Jump to content

Vibrații la peste 100km/h


Chelu_bv

Recommended Posts

Salut tuturor.sunt nou pe forum,asa ca daca nu scriu unde trebuie,imi cer scuze. Am un e46 diesel din 99 136cp.De aproape un an ma chinui sĂŁ descopar o problema de vibrații care apar de la 100km/h ĂŽn sus.am schimbat 2cardane,ambii suporți cardan,flansa cardan,grup(diferențial),planetare,toate bucsile de la punte spate.totul este nou,dar nu dispare vibrația.Mentionez ca la peste 100km/h,o scot din viteza,opresc motorul si tot persistĂŁ vibrația. Rotile sunt echilibrate,unghi convergentĂŁ fĂŁcut de 2ori ĂŽn 3 luni,facut proba cu alte roti de pe alta masina si nimic.va rog daca aveți ceva pĂŁreri sĂŁ mĂŁ ajutați.am bĂŁgat 2000euro ĂŽn ea degeaba. La toate sevice-uri dau din umeri.
Link to comment
Share on other sites

Tot aliniamentul fata spate este fĂŁcut.ma dus la disperare Masina asta. Acum trebuie sĂŁ-i fac iar aliniamentul ptr ca ieri am schimbat bucsile de la brațele de pe spate stânga,dreapta. Au constatat unii ca nu este stabilĂŁ Masina din cauza bucsile.dar le-am schimbat degeaba ptr ca erau ok.alea vechi.
Link to comment
Share on other sites

VibreazĂŁ caroseria,nu volanul. Așa cred si eu ca e din angrenaje(cardan,grup,planetare)cu toate cĂŁ au fost schimbate,este exact aceeași vibrație. Am fost de 3 ori la unu care reparĂŁ echilibreazĂŁ cardane si a spus cĂŁ atunci când nu este echilibrat cardanul,vibratia este de 10-20km/h ex.de la 60 la 80 80 la 100 etc. El nu are voie sĂŁ persiste cum este ĂŽn cazul meu. La mine ĂŽncepe de la 95-100 pânĂŁ la 180

Atât i-am dat ca poate face pânã la 240.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi interesant sa suspenzi puntea spate, si sa faci cateva teste. Cred ca daca o asiguri bine, nu exista nici un risc. poti da si rotile jos, ca sa le scoti din ecuatie. Daca te apuci fi sigur ca iti iei toate masurile de siguranta. Mie de exemplu imi vibra caroseria la turatii mai mari, undeva de la 3000 in sus, simteam foarte bine in talpa stanga cand o asezam pe "footrest". Era de la toba finala, avea o gaura in partea de sus, si nu am observat-o, desi o suspectam, pt ca se si auzea. La tine probabil vibreaza mai rau si nu e aceeasi problema. Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Am fost dimineata la un ITP amortizoare spate sunt 70%bune,fata cam varza 40%bune.dar logic nu ar avea treaba amortizoarele cu vibrația.se aude mai tare in spate.dar știți cum e,cand se transmite,nu ĂŽți dai seama exact de unde se aude. Alti ĂŽmi spun ca,la câte am schimbat la ea,sa nu fie axul care iese din cutia de viteze puțin strâmb.sau rulmentul de la ieșirea din cv.cu toate cĂŁ rulmentul are alt zgomot. Zgomotul ĂŽn mașinĂŁ este asemĂŁnĂŁtor cu acela când mergi cu geamul spate deschis. Nu este așa de tare ĂŽncât sĂŁ ți se ĂŽnfunde urechile,dar este ceva mai fin,dar super enervant. Nu stiu daca are reglaj puntea spate(cadrul acela cu 7 bucsi ĂŽn care intrĂŁ grupul)eu l-am demontat,montat dupĂŁ ce am schimbat toate bucsile. Dar am vĂŁzut cĂŁ erau toate gĂŁurile de prindere rotunde,nu ovale ca sĂŁ fie reglabil.
Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

 

Si eu sunt de acord cu ceea ce spune colegul Shiro.

 

Am avut si eu o problema asemanatoare cu a ta, doar ca la alta masina ( alta marca ). Problema incepea de la viteza de peste 100km/h.

 

Rezolvarea ?

 

S-a dovedit a fi rulmentul dreapta fata si bineinteles indreptat si echilibrat jantele + schimbat discuri.

 

Acum, eu cred ca a fost de la acel rulment (era uzat) insa nu spun ca nu ar fi putut sa fie si de la discuri+ jante, eu le-am luat in considerare preventiv.

 

Daca nu ai verificat/incercat asta pana acum, nu ai ce sa pierzi.

 

Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

Rulmentii roata spate i-ai schimbat?

Pe dreapta spate am schimbat rulmentul Anu trecut,azi dim.am ĂŽmpins cu piciorul de roata stg spate si am observat cĂŁ are puțin joc. Am fost la un mecanic care este axat numai pe BMW-uri,a fĂŁcut o probĂŁ si zice cĂŁ nu ar fi rulmentul,ptr ca se aude altfel rulmentul si ca sa merg maine dim.sa ĂŽmi dea rotile spate jos ca poate are joc ĂŽn ghidajele unde intrĂŁ roata. Zice cĂŁ așa a pĂŁțit cu un seria5.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nu-mi sari in cap, nu este cazul, nu stii unde vroiam sa ajung si anume la cardan, lasa cutia in pace. Cat timp rotile se invart, se invarte si cardanul. Am avut si eu problema asemanatoare, masina trepida si schimbatorul flamba fata-spate; suruburile de la flansa cardan erau slabite. Nu strica sa faci o verificare amanuntica acolo, o urci pe rampa, dai scutul jos si verifici suruburile.
Link to comment
Share on other sites

Revin cu aceeași problemĂŁ cu vibratu. Am schimbat tot kitul ambreiaj cu volanta(totul nou pe LUK),cutia viteze,discurile spate si DEGEABA. Nici o schimbare. Mai are careva vreo idee?

 

Am schimbat 3 Cardane,iar al 4-lea l-am luat de proba de la cineva care dezmembra un Bmw.l-am luat cap coada de la cutie pânĂŁ la grup NEDESFACUT,cu suporți Cardan pe el. Exclud cardanul ptr ca cu 4 Cardane este aceeasi vibrație identicĂŁ. As mai avea de schimbat butucii cu rulmenți cu tot,ca in rest nu mai stiu ce sa ai fac. Ma epuizat Masina asta.imi rĂŁmâne doar bricheta cu benzina ultima soluție.toti mecanicii fac experiente pe banii mei.ca e planetara,ca e grupul,etc. Apropo care vrea planetarele st.dr.,grup,cutie viteze,volanta si 2 Cardane ma pot contacta 0728979877

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.