin

Da, e cam mult manopera, dar daca nu stii ... ti se pare "lucrare mare" si te bucuri ca stie despre ce e vorba macar.

Din pacate prin Timisoara nu am gasit inca un mecanic care sa stie de calele de care ar avea nevoie pentru un eventual schimb de dsitributie la valvetronic sau despre un schimb de simeringuri fara sa fie data jos chiulasa.

 

Si daca stau sa ma gandesc mai bine, pretul unui motor pentru masina mea e undeva la 500 euro cu garantie 1 luna :))

 

Trist ...

Edited by hf_now
Link to comment
Share on other sites

Cel din targoviste am vazut ca are N47 garla zi de zi la schimbat distributie si ia 3000 lei pt tot din ce scrie el. N-o fi asa mare scofala, dupa ce faci 1,2 dupa le faci brici. Service Scream (Tezparii) bmw le zice, daca e acelasi cu john sau cum l-o chema.

Nu are nici o treaba John cu Service Scream (Tezparii) BMW,si e foarte bun! Pot garanta pentru el.

Link to comment
Share on other sites

Recomand si eu Service Scream (Tezparii) BMW. E foarte posibil sã schimb marca În curând, dar cu BMW as merge doar la ei În acest moment (exceptând reprezentanta).

 

In schimb, ce nu as face când vine vorba de intervenții importante de genul distributiei ar fi sĂŁ merg la un bĂŁiat cu garaj dubios ĂŽn vreun cartier, fie cĂŁ e vorba de București sau orice alt oraș.

Edited by Ciuby
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am fost eu la Knet John cu e46 am anulat valva pcv ( asa mi-a zis ca e mai bine pt motor nu ma interesa prețul ) mi s-a parut f ok ca om si ceilalți din service sunt ok . Am fost apoi si cu E60 pt verificare totala ( urma sa il cumpĂŁr ) . UrmeazĂŁ sa ma duc cu e60 la el pt revizie completa cutie + schimbat niste bucse + dopuri admisie . Vin mereu din toatĂŁ tara , inclusiv cand am fost eu era un baiat din Bacau + 2 bĂŁieți din Piatra Neamt . Nu sunt prieten cu el sau ceva chiar am mai multe service-uri unde ma duc. Nu stiu cum e cu distribuțiile dar pt ce am eu de facut mi-a zis ca pot sa aduc piese de unde vreau . Pana acum , recomand .
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,

 

Ma bate gandul ce ceva timp sa schimb si eu distributia la masina (f10 525d, 2012), pentru ca vreau sa plec cu ea din tara o perioada de cateva luni, si sa nu am stresul asta. Masina are aproape 155k acum, nici vorba de vreun zgomot (dupa parerea mea), insa am o mare problema legata de operatiunea in sine si ce presupune ea: motor jos, garnituri, capace, etansari calitatea pieselor, si altele. Nu vreau sa ma trezesc ca rezolv o problema inexistenta si dau de altele apoi. Ca idee, m-am gandit sa merg la Service Scream (Tezparii), si mi-ar fi util feedback de la cei care au facut operatiunea daca au experimentat ulterior ceva probleme.

 

Merci!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Service Scream (Tezparii) BMW imi rezolva mie diverse...

 

asa apar pe farcebook...vad ca fac multe distributii..cred ca vreo 3000 de lei este costul. Sunt foarte priceputi,doar sa aiba timp de tine...eu ma duc cu tot felu de maruntisuri :))

 

Totusi...ce e cu isteria asta cu schimbatu distributiei. Cum va dati voi seama la 2.0D ca trebuie schimbata distributia.....e doar paranoia sau chiar sunt simptome..... am avut si eu 2.0 d si nu mi-a trecut niciodata prin cap sa schimb distributia

Recomand! Lucrarile le trec si pe cheie,in istoricul online! Au 2 mecanici fff priceputi pe distributii:Claudiu si Mishu.

post-80208-0-68275600-1485445831_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
Service Scream (Tezparii) clar. Am fost pe la ei și totul a decurs cu respect și bun simț pentru ce operații am avut pânĂŁ acum. Ăn plus, nu-i vezi alergând dupĂŁ distribuții; dacĂŁ nu trebuie schimbatĂŁ, oamenii ĂŽți spun asta, nu vor sĂŁ ĂŽți ia banul degeaba.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Service Scream (Tezparii) clar. Am fost pe la ei și totul a decurs cu respect și bun simț pentru ce operații am avut pânĂŁ acum. Ăn plus, nu-i vezi alergând dupĂŁ distribuții; dacĂŁ nu trebuie schimbatĂŁ, oamenii ĂŽți spun asta, nu vor sĂŁ ĂŽți ia banul degeaba.

Hai sa fim seriosi ... :) la cata reclama e pe farcebook si de fiecare data se spune ca sa o schimbi preventiv chiar daca nu se aude ...

 

Sunt ok baietii (depinde la care din ei te duci) dar sa nu batem campii ca nu iti schimba distributia daca nu trebuie :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dacă i-a spus omului că nu se aude și nu trebuie schimbată încă, ce ai vrea să zic :) ? Nu e ca și când am motiv să le fac reclamă, și da, poate depinde cu cine stai de vorbă. Am văzut că pe farcebook sunt într-adevăr agresivi cu postările, dar nu cred că duc lipsă de clienți :)

 

Eu voi avea un drum în curând pentru a schimba uleiul din cutie la ei. Știu clar că distribuția la mine e ok, îi voi ruga să-mi recomande dacă trebuie sau nu, să vedem :)

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Salutare,

 

vin cu o rugaminte . Am un f30 automata, 91000 km . Imi puteti spune la cati km ar trebui schimbata distributia ? De asemenea uleiul in cutia de viteze ?

 

Va multumesc,

 

P.S.

 

nu am lucrat pana acum cu Service T , insa am fost la Bimmer pt scris revizie (facuta in alta parte ) in istoric . Prima oara acum 2 ani , am luat si factura dupa mine sa vada oamenii ca nu vin doar asa .. platit 50 de lei . Imi scrisese initial 180.000 km , dar le-am zis sa modifice ceea ce au si facut .

 

Anul trecut , mi-au zis ca nu se poate ca daca faceam la ei , aveam gratuit . Da , dar la ei plateam cu 400 de lei mai multa ca in alta parte .

Edited by cosmyin2004
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Stie si meserie dar are preturi mari si muuulta vrajeala ca el e singurul care face, singurul care drege, ca NIMENI in Romania nu are scule ca el si alte nebunii d astea. Trebuie sa mai lucreze la abordare are intotdeauna impresia ca el le stie pe toate si toti clientii sunt niste habarnisti. Pe mine cand am avut un valvetronic ma luase cu niste abureli si pe langa asta imi facea japca la piese. Mi a dat niste preturi imense la piese (adaos maree al lui) i am zis ca e mult si daca ma hotarasc sa vin la el le iau eu singur si fac doar manopera. Si m a luat ca el nu lucreaza cu cacaturi aduse de mine, naiba erau niste piese aftermarket p producator... Mi s a parut putin bolnav la abordare. Pe farcebook cine il vn de bine? Ca are asa atitudine vine unul cu un defect si zice ca stie ce are masina, doar el o poate face in Romania, dar nu spune ce are ori vii la el ori pa :))))))))

 

E cam nesimtit dracul , l-am intrebat ceva despre un miros intepator pe evacuare dupa ce i-am spus ca am verificat injectoarele la doua serviceuri si sunt perfecte si nu am DPF din fabrica . El mi-a raspuns ca “tocmai ai e ca nu ai dpf , dpf off injectare varza “ . A zis ca daca nu inteleg sa nu-l deranjez . Ce gunoi de om , da-l in colo . Bforce la Bucuresti sunt best ! Nu va luati dupa toti mecanicii “priceputi” si ludati .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

E cam nesimtit dracul , l-am intrebat ceva despre un miros intepator pe evacuare dupa ce i-am spus ca am verificat injectoarele la doua serviceuri si sunt perfecte si nu am DPF din fabrica . El mi-a raspuns ca “tocmai ai e ca nu ai dpf , dpf off injectare varza “ . A zis ca daca nu inteleg sa nu-l deranjez . Ce gunoi de om , da-l in colo . Bforce la Bucuresti sunt best ! Nu va luati dupa toti mecanicii “priceputi” si ludati .

 

Salut in Iasi unde am un service/mecanic unde se poate schimba distributia. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.