Jump to content

Eroare de bord ocazionala


arthurf86

Recommended Posts

Salutare

Ocazional, cand scot cheia din contact, imi apare urmatoarea eroare. Faza e ca nu imi apare mereu, ci doar intamplator, dar mereu in momentul in care opresc motorul si scot cheia din bord. Eroarea sta aprinsa 5 secunde aproximativ.... in meniu unde de reguala imi sunt generate erorile, nu reusesc sa o gasesc. Poate reuseste vreun membru sa ma lumineze si pe mine.

 

 

post-75836-0-36992600-1468771574_thumb.jpg

 

 

Repet, eroarea apare intamplator, la scoaterea cheii din contact, dupa ce opresc motorul. Cam 1 din 3 opriri...

Va multumesc anticipat

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pare a fi vorba de un 2.0d, nu? Cati km ai facut din martie pana acum? In orice caz nu e normal sa se aprinda martorul nici daca ai facut 30.000 km. Posibil sa ai pierderi de ulei, dar e si mai posibil sa ai o problema cu senzorul de nivel :) .
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pare a fi vorba de un 2.0d, nu? Cati km ai facut din martie pana acum? In orice caz nu e normal sa se aprinda martorul nici daca ai facut 30.000 km. Posibil sa ai pierderi de ulei, dar e si mai posibil sa ai o problema cu senzorul de nivel :) .

 

da, e 2.0d... nici 5000km nu cred ca am facut din martie... o luna mi-a stat pe tusa cat am asteptat dupa diferential (am trimis piesa in portugalia pt schimbarea rulmentilor in el)... din cauza ca nu aparea eroarea la fiecare oprire de motor, am crezut ca o fi ceva chestie aparuta din intamplare si am ignorat-o initial... o voi duce apoi la mecanic sa verifice daca am pierderi sau e ceva de la senzor... ms frumos de informatii

Link to comment
Share on other sites

Completeaza urgent cu 0.5litri de ulei. Risti sa distrugi motorul. Ii poti pune cruce dupa. Ai pierderi in cel mai bun caz, altfel mananca, ceea ce nu i nimic in neregula atata timp cat se incadreaza in limita specificata de bmw. Pune i acelasi tip de ulei ce ai pus la revizie. Si sa ai tot timpul 1l de ulei in portbagaj cu tine. Nu i de glumit. Practic dupa ce ti apare atentionarea cu galben., mai poti merge vreo 250km pana sa-ti dea cu rosu, asta fiind grav deja. Urmariti atentionarile sub forma de triunghi ce apare in dreapta kilometrilor ce se pot reseta. Cand apare acel triunghi, ai o eroare ce trebuie rezolvata. Pfff

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Si eu am un 120D 2006 si am avut aceeasi eroare. Verifica nivelul. Cel mai probabil iti consuma ulei. Am inteles ca e o problema destul de des intalnita la seria 1 diesel. Eu am completat cu 1 l si mi-a disparut eroarea. Am verificat dupa 3k km si am vazut ca nivelul a mai scazut deci cel mai probabil eroarea va reaparea.

 

La urmatoarea revizie, in 2k km, voi ruga mecanicul sa vada de ce consuma asa mult ulei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.